Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita carlitos_pink_analis's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2006
    Postari in forum
    26
    Eu fetelor am cheltuit destul de mul,in jur de 15 mil.Sa specific ca am nascut prin cezariana cu peridurala si sunt din Constanta.

Floricica Nou Venita radu florentina's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.03.2006
    Postari in forum
    22
    eu am cheltuit 6 milioane, anul trecut.
    am nascut normal, cu o doctorita super!!!!!!!!!!!

Floricica Nou Venita raluca dumitru's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    18
    Eu am născut în Târgoviște în urmă cu aproare 6 ani. Am născut cu moașa, o femeie extraordinară care a fost ca un înger trimis de Dumnezeu pentru mine. Nu a vrut să primească nici o sumă de bani de la mine, mama mea a insistat și a primit o sumă modică. Cât am stat internată a trebuit să umplu buzunarele femeilor de serviciu, infirmierelor, asistentelor care trebuiau să mă îngrijească zilnic. Nu ai cum să schimbi concepțiile unor doamne care își fac meseria numai pentru bani și consideră că trebuie neapărat să le plătești pentru ca să se poarte omenește cu tine. Totuși să nu generalizăm și să sperăm că lucrurile sau mai schimbat de atunci și până astăzi.

Floricica Nou Venita cupido662001's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    3
    nu cred ca sau schimbat la stat eu voi fi incurand tataic, iar sotia mea va naste la particular costa mai mult dar pt sanatatea lor merita .
    STRIGATOR LA CER CUM SE COMPORTA LA STAT cu copii asistentele daca nu le dai un ban nici nu merge sa i-l vada sau sa i-l schimbe decat cand urla ingrozitor asta este ROMANIA

Floricica Nou Venita raluca dumitru's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    18
    Tăticule să ne anunți și pe noi cum a-ți născut! Naștere ușoară și să ai un bb sănătos!

Floricica Nou Venita aiti's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    98
    Cred ca cel mai bine e sa procedezi asa, pt ca una peste alta, oricum dai o caruta de bani la asistente si la medici ca sa te bage un pic in seama... Asa macar dai un ban, dar stai in fata! Sunt si cadre medicale care se poarta minunat cu pacientii, fara sa astepte spaga; stiu un caz al unei femei care a fost tinuta de mana de o asistenta si linistita si incurajata in timpul travaliului, iar doctorita cu care a nascut a avut grija sa nu-i lipseasca nimic femeii, in toata perioada de spitalizare, iar cand s-a defectat la un lift, doctorita a certat infirmierele care nu au ajutat femeia sa se deplaseze la etaj, a vorbit personal cu mecanicii sa repare liftul respectiv! si totul fara sa primeasca sau sa astepte ceva! Asa medici mai rar!

Floricica Nou Venita fulga's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8
    Nascut in ianuarie, cezariana cu rahianestezie. Cu aproximatie=15 milioane. Dat in stanga si dreapta, dar degeaba.
    Cred ca medicul a ales cezariana pentru ca era f ocupat, iar eu il presam sa se ocupe de mine: depasisem bine termenul! Apoi, aproape ca m-a dat afara din spital. M-a anuntat pe nepregatite in ziua a 4-a ca plec, nu m-a controlat si s-a dus acasa...Cand m-am dus sa-mi scoata firele m-a trimis la o asistenta care m-a rezolvat, a promis ca vine sa ma vada si..n-a mai venit...ca era ocupat.
    Mentiune: am facut toate controalele le el, l-am vizitat de ziua numelui cu un cadou consistent, i-am dat la operatie plasa si plicul...
    Asistente sub orice critica: una mi-a scapat ceasul de la tensiometru fix pe operatie, a doua zi!
    La copii- jale! Nici nu mai stiu cui dadeam si de ce, copilul tot nespalat a fost la iesirea din spital.
    Asta e experienta mea trista legata de nastere...
    Daca as putea, as alege o clinica privata la urmatorul...
    Daca adaug toti banii dati de sot la portarul spitalului, la liftier, la farmacie, la infirmiere pentru te miri ce, ajungem la tarifele clinicilor private. Pacat ca nu-s in toate orasele.
    Am uitat sa spun ca am nscut intr-un oras considerat mare, intr-un spital in care-si pun increderea multi pacienti din judetele invecinate...

Floricica Nou Venita simibaby's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2006
    Postari in forum
    38
    Doamne, cand citest ce ati postat la acest subiect, ma ingrozesc, si imi dau seama de ce am plecat din Ro.
    Fetelor, spre fericirea mea, eu nu am platit nici un ban. Totul gratis, din momentul in care "m-am inscris" la spital (Royal Women Hospital Melbourn - spital de stat), pana am parasit spitalul cu Christian.
    Si dupa ce ca a fost totil gratis, totul a fost de vis (in afara de nastere!): controale, m-am dus de cate ori am vrut la urgenta, daca mi se parea ceva in neordine (si de fiecare data am fost primita cu zambetul de buze), ingrijire (ianinte si dupa nastere), totul ca la hotel.
    Dragi mamici, va doresc din toata inima sa aveti si oi parte de asa ceva, dar ma intreb: se poate in Romania?

Floricica Nou Venita puiutz's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2005
    Postari in forum
    106
    Sigur ca o sa se poata si in Ro sa avem parte de profesionisti cu zambetul pe buze care nu astepte shpaga... Dar asta va mai dura: sistemul sanitar la noi e la pamant (ca multe altele de altfel) si pana vor fi medicii si asistentele multumite cu salariul (pe care-l asteapta din ce in ce mai mare, pt ca fac o facultate grea, iar asteptarile sunt pe masura) sau pana se va privatiza sistemul sanitar, nu avem sperante sa se schimbe ceva... Stii cum se zice: traim in Ro si asta ne ocupa tot timpul! Poate copiii noastri sa aiba sanse mai multe... Sau poate dupa ce intram in Uniune sa se mai schimbe la noi ceva. Mie mi-e groaza sa ma gandesc cand voi naste ce conditii vor fii daca nu sunt "pregatita" pt medici, asistente, infirmiere etc.! Dar poate se vor mai schimba treburile. Recunosc, sunt si foarte multe cadre sanitare foarte de treaba,dar poti sa stii cum nimeresti? Oricum, sper sa fie mai bine cu timpul... Sanatate si numai bine!

Floricica Nou Venita mihaela1725's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2005
    Postari in forum
    48
    La mine totul a fost ok. Am nascut normal. Am fost ,,ajutata'' cu perfuzie pentru dilatare, mi s-a facut epiziotomie si am scapat in mai putin de 2 ore. Doctorul nu mi-a cerut nimic. Am primit rezerva cu un singur pat si cu toate conditiile. Mai ales ca in momentul in care eram insarcinata in 8 luni am schimbat medicul, deoarece nu a vrut sa imi dea un numar de telefon mobil-zicindu-mi ca nu o sa nasc intr-o ora si ca dimineata e in spital.Am dat bani pentru ca asa e sistemul din Romania. In schimb, pe partea de neonatologie, acolo chiar ti se cerea din priviri. In final, totul a fost ok.

Floricica Nou Venita annamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    6
    te rog poti spune orasul, am o vaga banuiala si as vrea sa o confirm sau infirm

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari