Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andreeairl's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2006
    Postari in forum
    44
    Bunaa, am observat ca nu exista inca uin capitol pt problemele dupa nastere. Am nascut acum 3 saptamani si am o multime de curiozitati in ceea ce priveste problemele cu care se confrunta si alte mamici legate de cusaturi, sangerari, complicatii.

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Ai vreo intrebare anume sau vrei sa povestim despre experienta noastra dupa nastere? Eu am avut o ruptura de gradul 2, am fost cusuta cu fire care se topesc (nu stiu cum se numesc) si s-a vindecat relativ repede si nu m-a deranjat decat in zilele chiar de dupa nastere. Era vindecata la vizita de 6 saptamani. In privinta sangerarii, a durat 2 saptamani, s-a oprit cateva zile, si apoi a revenit inca vreo 2 saptamani, ceva mai usoara.

Floricica Nou Venita andreeairl's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2006
    Postari in forum
    44
    Mersi pt raspuns. Eu am avut niste cheaguri infioratoare dupa nastere dar acum sunt ok. Eram doar curioasa daca alte mamici se confrunta cu probleme mai serioase.

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Eu n-am avut deloc probleme dupa nastere, sangerare destul de usoara vreo 4 saptamani..
    In schimb emotiile o luasera razna. Am stat in spital 6 zile ca asa e regula acolo dupa cezariana..imi amintesc cum radeam si plangeam din orice, imi dadeam seama ca e ridicol dar nu ma puteam controla. Odata am plans de mila unei femei care venise la urgenta, nu o cunosteam, l-am vazut doar pe sotul ei pe coridor, dar povesteau asistentele ce si cum.. Eram 4 mamici in salon si plangeam impreuna.. Iar dupa cateva minute o dadeam in ras. Bine ca a durat tare putin si eram in spital ca nu stiu ce se facea barbatul cu mine acasa ;))

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    eu dupa nastere ama vut ceva probleme, la mine 40 de zile au durat sangerarile, operatia m-a durut destul de tare, dar nu am cerut calmante, la fel ca tine adina am stat 6 zile in spital si plangeam la telefon ca un bebe ca vreau acasa.

Floricica Cu Vechime Lavinia_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2008
    Postari in forum
    5.580
    pe mine m-au taiat de 2 ori si m-au cusut cu fire ce se topesc de la sine .. si la 6 sapt inca fierele erau acolo asa ca am revenit intr-o luna si a fost bine .... deabia am putut merge imediat dupa nastere ... cam 1 luna nu m-am miscat normal .. sangerari dupa ce am nascut cred ca am avut 2 zile ... si am avut hemoroizi ce m-au durut vreo saptamana si acum cand bebe are 6 saptamani tot mai am ceva la fund ce atarna o pielita .. dar nu mai ma doare .. cred ca numai sa ma operez pt pielita aia ...

Floricica Cu Vechime bjmaryo's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    6.462
    nici eu nu am avut probleme dupa nastere,adica,doar sangerarile obisnuite,numai stiu exact cat au durat,in jur de 1 sapt,1 sapt si ceva cel mult.firele mi s-au topit de la sine dupa acea sapt de sangerari.dupa ce am nascut a fost mai groaznic cu taitura "proaspata"cum s-ar zice.nu tu wc,nu tu stat pe el,mergeam parca eram o masinuta teleghidata.si asa cum ati si voi,irina si coradyna,tot asa plangeam din orice,cu rasul nu.ba chiar intr-o seara m-a luat boceala ca o sa creasca fetitza si nu o sa o mai pot tine asa in brate.cred ca era putina depresie asta la mine,eram si stresata de noua mea statura,cea de mamica,cu noile responsabilitati...,dar au trecut si nici nu stiu cat de repede a trecut timpul si a crescut mare si poznasa. :))

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Am avut o perioada post partum normala , fara taietura sau ruptura, sangerarea cam 6 saptamani, in schimb am avut febra musculara in tot corpul cam o luna dupa , ma miscam in reluare , simteam ca nu am muschi...plus picioarele umflate rau de tot, parul incepuse sa cada ...psihic am avut un fel de soc ,eram obosita in ultimul hal iar dupa ce sora a plecat in Rom si sotul s-a reintors la munca plangeam non-stop, primele luni au fost foarte depresive, credeam ca nu o mai scot la capat...acum parca nu-mi vine a crede ca Oli a crescut asa repede si suntem ok.

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    am avut o cusatura "normala", cu cateva fire care se absorb, durerile au fost mai mari in ilele imediat urmatoare nasterii, dar apoi au trecut. Sangerari nu prea am avut, tin minte ca aveam un "ritual" in fiecare dimineata si seara cu spalaturi cu tantum rosa, m-am curatat destul de bine;
    problema mea a fost depresia posta natala, care nu credeam ca e asa de urata...dar a trecut si asta!

mai am mai putin de o luna pana la nasterea celui de al doilea bebe si ma gandesc cu frica doar la momentele depresive. sper ca, de data asta, sa fiu mai bine.

Floricica Senior robynely's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    4.526
    am nascut normal si nu am avut nici o cusatura.sangerarea a durat cam 6 sapt dupa care am avut prima menstruatie.problema mea a fost alta.asa cum a zis si doloro,psihic am fost oarecum dereglata.fetita mea a facut icter si fototerapie*(incompatibilitate de grup sangiun)timp de 11 zile.eram constienta ca nu e nimic grav,ca e necesara fototerapia pt a scadea valorile bili,dar acum plangeam in hohote,acum radeam...toata perioada am stat cu o fata care era n aceeasi situatie,ne incurajam una pe alta si apoi ne puneam amandoua pe bocit.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari