Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780

Cand se intoarce bebelusul in burtica?

Buna mamici,
    As vrea sa va intreb la voi cand s-a intors bebelusul in burtica cu capul in jos, in pozitie pentru nastere? Eu am 32 de saptamani, si la 31 de saptamani inca nu era intors. Mai exista sanse sa se intoarca si mai tarziu? Ce pot face pentru a-l ajuta sa se intoarca, exercitii, miscari, masaje....? Multumesc.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    La mine fetita mea sa intors cu doua saptamani inainte sa nasc. Eu nu am facut nici un exercitiu . Nu cred ca trebuie sa iti faci griji in aceasta privinta. Cumnata mea avea aproape noua luni , fara cateva zile si bebelusul nu era intors , si ea era ingrijorata si intr-o saptamana bebelusul sa intors pe pozitie si a nascut normal si nu a avut nici un fel de complicatii nici ea nici copilul. Incearca sa stai linistita , sa nu iti mai faci griji . Sanatate si nastere usoara!

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Eu stiu ca ajuta mersul pe jos , atat ptr a se intoarce si ptr a naste mai usor. acum nu stiu sincer. la mine sa intors cu o saptamana inainte de nastere si pe urma o asisenta ptr ca la ecografii si la un aparat care stateam mai mult de jumatate de ora sa vada bataile inimi si daca am dureri de nastere (care eu nu prea le simteam,insa aparatul le nota cat sunt de dese,intense..)si ptr ca bebelina tot dormea atat mi-a zgaltait burta in tot felul ,inca imi pare rau ca nu m am luat de ea in felul in care sa purtat ,dar asta e.pe urma doctorul mi a zis k nu are exact pozitia ptr nastere ,pe urma au incercat sa imi provoace travaliul si nu au reusit , asa ca a considerat ca trebuie sa nasc cezariana.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea la 7 luni nu era intoarsa si nici ca sa mai intors.dar intre contractii mia spus moasa ca se poate intoarce,si vazand ca totusi nu se intoarce mia facut cezariana,pt ca trecuse 4 ore de cand pierdusem lichidul.asa ca se poate intoarce atunci

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2011
    Postari in forum
    341
    bunala mine sa intors la o ora dupa ce am intrat in travaliu.depinde de fiecare sarcina.stai linistita.
    sarcina usoara si un bb sanatos si frumos!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    La mine fetita nu s-a intors avea pozitie pelviana si a fost necesara cezariana..acum depinde de copilas.
    La baiat s-a intors cam pe la 36 de sapt..dar degeaba..ca am fost nevoita sa fac cezariana de data aceasta.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    ei si daca nu se intoarce faci cezariana si gata. doar asta sa fie problema voastra!!!! Cori s-a intors din luna a cincea si tot degeaba ca nu mi se dilata colul cu toate incercarile doctorilor.

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Buna si va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Saptamana asta voi merge la un control sa vad daca s-a schimbat ceva si sa vorbesc cu medicul despre ce as putea face sa-l ajut sa se intoarca. De mers pe jos nu prea merg mult ca nu prea am pe unde sa ma plimb, doar prin curte, dar altfel petrec mult timp stand in picioare. Nu vreau cezariana, am nascut trei copii normal si sunt perfect capabila sa fac asta, este cel mai bine pentru copil, si daca bebe nu se intoarce si e posibil si pozitia lui bebe o va permite, prefer o nastere pelviana. Oricum, medicul meu va fi cel care decide in cele din urma, si ma tem ca se va grabi la cezariana. :( Tocmai de aia vreau sa il rog sa imi arate ce pot face sa se intoarca. Multumesc inca o data.

Floricica Nou Venita veronica2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2013
    Postari in forum
    33
    eu a 28 de saptamani si bebele e intors deja,asta inseamna ca o sa nasc curand?

Floricica Avansata sosoalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    1.358
    Citat Postat de veronica2013 Vezi mesajul
    eu a 28 de saptamani si bebele e intors deja,asta inseamna ca o sa nasc curand?
    buna si la mine s-a intors devreme bebe si am nascut la 39 de sapt asa ca stai linistita

Floricica Nou Venita veronica2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2013
    Postari in forum
    33
    imediat am facut bagajul pt mn si pt bebe,cred ca femeile insarcinate sunt putin duse,de vineri de and am aflat ca s-a intrs numa cu nasu in tot felul de articole stau,am citit c-i normal s se intoarca la 27-28 sapt,m-am linistit acum,numai ca am inceput sa simt o presiune mai mare pe pussy,imi doresc sa mai stea acolo,sa nu iasa asa de repde

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari