Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita pitiq's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2009
    Postari in forum
    3
    cum se calculeaza data nasterii, mie la eco mi-a spus ca arata de 4 saptamani, dar conform cu ultima menstruatie ar trebui sa am 6 saptamani.

Floricica Nou Venita norah124's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2009
    Postari in forum
    2
    Data nasterii poate fi foarte imprecisa. Unele mamici dau nastere bebelusilor cu cateva zile mai devreme,fie cu cateva zile mai tarziu decat calculasera.
    Se face numarand sapatamanile de amenoree(lipsa menstruatiei),incepand cu prima zi a ultimei menstruatii, la care se adauga 280 de zile (=40 de saptamani de sarcina).Nu este o metodata precisa de calcul,deoarece menstruatia variaza ca durata de la femeie la femeie.
    Ecografia este mai sigura din punctul unul calcul precis,bazandu-se pe lungimea fatului,forma placentei si pozitionarea in uter.

Sa dam un ex. de calcul :data ultimei menstruatii- 26.12.2008.Adauga 7 la prima zi a ultimei menstruatii=> 26+7= 33,adica 2 ianuarie 2009(decembrie are 31 de zile).Din numarul lunii calendaristice 12(decembrie)se scade 3=>12-3=9(luna septembrie)La an se adauga 1=>2009
    Data prosibila a nasterii:2.septembrie 2009

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Hei, pe site exista un calculator care iti spune cu aproximatie cand vei naste. Pentru a accesa calculatorul de data nasterii urmati link-ul Data nasterii copilului.

Floricica Debutanta jul81's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2006
    Postari in forum
    995
    Nu mai vreau sa stiu cum se calculeaza data nasterii pt ca eu am avut UM pe 18 noi 2008 si in ultimele trei luni mi-a venit cam la 40 de zile si acum imi spun ca am 31 de sapt si 3 zile cand dupa calcule imi iese 35 de sapt?

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari