Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ati fost stresate in timpul nasterii?

Eu una trebuie sa recunosc faptul ca am fost extrem de stresata in timpul nasterii, mi-a fost o frica teribila de acel moment desi in acelasi timp il asteptam cu nerabdare pentru ca aveam sa imi vad puiul. Mi-a fost atat de frica incat nici nu am simtit atunci cand mi-a facut rahianestezia (despre care ama flat ulterior ca este destul de dureroasa).

Cred ca faptul ca am nascut prin cezariana mi-a dat ragazul sa ma stresez si mai tare sa analizez orice senzatia pe care o simteam si sa imi mai faca inca 1000 de griji pe langa cele pe care le aveam deja la purtator.

Voi cum ati fost in timpul nasterii?

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    maxim !!!! din sapt 7 si pana la sfarsit am fost stresata ca voi pierde sarcina, sau ca voi nmaste prematur sau ca nu se va dezvolta suficient bb-ul ( se ridica la un moment dat problema existentei unui sindrom antifosfolipidic, care s-a infirmat ulterior dupa randuri si randuri de investigatii )

Floricica Senior nicoleta15's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2008
    Postari in forum
    4.085
    Eu am fost sTresata din alte cauze. Nu mi-a fost frica nici de nastere, de nimic, ba chiar abia asteptam momentul. Am facut rahi, dar nu m-a durit, am simtit ca la o injectie normala, o intepatura

Floricica Nou Venita elyzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2011
    Postari in forum
    3
    si eu am fost foarte streasata,ma gandem uneori ca bebe va avea de suferit si incercam sa ma controlez da problemele nu incetau sa apara,am nascut prin cezariana ptentru ca ma temeam pre mult de durerile nasterii,pot spune ca totul a deurs foarte bine,nu am simiti nimic nici in timpul operatiei nici dupa,dureri suportabile ca dupa orice operatie,,si bebe a fost bine...

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Eu am fost stresata mai tare zilele chiar inainte de nastere. Am avut un pretravalui dureros si lung de 6 zila De cand dopul gelatinos s-a scurs si mi-au inceput durerile pana cand am fos deschisa 3,5 cm si am putut sa ma internez in maternitate au trecut zilele in reluare parca. Eram la prima nastere si nu am stiut sa apreciez intensitatea contractiilor. Mie mi se parea ca sunt groaznic de puternice si ca voi naste in orice moment. Asta a fost un factor de stres enorm. Am fost de 2 ori la maternitate si am primit injectie cu morfina sa pot sa ma odihnesc sub supravegherea lor si m-au externat de 2 ori.... Cand moasa m-a anuntat a trei-a oara ca sunt dilatata 3 cm si ca au de gand sa ma interneze si sa imi stimuleze contractiile in continuare, am fost cea mai fericita si linistita femeie de pe lume. Am cerut si epidural si pana a sosit anestezistul si m-a supus la intrebarile si consultatiile de rutine am folosit gaz, acupunctura si am facut baie in jacuzzi maternitatii de 2 ori asa ca de atunci pot sa spun ca nu am mai fost stresata deloc. Entuziasmata la maxim am fost dar acela mi-l amintesc ca pe un stres pozitiv.
    Abia astept sa dau nastere noului meu bebelus :)

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Totul a decurs atat de repede ca nici n-as fi avut timp sa ma stresez. Dar nici n-aveam de ce, situatia era sub control.

Floricica Nou Venita rena_25's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2011
    Postari in forum
    8
    eu nu am fost stresata cand ai contrctiile ce stres sa mai fiemi-a inceput durerea duminica si am nascut miercuri dimineata atata tot ca trebuie sa-ti canalizezi energia pt nastere.si in plus dupa ce am nascut la 3 ore m-am dus sa le dau vestea la colegele de salon,amandoi bebei au iesit cu funduletu.nu fi stresata

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari