Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 17
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita carte's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2005
    Postari in forum
    6
    ce ne facem cu taticii? vrem sa ne fie alaturi la nastere? DA dar cum ii convingem? Avem nevoie de sfaturi...

gabi@mateias
    Guest
    Depinde de politica spitalului si de disponibilitatea taticilor!

gabi@mateias
    Guest
    Eu una stiu f bine ca sotul meu nu va asista nici mort la nastere, pentru ca uraste spitalele, doctorii si halatele albe. Nu l-am putut convinge nici sa vina cu mine la ecograf! Nici nu mai spun ca nu pune mana pe burtica decat rugat, daramite sa vorbeasca cu BB sau sa aiba el initiativa! Dar despre asta nu inseamna ca nu e un tatic bun, dimpotriva are o relatie speciala cu fiul nostru mai mare. Pur si simplu asa e el si cred ca mai sunt si altii, care intra mai greu in rolul de tatici. Am auzit de tati care pana pe la 3 luni nu si-au tinut copilul in brate de frica sa nu-i scapa capusorul!
    Concluzia mea ar fi ca daca vrei poti sa-i faci propunerea, dar daca nu se arata incantata nu e cazul sa te superi sau sa incerci diverse metode sa-l convingi.

Floricica Nou Venita andreea77's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    5
    Daca ai de gand sa nasti natural, te sfatuiesc sa nu iti lasi sotul sa asiste. In SUA a fost facut un studiu si, dupa ce asista la nasterea naturala, 50% din barbati divorteaza.
    Crede-ma, nu e deloc o imagine prea placuta, iar tu nu esti deloc frumoasa, astfel incat sotul tau, in loc sa fie incantat, s-ar putea sa fie oripilat si nu prea ii mai vina sa se atinga de tine.Incearca sa inversezi rolurile.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    andreea studiile astea americane dau rezultate cam ciudate, cred ca la noi nu poate fi vorba de divorturi, nici eu nu prea sunt de acord ca sotii sa ne asiste la nastere, imaginati-va cat se largeste vaginul, barbatii se sperie foarte tare in fata acestei imagini, deci este normal...deci sa-i lasam in sala de asteptare.

Apropo, este cineva care si-a filmat nasterea?? Cred ca e minunat sa auzi din cand in cand primul scancet al micutului tau...

Floricica Nou Venita andreea77's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    5
    Eu am cerut anestezie generala la cezariana, asa ca nu mi-am vazut copilul-daca aveam un anestezist bun as fi facut cezariana cu epidurala. Intr-adevar, cred ca este minunat sa-l vezi chiar cand se naste.
    In afara de studiile americane, am niste prieteni, ambii medici, iar el a asistat la nasterea naturala a sotiei, dupa care au divortat, pt. ca el a fost scarbit. Nu sunt nici eu de acord cu aceasta atitudine, dar astia sunt barbatii si nu ii putem schimba. Cred ca, totusi nasterea naturala este un moment la care tatal e mai bine sa nu asiste-nici Miss Univers nu ar arata bine pe acea masa, chinuindu-se sa nasca.

Floricica Nou Venita simibaby's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2006
    Postari in forum
    38
    Drept sa va spun, fetelor, barbatul care asista la nastere si apoi divorteaza..inseamna ca nu este barbat.
    Eu sunt de acord sa asiste, si de altfel, al meu sot a asistat si m-a incurajat foarte mult. Si pentru asta ii multumesc!
    Sunt de acord sa asiste, ca sa vada si ei prin ce trece o femeie ca sa aduca pe lume un copil. Nu cred ca mai conteaza daca esti frumoasa, fardata etc. Conteaza ca momentul in care te intalnesti cu copilul tau sa fie impartisit de ambii parintii.
    Eu am niste poze din momentul nasterii...te sperii de cum aratam...si ce daca, acel moment a trecut, si acum sunt iar cum eram inainte.
    Ca se scarbesc...asta este treaba lor, si daca asta e un motiv de divort...inseamna ca nu a fost dragoste adevarata de la inceput!

Floricica Nou Venita mira75's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    4
    in romania sau mai bine zis in bucuresti, exista clinici sau spitale in care se practica nasterea in apa? daca stie cineva, o rog sa imi dea si mie detalii asupra conditiilor si eventual costurilor.

Floricica Nou Venita raluca dumitru's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    18
    Am născut natural și soțul meu nu a participat, dar acest lucru chiar nu m-a deranjat. Pentru mine prezența lui acolo nu cred că ar fi ajutat ci mai degrabă m-ar fi determinat să mă plâng mai mult. Am născut cu moașa, nu a fost ușor, dar a meritat fiecare oră de efort.În ceea ce privește bărbați pentru care drept motiv de divorț este faptul că și-au asistat soțiile la naștere, hai să fim serioși! Să se gândească mai bine și să găsească adevăratul motiv!

ro
    ro este offline.
    Floricica Nou Venita ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2006
    Postari in forum
    99
    aoleeeu!!!sotul meu a asistat la nasterea ambilor copii si cat am fost lauza nu m-a lasat sa fac baie la copii si imi spunea sa-i sterg cu servetele umede ca sa nu ridic,imi facea mereu piata,ma ajuta la toate.dar mai ales de atunci lae foarte atent cu mine.acuma eu cred ca depinde de barbat.voi ce credeti?
    asa e,o femeie aflat in travaliu nu e cea mai apetisanta si unii barbati ar putea sa ramana socati,mai ales daca nasterea dureaza mult.in schimb,eu am citit ca tatii care asista la nastere sunt mai apropiati de copii si isi inteleg mai bine nevestele.asa cum am mai zis,conteaza ca depinde de la barbat la barbat.cel mai bine e sa il provoci la o discutie si sa il intrebi daca e de acord,explicandu-i cam cum decurge o nastere,dar sa nu il obligi sa stea cu tine daca nu vrea.
    personal ii dau dreptate lui simibaby

Floricica Nou Venita mihaela1725's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2005
    Postari in forum
    48
    Eu cred ca e important ca sotul sa fie alaturi de sotie si de copil si in acest moment unic. Aceleasi povesti referitoare la posibilele reactii ale sotilor le-am tot auzit si eu.Sotul meu a vrut din tot sufletul sa participe. Insa, am fost luati pe nepregatite. M-am dus la un control de rutina, el a fost trimis sa cumpere niste medicamente pentru perfuzie- care fusesera luate din rezervele spitalului, iar cind a venit nu a mai durat mult.Nasterea mea (naturala) a durat o ora si 45 de minute. Eu mi-am vazut fetita imediat ce a fost scoasa din burtica, iar el imediat dupa aceea. Asa ca am ratat acest moment impreuna, dar nu se stie ce ne mai asteapta....

+ Raspunde
Pagina 1 din 17
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari