Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita flory's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2005
    Postari in forum
    115
    Stie cineva care este diferenta dintre rahianestezie si anestezia peridurala? Care e mai avantajoasa? Este vreuna periculoasa? Eu nu prea am incredere in rahio, dar nici nu detin multe informatii despre cele 2 anestezii - rahio si epidurala.

Floricica Nou Venita alyssyadav's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2006
    Postari in forum
    54
    Rahi se face intravertebral, si iti amorteste tot de la mijloc in jos, epidurala(peridurala) este paravertebral si se introduce anestezic la nevoie, se pune un cateter mic care il ai si dupa nastere.

Floricica Nou Venita veronica.bijou's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2006
    Postari in forum
    2
    Stie cineva sa-mi spuna de ce imediat dupa nastere (cezariana) primul an aproape zilnic am avut frisoane si dureri de cap ?

Floricica Avansata dienuka87's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    Eu am facut epidurala(se face in spate nu prin cateter)Cica este mai periculoasa pentru ca daca iti misti capul pre tare in timpul nasterii ramai cu dureri de cap ingrozitoare(te apuca din senin)Eu nu mi-am miscat capul ca sa nu am probleme(dar nici nu m-au lasat)
    Veronica.bijou ai ramas cu dureri de cap pt ca ai miscat capul!

Floricica Avansata liliasi's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2006
    Postari in forum
    1.471
    ce fel de nestezie ai avut?

Floricica Nou Venita morcovel's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.06.2006
    Postari in forum
    65
    "peridurala" se face PRIN CATETER introdus in spate, adica in coloana vertebrala , in spatiul peridural (asa se numeste)fara sa patrunda sub vertebre. nu cred ca m-am exprimat f clar. este vorba de un ac atraumatic care se continua cu un cateter, se lipeste bine pe tot spatele cu leucoplast si ramane liber pe umar in fata cateterul pe care se introduce anestezic in diverse concentratii si se poate pastra max 48 ore.
    eu am nascut cu anestezie peridurala si am avut cateterul inca aproape 2 zile. am nascut prin cezariana la ora 21 cand mi s-a introdus anestezic in concentratie mare pt a nu simti operatia apoi cam dupa 5 ore am avut nevoie de o noua doza (muuuult mai slaba) doar pt a calma durerile si pana a doua zi seara mi s-a mai pus anestezic de vreo 3 ori la intervale din ce in ce mai mari. in a doua noapte nu am mai avut nevoie de anestezic si dim mi-a fost scos cateterul.
    anestezia peridurala NU DA DURERI DE CAP dar bine inteles fiecare organism poate reactiona diferit. la rahi anestezie NU E VOIE sa misti capul.
    anestezia peridurala sau epidurala prezinta cele mai mici riscuri pt mama si bb.
    si de aceea se foloseste si la nasterile vaginale pt ca te poti misca in voie. nu are restrictii de miscare.

Membru inregistrat la
    03.06.2006
    Postari in forum
    65
    "In cateva cuvinte, ea consta in introducerea unui cateter intre doua vertebre in spatiul epidural, substanta folosita avand rolul abolirii senzatiei de durere. "Tehnica se initiaza dupa ce se inregistreaza o dilatatie de patru-cinci centimetri si nu de la inceputul travaliului. Ca orice tehnica medicala, si cea despre care vorbim are indicatiile si contraindicatiile sale, astfel incat fiecare caz in parte trebuie analizat de catre obstetrician in colaborare cu anestezistul si se individualizeaza posibilitatea si oportunitatea realizarii tehnicii."

mai multe despre acesta anestezie puteti afla printr-o simpla cautare pe Google

Membru inregistrat la
    03.06.2006
    Postari in forum
    65
    "substantele anestezice se introduc in spatiul peridural (intre un invelis al maduvei spinarii denumit dura mater si canalul coloanei vertebrale) si nu in circulatia sanguina materna."

este vorba tot de anestezia peridurala

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    si eu am avut dureri de cap..dar numai in primele doua sapt dupa cezariana!
    cred ca este de la faptul ca nu avem voie sa misc , capul..iar eu am facut-o..nimeni nu mi-a spus ca nu am voie primele ore dupa nastere..
    apoi mi s-a spus..ca nu avem voie sa misc, capul pt ca acest lucru duce la dureri de cap dupa..operatie..

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    eu nu stiu de ce ati avut dureri de cap. Eu am nascut de 3 ori prin cezariana si nu am avut nimic. a primele doua cezariene am avut anestezie totala, mi-am revenit putin mai greu din cauza anestezicului ce a stat in organism cam 2 zile, eram ametita si stari de greata si aveam un gust amar in gura. La a treia cezariana dr-ta a decis sa-mi faca anestezie in coloana, drept sa spun ca nu mai stiu cum se numeste, dar stiu ca mi-a facut o injectie in coloana ,la inceput am simtit o mica usturime dupa aceea o mica caldura ce cobora pe coloana pana pe picioare, iar in cinci min n-am mai putut misca picioarele. Nu mi s-a lasat nimic in coloana cum s-a spus mai sus. Iar dupa nastere mi se faceau calmante intramuscular. Eu n-am avut dureri de cap dupa nici-o anestezie, mai ales ca la treia cezariana am fost constienta de tot ce se intampla, mi-am miscat capul in timpul operatiei, i-ar in salon chiar mi-l ridicam putin.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Eu am avut anestezie rahi si intr-adevar se face in sira spinarii are efect rapid dar avantajul e ca in momentul cand trebe sa impingi iti poti simtii picioarele si poti impinge.Are jumate din efectul epiduralei.Reactii adverse:poate aparea o mancarime puternica dupa nastere pe tot corpul sau durere de cap dar nu e obligatoriu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari