Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Alimentatia dupa nasterea naturala

Mamicile care au nascut natural, nu prin cezariana, nu prea au restrictii alimentare dupa nastere, spre deosebire ce cele care au nascut prin cezarariana, care, ca dupa orice interventie chirurgicala au o serie intreaga de restrictii si in prima zi nu pot consuma decat apa.

Eu am stat in salon cu o mamica ce a nascut natural si la cateva ore dupa nastere a papar gratar de pui cu piure, a baut ceai, a mancat iaurt.

Voi, mamici care ati nascut natural, ce ai avut voie sa mancati dupa nastere?

oanachampion
    Guest
    Mie mi-au adus pancakes cu sirop de artar, omleta cu carnati, suc de portocale si cafea... Asta la vreo ora dupa nastere. Am mancat absolut normal, din prima zi (respectiv mi-am ales ce-mi placea din meniul spitalului, fara restrictii). A doua zi, cand m-au externat, am luat McDonalds in drum spre casa... iar seara mi-a facut sotul o friptura de vaca in sange cu cartofi prajiti... yummy!

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    eu imediat dupa ce am nascut am fost obligata sa mananc,altfel nu ma mutau in salon unde cerusem sa stau cu bebe,asa ca am mancat un hamburger,o salata si am baut suc,de la mcdonalds.apoi am papat tot ce am vrut ,nu m-am abtinut de la nimic

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Eu am nascut prin cezariana la o clinica privata si am putut manca absolut normal inca din prima zi...cum am prins direct cina am mancat (iaurt, branza, ou fiert, ceai, chifla si parca a mai fost ceva)

In maternitatea din orasul meu, prietenele mele, pana la stabilirea tranzitului intestinal au baut doar ceai (cam o zi)...mi se pare un pic fortata masura asta de infometare...mai ales ca dauneaza si lactatiei, unde cheia succesului tine de hrana, odihna si multe lichide.

Floricica Debutanta cris25's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2009
    Postari in forum
    716
    Eu am papat piure de cartofi cu pulpa de pui, salata de rosii, suc de portocale si o chifla. :)

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    eu cum am facut epidural nu am avut voie sa mananc nimic timp de 8 ore doar sa beau un suc de ananas.
    cum cele 8 ore s-au terminat dupa cina pana dimineata la micul dejun nu am mancat nimic. :(((
    nu-mi amintesc exact dar cred ca dimineata mi-au adus cafea cu lapte fara cafeina +un croissant .
    in spital ca si acasa am mancat normal, legume, carne pui, vita, peste+ desert.

.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Eu ammancat absolut normal. bebele meu nu a reactionat la nimic asa ca nu a trebuit sa renunt la nici un aliment.

Chiar dupa nastere, la 2 ore cam, inainte sa plec din maternitate am primit si eu si partenerul meu un mic dejun copios. chifle cu diferite mezeluri, branzica, si multe legume, yaurt, cafea si ceai la alegere, si cidru sa inchinam pentru bebe :) ( fara alcool, bineinteles). Eu am plecat din maternitate dupa 4 ore si ne-am cazat la Hotelul spitalului. Am stat 3 zile acolo si am papat la restaurantul lor ce mi-a poftit inima :)
    Modificata de ana2003maria; 01.04.2011 la 09:48:03.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari