Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Alimentatia dupa cezariana

Dupa cezariana, alimentatia proaspetei mamici trebuie sa fie bigata in vitamine si minerale pentru tratarea anemiei, gulcide pentru ernergie si proteine pentru reefacerea celulara si pentru functiile homonale necesare in alaptare.

Imediat dupa nasterea prin cezariana, mamica va fi hranite prin perfuzii si va putea doar sa consume apa cu inghitituri mici. A doua zi dupa cezariana cand ve putea sa consume si alte lichide decat apa, mamica poate consuma suc de portocale facut in casa, deaorece acesta contine calciu si vitamina C, care ajuta la absorbita fierului si in plus, o va scuti de durerile abdominale, gaze si senzatia de balonare.

Eu in ziua in care am nascut nu am avut voie sa beau decat apa, c paiul, cu inghitituri mici, apoi a doua zi dimineata mi-au spus ca pot sa mananc iaurt simplu cu o banana pentru inceput si am voie sa beau ceai (am bazut chimen cu anason). Deci in a doua zi nu am mancat decat iaurt cu banana, apoi am mancat si grisine cu acel iaurt, un gratar de pui cu piure.

iubytzik22
    Guest
    Ai fost norocoasa Gabitzza...eu in prima azi am fost hranita pri perfuzie si la fel apa cu paiu.....si de a doua zi numai lichide, supa strecurata, carne deloc, iaurt nu....suc de portocale nu, ceai sau supa strecurata...abia cand am ajuns acasa am mancat numai fiert, fara prajeli, la grill carne de pui....piure ....de ziua mea am avut voie sa mananc o prajitura de mere facuta in casa ca desert......

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    In prima zi cat am stat la terapie, am avut voie sa beau apa doar dupa ce a trecut efectul anestezie, iar medicul a constatat ca pot sa imi misc picioarele. A doua zi am avut voie supa strecurata de legume, ceai, iaurt, banana si paine prajita. Mi s-a spus ca imediat ce am primul scaun pot sa incep sa mananc normal.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari