Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita p_ioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2012
    Postari in forum
    1

Acte necesare la nastere prin cezariana la Spitalul Judetean Constanta

imi puteti spune va rog ce acte sunt necesare la internare in cazul unei cezariene programate la spitalul judetean constanta si ce ar trebui sa contina bagajul pt bebe?

mada_lyna
    Guest
    cred k iti trebuie adeverinta de salariu, buletinul tau, dosarul medical, nu stiu daca iti trebuie si dovada platii contributiilor la cass de catre angajator pt tine(OP, foaie de varsamant etc). mai bine intreaba-ti medicul si vei stii sigur.
    vezi daca este nevoie sa cumperi ceva pt nastere(de tip medical vorbesc, anestezic, seringi, plasturi si mai stiu eu ce, ca spitalul Cta este plin de surprize, cel putin eu ,pt cele 2 internari cu fi-miu, a trebuit sa cumpar totul,tot, medicamente,branule,spagi, etc)
    cat despre bagajul pt bebe si pt tine, da-i cautare ca s-a disctutat de fff multe ori subiectul aceasta.

Floricica Nou Venita adrianaady's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2012
    Postari in forum
    8
    Eu am nascut anul trecut la Constanta prin cezariana iar pentru bebe mi-au cerut cei din spital pampersi si servetele si o cutie de lapte praf (sa il hraneasca pana vine lapticul). Eu am avut in bagajul lui bebe hainute (pantalonasi, body cu maneca lunga si scurta, caciulite, scutece finet, fasa, sosetele, caciulite - tine cont ca il schimbi cel putin odata pe zi, eu am stat vreo 3-4 zile pentru ca am prins viscolul si eu locuiam inafara Constantei), o paturica, pampersi, servetele; cei de acolo mi-au cerut si un sapunel de bebe pentru ca, a doua zi de la nastere va veni o asistenta si iti va arata cum sa il speli si o crema de bebelus ceva... referitor la medicamente.....iti vor da cei de acolo o lista (de fapt lista o va primii taticul :D) si le vei cumpara pe parcurs...sotul meu a cumparat imediat dupa cezariana dupa o lista pe care a primit-o din spital...in ideea ca au pus de la ei si tu sa cumperi altele ;)))Eu am avut medicul meu....si mi-a fost destul de usor...asa k daca ai medic....totul va decurge bine..
    Referitor la acte...eu am avut la mine....o adeverinta de salariu cu dovada platii, copie dupa buletinele parintilor si copie certificat de casatorie...sincer nu mai tin minte daca mi-au cerut ceva (eram asa de stresata si de obosita) dar eu le-am avut.
    La iesirea din spital sa ai hainutele pregatite...pentru la mine a venit o asistenta si a imbracat bebelul...eu am stat in rezerva, nu stiu daca a contat asta....dar asistentele s-au purtat frumos...
    Un sfat: imediat dupa cezariana te vor duce la terapie...acolo treb sa ai o sticla de apa plata....un pachet de vata....servetele umede....si o pereche de lenjerie...pentru momentul in care te vor muta in salon...eu nu am stiut acest lucru si a trebuit sa alerge sotul meu sa mi le aduca...
    Nastere usoara si sa ai un bebe sanatos si norocos...iar mami si cu tati sa aiba multa putere si sanatate sa il faca mare

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari