Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ei hai, ce maaare diferenta in felul in care sunt educati copiii poate sa fie? Exista o materie si niste achizitii pe care trebuie sa le faca cu care sa se poata prezenta in clasa I si atat, poate daca te duci la o gradinita in sistem waldorf sau step by step atunci da este cu totul alta metoda si abordare, in rest in afara de numarul de copii acceptati intr-o grupa nu sunt diferente esentiale.
    Iar cu facultatea daca vrei o faci daca nu nu, poate L0rry nu are in plan sa faca o facultate, ce ar insemna, ca nu mai poate face un copil in veci ca nu are facultate? Nu se mai poate trai si intemeia o familie fara sa ai o facultate?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    :)))) ba se poate si fara facultate dar cine nu isi doreste un loc de munca bine platit....ma refer ca doar cu liceul ce poti sa speri mai mult eu am lucrat ca vanzatoare 2 luni si nici nu vreau sa mai aud...am lucrat ca dispecer la o firma de paza ...si mamaaa ce super e sa stai la birou... la asta m-am referit nu ca iti trebuie neaparat facultate ca sa iti faci o familie....cumanta mea este contabila la o firma mare are un salariu de 4500 lei....iar eu ca nu am terminat facultatea crezi ca ma pot angaja si eu pe un salariu asa mare?? de undeee mai mult de 1000 lei nu imi da nimeni decat ca vanzatoare.....eu mai mult am pus cazul meu :) ca e greu fara o scoala buna....dar eu ma vaaiit care nu am mai lucrat de 3 ani :) stau acasa si cresc fetita acum...dar parca mie dor sa merg la servici cateodata nu tot timpul....ca tare bine e sa ma trezesc la 10 :)))))

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Dar nu trebuie sa fii neaparat vanzatoare daca nu ai facultate. Si nici nu trebuie sa stai numai pe teren sau in picioare daca nu ai facultate.

siminaa
    Guest
    Neah asea sunt mai mult mofturi .. ... ma uit la ai meu au crescut 3 copii doar din munca lu tata ...mami era casnica si tot cu chirie au stat ...deabea acum la batranete au apucat saºsi ia o casa undeva la tara si casa au luato prrin banca ...si asta datorita pensiei :))) ca altfel ar fi ramas tot la chirie..si sau descurcat ..apoi cu chiria ce are daca stai in chirie si nu ai o casa a ta??...acum sincer voi credeti ca in ziua de azi toata lumea are cate 60... 70 mi de euro saºsi ia o casa?? hai sa fim seriosi ..in cat timp faci bani aia in romania?? pana la 50 de ani poate ii ai ..poate :) ...eu si cu un loc de munca bun nu mas risca sa fac imprumut in banca ...la cati oameni sunt dati afara ... ... daca gandim asa ... copiii nu ar mai exista

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Se poate face facultate si in timp ce cresti un copil, daca iti doresti cu adevarat.Eu am inceput-o cand cel mic avea o luna, am mers la zi, am terminat-o si acum fac si masterul.Deci imposibil nu e .E greu,intr-adevar, dar nu irealizabil.

siminaa
    Guest
    ah si sa spunem ca ar fi gravida si e in aceeasi casa cu socri ...nu are o casa a ei ..ce trebuie sa faca ? saºsi omoare copilul ? pt ca nu are casa ? :)...peste toate trecem in viata asta fetelor eu asa zic sanatosi sa fim si sa gandim pozitiv

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    nu cred ca sunt mofturi ini a.ti dori sa ai casa ta.....poti sta toata viata cu chirie si dupa ce nu mai esti predai stafeta copilului in a sta cu chirie si tot asa...eu sunt din focsani, sotul din bucuresti, parintii lui s-au despartit cand el avea 14 ani au vandut apartamentul cu 4 camere si au impartit banii toti copii au vrut la mama 4 la numar...soacramea si-a luat un ap cu 2 camere conf 2 iar socra.miu 2 camere conf 1,,, sotul de la varsta de 20 de an a preferat sa plece peste mari in sua , a sta timp de 13 ani acolo si s-a intos in romania, asa ne-am cunoscut ...suntem impreuna de 4 ani...aici si-a cumparat un teren in ciorogarla ilfov la 5 km de bucuresti si in parimavara anului 2011 am inceput constructia la casa ...va zic toate astea pt ca sotul meu a ramas traumatizat dupa despartirea parintilor si de saracia in care au trait si sa nu ai o casa a ta....crede.ma ca e foarte nasol sa stai cu chirie daca vreu sa bat un cui intr[un perete trebuie sa sun proprietarul.....dar nu zic ca nu trebuie sa facem copii daca nu avem casa noastra....dar daca ai 20 de ani nu mai bine incerci sa faci ceva si dupa cati-va ani si copilul? ce trebuie neaparat sa facem copii cat suntem si noi copii? daca sotul are 37 de ani inseamana ca e bosorog? el si-a dorit enorm de mult sa aibe o casa ,,,nu vrem ca sii copii nostri sa duca o viata grea.....

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    iassmina, cred ca duci putin lucrurile prea la extrem. Nimeni nu a pomenit de lucruri atat de grave, fetele s-au referit la cum ar fi bine sa fie situatia pt ca tuturor sa le fie ok, si ei si copilului.S-au referit la conditii pt un trai bun. Acum recunoaste si tu, daca nici ea si nici prietenul ei nu au un serviciu si stau, vorba lui roxie pe capul parintilor lui, cum poate creste acel copil?Din pensia bunicilor?Mie mi-ar fi nu stiu cum..Dar fiecare cu rusinea lui. Normal ca daca au serviciu, au un ban al lor si e doar problema de casa, nu vad mare lucru in a locui cu unul din parinti pana se strang banii necesari pt un apartament al lor.Cat despre oamenii care o o casa la 30 de ani sa spunem, cunosc muuuulte cazuri..Oameni cu facultate, cu un serviciu foarte bine platit si cu o casa de 60-70.000 de euro cumparata. Da, la 30 de ani, nu la 50. Dar sigur, exista oameni si oameni..unii care aspira la ceva mai inalt si altii care se multumesc cu putin.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    Doamne Fereste cum sa il omoare....dar intrebarea mea este de ce sa faci un copil cand tu de fapt esti copil? nu vreti sa mai copilariti? eu nu regret ca am facut fetita la 24 de ani dar credeti-ma ca mie dor sa mai fiu ca la 20 de ani....ce nu mai sunt femei care fac copii dupa 30 de ani?? iar daca are cum sa stea cu socrii e f bine, noi nu am avut cum sa stam cu parintii lui, cu socra,miu sta cumata mea si credem.ma sa stai in 2 camere 5 per eu cred ca e mult...si e un apartament micut...noi stam acum cu chirie in 3 camere suntem 3 pers eu, fetita si sotul....aaa si un catel:) si parca tot inghesuiti stam.....

siminaa
    Guest
    Nuh sa nu mai zici niciodata vorba asta ..uni se multumesc cu putin pe cand alti aspira la mai mult ...pt ca nu exista in lumea asta un om sa nu incerce sa faca tot ceºi sta in puteri pentru ai fi mai bine si a a avea o viata mai decenta si casuta lui ..... si eu vreau casuta mea ..suntem departe de romania dar ce folos?? si aici stam in kirie criza e si aici . cu munca e greu ..eu am 24 ani ..si miam dorit enorm de mult copilul acesta ..... dar dorinta era mai mare ca dorinta de a avea prima data o casa... probabil ca o vom avea in urmatori 10 ani :)) daca ne ajta Dumnezeu ..si dupa cum ziceam nu toti au ocazia de a pleca din tara si a merge in alta parte ..nu toti au acelasi noroc!

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu am incercat sa-i ofer un sfat prietenesc pt ca ei sa-i fie mai usor si apoi, sa-i fie si copilului mai bine.Varianta "easy" ar fi sa urmeze o facultate(daca are sansa), pt ca e tanara si e pacat sa dea cu piciorul oportunitatii.Odata cu trecerea timpului memoria imbatraneste si retii unele lucruri mai greu(prin urmare, e ceva mai greu cu invatatul).Apoi sa-si gaseasca un serviciu bun care sa ii ofere linistea de care are nevoie, sa nu se gandeasca cu groaza la ce va fi maine, iar cand totul e ok, vine si copilul care nu va face decat sa aduca si mai multa bucurie si implinire in casa. Cealalta varianta, mai complicata, cred ca si-o imagineaza si ea, nu e nevoie sa o redau eu.Dar, repet, fiecare alege cum sa-si traiasca viata si ce sa faca pt a-i fi mai bine.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari