Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ANA_27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2011
    Postari in forum
    62

Vreau un bebe!

buna fetelor! sunt noua pe aici...vreau din tot sufletul sa ma ajutati cu sfaturi....ma numesc gabriela...am 25 ani . imi doresc din suflet sa am un copil. acum doi ani am fost nevoita sa fac un chiuretaj...pentru ca am luat augmentin pentru raceala nestiind ca sunt insarcinata...iar copilul meu se nastea cu malformatii.am inceput un tratament la recomandarea medicului, cu duphastone , timp de 3 luni... am luat 2 luni...urmeaza a 3-a , dar menstruatia mea nu mai vine...trebuia sa-mi vina la sfarsitul lui noiembrie...mai exact pe 28. azi mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ... mentionez ca nu ma simt bine...am ameteli, stari de voma si nu imi vine menstruatia. este posibil sa fiu insarcinata si testul sa nu fi fost bun? astept pareri... va multumesc.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    de regula a doua liniuta iese foarte slab dar e vizibila. ar trebui sa te duci la doctor si sa-ti faci niste analize inainte de a ramane insarcinata. si sa iei acid folic, asta ajuta si la fertilitate. de obicei starile de voma incep din a doua luna de sarcina cand testul iese pozitiv. nu prea exista teste care nu sunt bune pentru ca sunt destul de simple.

Membru inregistrat la
    12.12.2011
    Postari in forum
    62
    d-na doctor mi-a spus sa merg la cabinet dupa sarbatori...astept sa vad ce va iesi...iti multumesc pentru raspuns...sper din tot sufletul sa fie bine.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Imi pare rau ca a trebuit sa treci printr-un avort stiind cat iti doresti un bebe. Cel mai bine ar fi sa mergi la medic sa iti faci un controlol si sa stai linistita. Cu siguranta bebe va veni !

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    tinand cont ca pe 28 trebuia sa iti vina,eu cred ca esti,DAR trebuia sa iasa si in test.mai fati altul.succes

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Daca trebuia sa vina ciclul pe 28 noiembrie, pana acum s-ar fi vazut pe testul de sarcina a doua liniuta.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Nu trebuia sa faci intrerupere de sarcina, chiar daca ai luat augumentin. Eu am descoperit pe 25 decembrie ca sunt insarcinata si toata luna decembrie am avut sinuzita si am luat antibiotic. Ba chiar nitel si prin ianuarie, pana sa ma lamuresc ca nu trebuia. Oricum, in prima luna de gestatie nu afecteaza fatul, intrucat abia dupa aceasta luna incepe sa se formeze. Si nu cred ca a trecut mai mult de o luna pana sa descoperi ca erai gravida. Dar in fine. Acum o sa fie nitel mai greu. Cand il vrei, se cam lasa asteptat. Cat in ce priveste faptul ca ti-a intarziat, motive sunt multe, nu neaparat o sarcina. Stresul, o raceala in 'zona', nerabdarea de a avea bebe, o dereglare hormonala.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Augmentinul nu are nici o treaba sau alt antibiotic. Daca ai luat antibiotic fara sa stii ca esti insarcinata cel mai probabil sarcina este mult pre mica pentru a fi afectat( 2-3saptamani) lunile riscante pentru bebe sunt 2 si 3 iar pe urma poti lua chiar si antibiotic pentru diverse afectiuni eu de exemplu am luat in luna a 4 a pentru o infectie cu ecoli iar in luna a 9 a pt un streptococ . In sarcina mai bine tratezi chiar si cu antibiotic decat sa existe repercursiuni la nastere

Membru inregistrat la
    12.12.2011
    Postari in forum
    62
    va multumesc pentru raspunsuri... stiti cumva daca duphastonul chiar ma ajuta sa raman insarcinata?

Membru inregistrat la
    12.12.2011
    Postari in forum
    62
    DALICRIS...nu am vrut sa fac avort...la 2 luni cand am mers la medic...m-am incapatanat si la 3 luni, sarcina era dezvoltata pana la 2 luni...nu mai crestea deloc:(((

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Citat Postat de anagabryela Vezi mesajul
    va multumesc pentru raspunsuri... stiti cumva daca duphastonul chiar ma ajuta sa raman insarcinata?
    da ajuta, uite eu sunt la un pas de nastere, si asa am ramas gravida pentru ca eu aveam o dereglare hormonala si nu ramaneam gravida. Depinde de fiecare organism, ai grija ca nu trebuie sa iei duphaston mai mult de 5 maxim 6 luni, apoi ar trebui sa schimbi tratamentul cu altul mai puternic.
    Dar mi se pare aiurea sa nu iti vina cat timp iei duphastonul, pentru ca acesta este folosit si in amenoree (lipsa menstrei), incearca sa mai faci un test si daca iese tot negativ, nu mai astepta pana dupa sarbatori pentru ca nu este in regula. Eu luam din ziua 16 pana in ziua 25 a cm si imi venea la fix, fara macar o zi intarziere, cand a intarziat eram gravida.
    Stari de voma sau alte reactii iti pot da si pastilele sa sti, depinde de fiecare organism, mai bine nu sta si mergi la medic.
    Eu am ramas in a doua luna de tratament, dar nu e obligatoriu sa ramai imediat, rabdare si putere!
    Doamne ajuta sa vina bebe cat mai curand, iti tinem pumnii si te asteptam cu vesti!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari