Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dimiulia's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2014
    Postari in forum
    5

Vreau bebel

Buna mamicilor
    Am si eu o problema... am 24 de ani si tocmai m- am marita in august 2013, de atunci eu si sotul meu ne dorim mult un bebelus. Nu stiu sa calculez perioada fertila am CM neregulat. Oare trebuie sa imi fac griji ca de 5 luni tot incerc si nu raman?
    Multumesc pentru raspuns.

Floricica Novice mihhaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2013
    Postari in forum
    503
    Dimiulia eu incerc de un an sa raman gravida ,bine eu am si alte probleme :) am ovare micropolichistice da asta am si suferit un avort spontan ;esti tanara si daca nu ai probleme de sanatate o sa ramai gravida.poti sa faci probleme doar daca a trecut un an si nu reusesti sa faci un bebe.noi ne dam cu parerea dar cel mai bine e sa mergi la doct :) multa bafta

Floricica Avansata medycus's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2012
    Postari in forum
    1.243
    Buna. Eu incerc de 2 ani si jumatate sa raman insarcinata(am ceva probleme si eu si sotul). Ai incercat sa mergi la doctor sa iti dea ceva tratamnt pentru reglarea menstruatiei?Eu am o prietena care a ramas insarcinata fara sa vrea de 2 ori avand menstruatia la 2-3 luni. Poti sa incerci sa iti iei temperatura bazala cu un termometru digital, in momentul in care ovulezi temperatura creste si ramane ridicata pana in momentrul menstre sau daca ramai insarcinata. Sau mai poti sa iti urmareasti secretia, iar cand aceasta are consistenta albusului de ou urmeaza sa ovulezi. Incearca sa te streseze cat mai putin va veni bebe.

Floricica Nou Venita ada.mami's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2014
    Postari in forum
    13
    La un cm de 28 zile, zilelel fertile sunt intre a 10-16 zi de la ciclu, si data ovulatiei e a 14 zi. Calculezi din prima zi a ciclului. Dar poti sa dai pe google, ovulatia, si sunt calc care ti calculeaza ovulatia si zilele fertile, cred si pe site ul copilul.ro, este.

Floricica Nou Venita ada.mami's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2014
    Postari in forum
    13
    Scuze, eu am scris la un cm de 28 zile, acum am vazut ca ai scris ca ai cm neregulat.

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna dimineata!Cam cum se prezinta ciclul tau menstrual?
    Asa cum spuneau si fetele, trebuie sa urmaresti perioada fertila si un indicator foarte bun este acea secretie cu aspect de albus de ou. De asemenea mai poti face teste de ovulatie, dar trebuie sa ne dai mai multe informatii despre ciclul tau ca sa stim cand ar trebui incepute testele. Si masurarea temperaturii bazale este o solutie, doar ca TB de obicei este o metoda de confirmare a ovulatiei si nu un predictor al acesteia.
    Oricum, contactul sexual odata la 2-3 zile pe perioada intregii luni va va ajuta cu siguranta sa aveti copilasul mult dorit.
    Nu trebuie sa-ti faci grji ca n-ai ramas in cinci luni...eu am o pritena care are doi copii, pe unul l-a avut dupa 6 luni de incercari, iar pe celalalt l-a avut dupa 9 luni....eu zic ca este ok pentru o persoana fara probleme de sanatate si cu ciclu menstrual regulat sa incerce un an si apoi sa-si faca griji asupra infertilitatii. Totusi, in cazul tau cu ciclu neregulat, poate n-ar fi rau sa faci o vizita la medic sa vezi despre ce este vorba
    Succes!@
    Modificata de luss; 09.02.2014 la 10:51:47.

Membru inregistrat la
    08.02.2014
    Postari in forum
    5
    Multumesc pentru raspuns. Am fost la control acum 3 luni cand am crezut ca am ramas dar nu mi-a dat tratament pentru reglare CM. Astazi mi-a venit CM (10.02.2014), dupa calculele mele ar fi trebuit sa imi vina dupa 17 incolo... Datele pe care vi le pot da sunt datele cand mi-a venit CM in lunile trecute si anume: 1 noiembrie, 9 decembrie, 17 ianuarie si 10 februarie (azi). Multumesc ptr raspuns

Membru inregistrat la
    08.02.2014
    Postari in forum
    5
    Stie cineva daca Branca Ursului ajuta cu ceva?

Membru inregistrat la
    08.02.2014
    Postari in forum
    5
    Mai trebuie sa mentionez ca anticonceptionale nu am luat niciodata.

Floricica Nou Venita laviniamanolescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2014
    Postari in forum
    1
    Buna fetelor, eu sunt noua pe site, de 3 ani incerc sa am un bebe...Am aflat ca sotul meu are probleme cu spermograma...din pacate are un numar mic de gigei si mobilitate scazuta. La prima spermograma avea un numar de 4 mil/ mil si mobilitate de 10% iar dupa 3 luni de tratament cu: Profertil, Branca Ursului, vitamina E, zinc, Seleniu si acid folic am repetat si din pacate numarul gigeilor a scazut la 1 mil / mil dar a crescut mobilitatea la 50 %. Nu stiu ce sa fac...acum as dori sa reancep tratamentul...Sunteti fete care ati avut asa pb cu spermograma sotilor vostri? Am nevoie de sfaturi...recomandari

Floricica Nou Venita DC2012's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2013
    Postari in forum
    106
    Citat Postat de dimiulia Vezi mesajul
    Multumesc pentru raspuns. Am fost la control acum 3 luni cand am crezut ca am ramas dar nu mi-a dat tratament pentru reglare CM. Astazi mi-a venit CM (10.02.2014), dupa calculele mele ar fi trebuit sa imi vina dupa 17 incolo... Datele pe care vi le pot da sunt datele cand mi-a venit CM in lunile trecute si anume: 1 noiembrie, 9 decembrie, 17 ianuarie si 10 februarie (azi). Multumesc ptr raspuns
    Buna! Poti sa astepti sa treaca menstruatia si calculezi prima zi ca fiind prima al CM si din a 10 zi incearca sa faci teste de ovulatie in fiecare zi dupa ora 14 dar sa nu bei lichide cel putin cu 2 ore inainte. Sa aveti contacte cel putin din 2 in 2 zile, dar nu mai mult de 5 zile, ca sa aibe timp sa se maturizeze jucausii ca sa ajunga unde trebuie. Si eu sunt in acceasi situatie ca si tine. Problema mea e ca nu am ovulatie in fiecare luna, si de aceea imi fac teste ca sa stiu. Incerc de un an de zile, dar problema mea a fost o dereglare hormonala, lipsa menstruatiei, lipsa progesteronului in corp.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari