Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704

Valori HCG

Buna!
    Sunt noua pe forum si am nevoie de o informatie. Eu si sotul meu suntem la prima incercare pentru bebe. Cred ca "am actionat" cu o zi inainte de ovulatie. Din prima clipa am crezut/ am sperat ca sunt gravida. Manata de un impuls am facut o analiza de sange in ziua a noua de la conceptie. Este negativ....mai am motive sa sper??
    Modificata de luss; 11.11.2012 la 11:36:39.

Floricica Nou Venita iulya333's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    212
    Daca testul de sange in a noua zi de la conceptie este negativ, atunci asta este, din pacate. Hormonul HCG se elibereaza in sange imediat dupa nidare...si asta a fost cu mult mai devreme de noua zile. Oricum nu dispera, si stresul se spune ca face rau conceptiei. Succes in continuare la bebe!
    Modificata de iulya333; 31.10.2012 la 23:34:54.

Floricica Nou Venita lorela02's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    32
    Nu trebuie sa te descurajezi dupa primul "esec". Trebuie sa mai incercati si cu siguranta veti avea un bebe curand

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna ziua!Va multumesc pentru raspunsuri. Si eu sunt de aceeasi parere....ca e negativ, dar, evident, ca dupa ce am primit rezultatul, si mi-a picat fata (eram convinsa ca sunt gravida) am cautat pe internet sa vad cand se detecteaza hcg in singe..Concluzia mea: 6-12 zile de la conceptie, deci, considerand ca in proportie de 99% in 22.10 am ovulat, nu avea cum sa se insele testul la 9 zile de la conceptie.
    Rezultatul a fost H C G s e r i c . . . <1,10 mUI/ml...clar negativ.

Floricica Nou Venita moni1978's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    7
    Buna fetelor, eu sunt noua pe acest forum , si asta pt ca sper sa fiu insarcinata, dupa 3 ani de incercari zadarnice , si hotarata sa incep sa fac inseminari artificiale/ fiv , am avut surpriza placuta , de a-mi intarzia menstruatia, ultima am avut-o pe 27.09.2012, menstruatie regulata tot timpul, suntem in data de 05.11.2012 menstruatia nu mi-a venit, am facut vreo 5 teste de sarcina, asta asa...dupa ce s-a terminat perioada fertila, apoi imediat ce am vazut ca imi intarzie , la cele de dinainte nu am vazut linia 2, insa la cele facute in 3- 4.11.2012 se vedea a 2 liniuta dar asa ... stearsa, drept urmare am fost azi si mi-am facut si HCG, dar nu imi dau seama daca o fi de bine, nu o fi de bine , valoarea HCG 95.6 Mui/ml , nu stiu in ce saptamana de sarcin asi fi si ce indica acesta valoare... sunt nelinistita ... la medicul meu ginecolog abia in 19.11 mai are loc pt programare , aplez la voi care aveti experienta , sa imi spuneti sunt insarcina, e bine totul, ce ma mai sfatuiti sa fac(ceva analize?).Va pup.

Floricica Nou Venita lieben's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2010
    Postari in forum
    16
    Ma bucura, insa, in acelasi timp, ma si intriga ce spuneti voi despre data la care poate fi facut testul Beta HCG. Ultima data cand am facut analiza asta mi s-a spus ca am facut o prea repede. Era in a doua sau a treia zi de intarziere a menstruatiei, iar asistentele de la centrul de analize mi-au spus ca ar trebui sa mai astept inca vreo cateva zile pentru a fi veridica. Si eu stiam (ca si voi!) ca valoarea acestui hormon creste (sau nu, daca nu esti insarcinata) mai repede, dupa 7-10 zile de la conceptie. Deci?...

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna dimineata!Dragele mele.....sunt insarcinata. Nu stiu daca am ramas atunci cand am presupus sau am avut ovulatie tarzie..., dar sunt insarcinata. La o saptamana de la testul negativ am mai facut un test si am avut valoarea 141, dupa 48 de ore am avut 384. Am fost si la doctor. Acesta mi-a spus ca sdarcina este prea mica sa vada ceva, dar mi-a confirmat sarcina si faptu;l ca etse intrauterina. El spunea ca dupa prima valoare pe care i-o aratasem, 141 ( a treia zi de intarziere a menstruatiei), parerea lui este ca am ovulat mai tarziu decat am crezut eu....deci nu stiu. Teama mea este sa nu se opreasca in evolutie pentru ca am mai avut mai demult o sarcina oprita in evolutie...sper sa fietotul ok si sa fi interpretat eu gresit semnelede ovulatie.

@lieben Cred ca asistentele aveau dreptate ca pentru un rezultat concludent trebuie sa astepti doua trei zile dupa intarziere..vezi si cazul meu. Am facut testul la 10 zile DPO...negativ, la 17 DPO pozitiv.

Floricica Nou Venita michaelap's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2012
    Postari in forum
    195
    Buna dimineata! Luss, in primul rand ,felicitari pentru sarcina! Si nu te stresa! Stiu ce este in sufletul tau cand ramai insarcinata , dupa o sarcina pierduta. Si eu am pierdut o sarcina inainte de a ramane insarcinata cu fetita... si din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata am avut aceeasi teama de a nu pierde sarcina... si am trait cu teama in suflet pana s-a nascut micuta... eu iti doresc sa te bucuri de sarcina, sa nu te stresezi , asa cum am facut eu, pentru ca daca e sa fie , oricum este. Eu am luat si tratament de mentinere pana la 28 de saptamani. Si la orice semn ce ti-l da corpul tau ca ceva nu ar fi in regula... fuguta la medic!
    Sarcina usoara si la termen iti doresc!

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Citat Postat de michaelap Vezi mesajul
    Buna dimineata! Luss, in primul rand ,felicitari pentru sarcina! Si nu te stresa! Stiu ce este in sufletul tau cand ramai insarcinata , dupa o sarcina pierduta. Si eu am pierdut o sarcina inainte de a ramane insarcinata cu fetita... si din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata am avut aceeasi teama de a nu pierde sarcina... si am trait cu teama in suflet pana s-a nascut micuta... eu iti doresc sa te bucuri de sarcina, sa nu te stresezi , asa cum am facut eu, pentru ca daca e sa fie , oricum este. Eu am luat si tratament de mentinere pana la 28 de saptamani. Si la orice semn ce ti-l da corpul tau ca ceva nu ar fi in regula... fuguta la medic!
    Sarcina usoara si la termen iti doresc!

Multumesc. Ma stresez pentru ca nu stiu ce s-a intamplat...sau am ovulat mai tarziu (desi am ciclu regulat si am identificat simptomele ovulatiei), sau ceva nu e in regula....acum nu am decat sa astept trei saptamani pana la urmatoarea programare la medic.

Moni1978 valoare indica ca esti insarcinata. Din cate stiu, valoarea aceasta este specifica unei sarcini in 3-4 saptamani (1-2 de la conceptie). Pentru a vedea daca sarcina evolueaza ar fi tindicat sa faci hcg la 48 de ore diferenta. Valorile HCG ar trebui sa se dubleze la fiecare 48 de ore. Oricum, in ciuda recomandarii mele, cel mai bine este sa te consulte si sfatuiasca un medic.
    Modificata de luss; 11.11.2012 la 11:41:31.

Floricica Nou Venita lieben's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2010
    Postari in forum
    16
    Draga Luss, multumesc mult. Sarcina usoara, copil sanatos si norocos!

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna dimineata!
    Del Mai urat cosmar! Sarcina s-a oprit iar in evolutie :(. Vineri am fost la chiuretaj.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari