Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mimabe's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2006
    Postari in forum
    15
    Buna la toata lumea.

Eu sunt Maria si incercam de 2 ani sa avem un copilas. Tratamente?

Am incercat si naturist si acupunctura si homeopat si alopat.

In ultima perioada am facut stimulare ovariana, deoarece asta e problema mea - nu obtin ovulatie in fiecare luna. Stimularea decurgea OK, folicul bun, endometrul in schimb tare mititel numai 5 mm. NIMIC.

Am mai facut si instilatii (urma sa fac 3 la numar - dupa prima - am schimbat dr. si am renuntat).

Am facut si HSG si testul poscoital.

In prezent iau o pauza ... ca de la ultimul test de sarcina cu o singura liniuta ... era s-o iau razna.

Voi ce ati mai facut? Cum treceti peste depresia testului cu o singuraliniuta?

Va doresc ca 2006 sa fie anul in care sa va tineti copilul in brate.

Numai bine. Maria

Floricica Nou Venita kikilina's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2006
    Postari in forum
    3
    mai ai o gramada de analiza de facut: histeroscopie: (un fel de ecografie a uterului- foarte dureroase-daca nu e facuta cu anestezie-: si multe altele pana ajungi la laparoscopie.
    eu le-am facut pe toate si mi s-a recomandat d-abia dupa 2 ani sa faca si sotul analiza mai serioase! povestea aia cu "si unul e bun" e adevarata daca mai crezi povestea cu "barza" daca nu, du-l si pe el l-a analiza ca sa nu pierzi si tu timpul degeaba prin spitale!
    in leg cu testul de sarcina, nu te dezarma asa rpd si incearca sa nu-ti mai faci pana nu esti sigura ca rezultatul e cel asteptat, fiindca cu fiecare test facut esti mai aproape de inca o depresie!
    nu mai amana, si-ti lua pauze! ca timpul trece degeaba si unele analiza sunt valabile numai maxim 6 luni si apoi trebuie sa o iei de la capat!
    imi pare rau sa-ti spun numai de rau dar asta e realitatea(cel putin in cazul meu)
    iti doresc sa ti se indeplineasca dorinta fiindca stiu cum e sa astepti luna de luna fara nici un rezultat!

Floricica Nou Venita kikilina's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2006
    Postari in forum
    3
    Buna, din nou!
    daca totusi asta e problema (lipsa ovulatiei) poti sa incerci sa iei legatura cu dr. peltecu de la filantropia! am inteles ca e un medic ff bun. Prietena mea(care m-a si indrumat catre el) a avut acceasi problema si acum are copil de 1 an 7 luni. Iti doresc succes!

Membru inregistrat la
    11.01.2006
    Postari in forum
    15
    kikilina - multumesc de raspuns. Cam tarziu l-am vazut ... dar la cat de des se scrie pe acest forum ... nu ma mir.

Asadar, nu m-am intins la povesti fiindca nu stiam daca am cu cine.
    Noi am trecut printr-un set complet de analize anul trecut. Dupa un an in care am prestat neprotejati am inceput analizele. Intai eu apoi sotul. Dozarile hormonale sunt bune, HSG buna, TPC-ul bun, spermograma buna.
    Lipsa ovulatiei - asta imi da batai de cap. Dupa o monitorizare a ovulatiei timp de 4 luni de zile am constatat ca ovarul stang nu lucreaza deloc. Deci am sanse 50% - doar din 2 in 2 luni ovulez.
    Stimulare ovariana am facut deja 3 luni de zile. Nici stimulat, ovarul stang nu reactioneaza.
    Banuiesc ca acest dr. de care-mi vorbesti este din Bucuresti, nu? Sorry e cam departe de noi, dar asta nu e nici o problema ... exista si la noi dr. buni.
    Cat despre histeroscopie - chiar nu stiu cu ce m-ar ajuta?
    Pentru ce se face? Am fost la eco, chiar si 3D si uterul meu este in regula, putin cam micutz, dar neavand niciodata vre-o sarcina sau vre-un avort este de inteles.

cam atat despre mine. voi? ce ati mai incercat? de cat timp incercati?

Floricica Nou Venita camelush's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2006
    Postari in forum
    1
    buna! trebuie sa fac o histeroscopie si as vrea sa stiu cum se face?

Membru inregistrat la
    11.01.2006
    Postari in forum
    15
    in general prin histeroscopie se investigheaza cum arata uterul pe dinauntru, dar exista posibilitatea sa se intervina cu un mic instrument asemanator instrumentelor din laparoscopie.
    in mod normal pe tine nu are de ce sa te doara, si chiar daca doare un pic, este de scurta durata pentru ca interventia dureaza cam 10 min max. Dupa ce introduce camera video in interior(de fapt manunchiul de instrumente cu camera atasata), ce sa-ti spun... e foooarte frumos, se vede interiorul uterului rozuliu deschis ca gingia, dupa ce se face o inspectie stanga dreapta sus jos se vizualizeaza si iesirea spre trompitze, acum eu imi aduc clar aminte ca au bagat un gaz inert, sau un lichid cu gaz, spre trompe, ideea e daca se duce gazul, inseamna ca trompitza respectiva e libera si, ca o ultima verificare, cand te ridici in fund dupa interventie, te intreaba daca te doare umarul (!) explicatia ar fi ca daca da, e semn bun, ca gazul/lichidul care a trecut prin trompa preseaza undeva neste nervisori din cavitatea abdominala si difuzeaza durerea spre umar. Parerea mea este ca este o investigatie necesara pentru vizualizarea uterului, a endometrului, verificarea (neconcludenta neaparat) a trompelor, si cea mai putin traumatizanta pentru fizic/psihic si aparat reproducator.

Membru inregistrat la
    11.01.2006
    Postari in forum
    15
    tot eu sunt:

voiam sa va anunt ca acum 2 zile am aflat ca am ramas insarcinata.
    Dupa 4 teste pozitive am facut si testul de sange Beta HCG care mi-a iesit 230,37 - deci sunt posesoarea unui bebel de trei saptamani si cateva zile.
    Dupa 2 ani de chin, analize, tratamente, acum cand am luat o pauza ... s-a produs minunea.
    Asa minune va doresc si voua.
    Numai bine

Floricica Nou Venita cristalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    1
    Felicitarile mele !!!! Sa fiti sanatosi .Poate ai vreo banuiala in urma carui tratament sau a carei analize ai ramas insarcinata.Eu nu vreau sa stept asa mult ,ca si asa am deacu un an . Am dat si eu acolo ceva analize ,asemanatoare cu a ta ,dar nu cu aer dar cu un fel de lichid,si parca totul normal,si analiza singelui, unde tot e normal.Dar eforturile si chinurile in zadar .

Membru inregistrat la
    11.01.2006
    Postari in forum
    15
    Cristalina, multumesc de urari.
    Tratamentul pe care l-am facut a fost o saptamana de concediu, la munte, relax total si calculul perfect ca ovulatia sa pice atunci.
    Am mai luat:
    inainte de ovulatie - 50 picaturi branca ursului dimineata, 50 picaturi mastodynon seara.
    dupa ovulatie - MACA, Ghimbir cate 3 pastile pe zi.
    Asta e retzeta mea de succes.
    Bafta si voua.

Floricica Nou Venita isaand's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2006
    Postari in forum
    1
    Salut!
    Incerc sa raman insarcinata de mai bine de doi ani. Niciodata nu am luat anticonceptionale si nu am facut nici un avort. La ultimul ecograf, mi s-a descoperit un chist pe ovarul drept, iar in urma unei examinari pentru verificarea trompelor, am descoperit ca o trompa nu e permeabila. Doctorul mi-a recomandat inainte de o posibila interventie chirurgicala cu laser pentru rezolvarea acestor probleme, sa iau 3 luni Clostybegit si Pregnyl, poate ca raman insarcinata intre timp. Am mai luat si mai demult si nici un rezultat. Eu nu mai am incredere ca acestea m-ar putea ajuta.
    Este cineva care sa aiba probleme de genul asta?
    Astept vesti de la voi.
    Andra

Floricica Nou Venita adytily's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2006
    Postari in forum
    2
    Salut.Ma numesc Flory si problema mea este asemanatoare cu a multora dintre voi :incerc de un an sa raman insarcinata si nimic .Problema mea cred ca s-a produs mai recent pentru ca am fost de doua ori insarcinata dar din pacate am pierdut ambele sarcini la 17 sapt si 23sapt dupa aia am luat anticonceptionale cam 1 an si de cand le-am intrerupt nu mai raman .Pentru ca m-i s-a dereglat ciclu nu imi venea doar la 3 luni acum iau duphaston de 5 luni medicul a zis ca in 6 luni trebue sa raman dar vad ca nu am ramas .Va rog ca imi dati si mie un sfat

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari