Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita elvira_irina's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    1
    buna seara.

imi cer mii de scuze, stiu k s-a mai vb despre acest subiect, dar st disperata, nu mai stiu ce si cum sa fac.

am 27 ani, st casatorita, vrem un copil. problema este k in octombrie 2008, am facut un set de analize, printre care si toxoplasma. aveam IgM 0,028(negativ) si IgG 2,635(pozitiv). am urmat un tratament cu rovamicina, dupa care, in ianuarie 2009 am repetat rezultatele. aveam IgM 0,036 si IgG 1,438. medicul mi-a spus sa nu mai iau tratament pt k este in scadere, sa repet analizele dupa o luna si daca IgG este sub 1, pot face bebe linistita. in februarie 2009 am repetat analizele si IgG mi-a iesit 2,75, deci mai mult ca prima data, IgM fiind negativ. de ce a recidivat daca am luat tratament? pot ramane insarcinata fara a risca sanatatea bebelusului? fara a-l infecta? ce inseamna aceste ultime valori? e de bine sau e de rau? pot sa ma apuc de treaba sau trebuie sa iau tratament sa scap de toxoplasma? care st valorile care permit sa ramai insarcinata, sa duci sarcina pana la capat si sa si nasti un copil sanatos?

rog din suflet, ajutati-ma, am nopti nedormite. vreau copii.

multumesc

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna Elvira,

In primul rand, ia-o usor si fi optimista ca situatia se va imbunatati.

IgG si IgM sunt anticorpi - proteine sintetizate de organismul tau pentru a lupta impotriva unei infectii cu un agent numit Toxoplasma gondii.

IgG sunt anticorpi cronici, arata ca infectia e veche, nu precizeaza daca vindecata sau nu.

IgM sunt anticorpi de faza acuta, arata ca infectia e activa.

IgG+ si IgM- inseamna infectie veche, vindecata, fara probleme.

IgG+ si IgM+ sau doar IgM+ arata infectie recenta, activa.

Daca ai doar IgG+, nu afecteaza fatul. Daca ai IgM+ trebuie sa te duci cat mai repede la ginecolog.

In cazul tau, inseamna ca nu o sa ai toxoplasmoza pe perioada de sarcina si nici nu ai in prezent, IgG pozitiv inseamna ca ai avut-o in trecut.

Pentru a te asigura totusi de ceea ce spun, il poti ruga pe medic sa iti explice ce este cu aceste valori care au crescut.

Eu iti spun doar ce stiu eu, insa rog sa verifici vorbind cu un medic.

Pentru IgG:
    Interval optim: 0-4
    Tu ai zis ca ti-a crescut..
    Valoarea anticorpilor anti - Toxo - IgG este in limite considerate normale. Valorile trebuie interpretate in corelatie cu rezultatul testarii anticorpilor anti - Toxo - IgM (negativ / echivoc / pozitiv).

iar tu ai negativ IgM - ceea ce spune ca este ca ai avut, dar nu mai ai.

Eu zic doar ca trebuie sa ai grija sa nu o iei din nou, de reactivat nu are cum decat prin reinfectie.

Iti doresc nu un bebe si cat mai multi bebei sanatosi si veseli si noi te vom astepta cu poze cu tine cu burtica curand.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari