Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita littleking's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2012
    Postari in forum
    1

Sunt nevoita sa fac un chiuretaj?

sunt insarcinata in 3 luni.sunt intr o relatie si as vrea sa stiu ce este de facut caci sunt intro mare incurcatura.am o relatie cu un tip de aproape un an de zile insa lam inselat de vreo cateva ori avand contact sexual cu un alt tip insa cu prezervativ dar imi este teama sa nu se fi rupt fara sami dau seama si sa fi ramas cu asta insarcinata.as vrea sa stiu daca pot afla a cui e copilul?cum pot calcula deoarece daca nu e al prietenului meu eu nu am de gand sal mai pastrez.ajutatima cu un raspuns va rog mult .multumesc din suflet

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Aici gasesti un calculator de sarcina:
    Calculator sarcina | Copilul.ro
    Mai poti face o analiza BHCG care iti spune ce varsta are sarcina in functie de nivelul de hormoni din sange. Sau o ecografie unde sa masoare bebelusul.

tabitha
    Guest
    Citat Postat de littleking Vezi mesajul
    sunt insarcinata in 3 luni.sunt intr o relatie si as vrea sa stiu ce este de facut caci sunt intro mare incurcatura.am o relatie cu un tip de aproape un an de zile insa lam inselat de vreo cateva ori avand contact sexual cu un alt tip insa cu prezervativ dar imi este teama sa nu se fi rupt fara sami dau seama si sa fi ramas cu asta insarcinata.as vrea sa stiu daca pot afla a cui e copilul?cum pot calcula deoarece daca nu e al prietenului meu eu nu am de gand sal mai pastrez.ajutatima cu un raspuns va rog mult .multumesc din suflet
    Nu cred ca una din noi iti poate spune daca esti nevoita sa faci avort,sau sa-l pastrezi.Asta hotarasti tu,dar tinand cont de varsta sarcinii mi se pare putin cam tarziu pentru astfel de ganduri.Din moment ce v-ati protejat,cred ca sunt slabe sanse ca celalalt barbat sa fie tatal.Si chiar daca ar fi al lui,din moment ce aveti o...relatie,ar putea foarte bine sa-si asume obligatiile.Insa un lucru e sigur,acest copil este al tau,indiferent de cine ii este tata,gandeste-te la asta in primul rand.

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Indiferent al cui este copilul,gandeste-te ca este cel mai mare dar de la Dumnezeu si ca alte femei isi doresc sa aiba si nu pot sau pierd sarcini...Cum ti s-a mai spus,important este ca E AL TAU,ca in pantecul tau se dezvolta puiul tau.Chiar crezi ca ai putea renunta la el doar pentru ca nu ar fi tatal lui cine iti doresti tu sa fie?Greseala ar fi a ta,trebuie sa ti-o asumi,copilul tau nu trebuie sa plateasca cu viata lui pentru asta...Dupa ce vei calcula si vei stii,probabil,raspunsul,gandeste-te foarte bine la ce vei face...este mare pacat si apoi poate vei dori tu sa mai ai copii si poate nu vei mai putea...este posibil ca dupa un timp sa regreti si sa nu mai poti da timpul inapoi...Nu-i refuza dreptul la viata!Daca Dumnezeu ti l-a trimis,inseamna ca a facut-o cu un scop!

mada_lyna
    Guest
    in primul rand, niciun medic normal la cap nu iti va face avort. deci, scoate-ti din cap varianta asta si gandeste-te la ce ai de facut dupa. plus, k prietenul oficial ,stie sigur k esti gravida. si dak dintr-o data n-ai mai fi,cum i-ai explica disparitia misterioasa? deci, spre norocul fiintei mici , naste-l si gata!
    si nu mai multumi nimanui "din suflet",caci,judecand dupa felul cum te exprimi vis-a-vis de copil si ce-ai vrea sa-i faci, NU AI suflet.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Subscriu la ce a zis mada_lyna. De unde ar sti actualul iubit ca nu e al lui copilul? Nici macar tu nu stii. Dar daca v-ati protejat, tu si fostul, nu aveai cum sa ramai. Dar ce Dumnezeu, tu nu mai stii cand ai facut-o cu fostul, ca sa iti dai seama cat de cat de treaba?? Sau ai facut-o cu amnadoi in acelasi timp? Ce Dumnezeu? In fine. In primul rand, chiuretaje se fac pana la CEL MULT 14 saptamani de sarcina, deci inclusiv perioada de dupa menstruatie si pana la ovulatie, si aici ma refer strict la chiuretaj cu chiureta, nu vacuum. Cea ce nu ii doresc nici celui mai rau dusman!!!!!!!!! Plus ca nu toti medicii se arunca sa riste (risc de infectie, septicemie, rupere tesut uterin, lezare col, risc de retinere tesut fetal mort cu post-chiuretaj, sterilitate, pierdere uter, etc). Incepand cu o varsta a sarcinii de 12 saptamani, fatul este destul de bine dezvoltat si doar o interventie chirurgicala de genul cezarienei l-ar putea indeparta fara riscuri, care din nou nu face parte din practica medicilor si pentru care ar trebui sa dai bani grei. In al doilea rand, daca vrei test de paternitate, se poate face odata cu triplul test, se preleveaza tesut fetal si se efectueaza testul sau sa astepti nasterea, cand se face mult mai simplu si este mult mai sigur rezultatul.
    Dar eu nu inteleg de ce vrei tu sa te complici. Stie actualul ca te-ai mai incurcat si cu altul? Banuieste ca nu este al lui copilul? Sau te-au apucat pe tine remuscarile? Gandeste-te bine ce faci, ca ai ajuns in punctul in care iti risti chiar viata!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari