Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maria2121's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2013
    Postari in forum
    2

Sunt insarcinata

Buna!
    Astazi am fost sa-mi fac un ecograf abdominal pentu un control deaoarece sufar de SCI (sindrom de colon iritabil). Doamna doctor mi-a zis ca a observat ceva ce seamana cu o sarcina si mi-a zis sa revin peste o saptamana. Ultimul contact sexual (protejat) care l-am avut cu partenerul a fost cu o saptamana in urma cand era a 5-a zi a ciclului menstrual (chiar a curs o picatura de sange in timpul contactului). Inainte de asta am avut contact sexual in urma cu o luna, la fel, protejat. Vreau sa stiu daca este posibil sa fiu insarcinata si ce a vazut doamna doctor la ecograful abdominal?
    Multumesc anticipat!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Nu cred ca e posibil sa fie o sarcina in primul rand fiindca nu se vede la o saptamana de la contact,mai ales la ecograf abdominal, abia daca s-ar vedea la un test de sange. Nici la ecograf endovaginal nu s-ar vedea, deci eu zic ca e altceva acolo, nu sarcina. Sau daca ar fi sa fie sarcina, ar trebui sa fie mai veche, luna trecuta ai avut menstruatie normal?Un test de sarcina nu ai facut dupa ce ai auzit vestile de la ecograf?Daca e sarcina de luna trecuta, ar trebui sa iasa clar la test.

Floricica Nou Venita maria2121's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2013
    Postari in forum
    2
    Testul de sarcina il fac maine. Menstruatia a fost normala luna trecuta. La ecograf era o pata neagra de 8,9mm fara nimic alb inauntru.

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Ce fel de protectie ai folosit in timpul contactului?Daca ai folosit metoda naturala,a coitului intrerupt,e posibil sa fii ramas insarcinata.Daca menstra de luna trecuta a fost normala,sunt putine sanse sa fii insarcinata,deoarece o sarcina se vede la echo la minim 4-5 saptamani de gestatie,ori,daca a trecut o luna de la ultima menstra,ar insemna ce fecundatia sa fii avut loc imediat dupa terminarea acesteia.Este posibil acest lucru,dar daca tu stii ca n-ai avut contact neprotejat in perioada aceea,inseamna ca nu sunt sanse sa fie vorba de sarcina.Ar putea fii vorba de un chist.

Floricica Nou Venita anunutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2013
    Postari in forum
    1
    Buna ziua...de cateva zile ma tot streseaza iubitul meu precum ca as fi insarcinata...eu nu iau nici un fel de anticonceptionale, are grija el...insa acum nu stiu daca rade de mine sau chiar a facut-o....Ajutati-ma va rog cu un raspuns....luna aceasta menstruatia mi-a venit in data de 4 si s-a incheiat in data de 10...noi am avut contactul sexual in data de 14....(eu nu mai inteleg nimic...eram in perioada fertila?)...

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Citat Postat de anunutza Vezi mesajul
    Buna ziua...de cateva zile ma tot streseaza iubitul meu precum ca as fi insarcinata...eu nu iau nici un fel de anticonceptionale, are grija el...insa acum nu stiu daca rade de mine sau chiar a facut-o....Ajutati-ma va rog cu un raspuns....luna aceasta menstruatia mi-a venit in data de 4 si s-a incheiat in data de 10...noi am avut contactul sexual in data de 14....(eu nu mai inteleg nimic...eram in perioada fertila?)...
    este posibil sa fi ramas insarcinata, si pe perioada menstruatiei se poate intampla... nu stiu daca tu vrei un copil acum, dar pe viitor protejeaza-te si tu, nu lasa totul pe seama prietenului tau! sanatate multa si sa fie cum vrei tu!

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Citat Postat de anunutza Vezi mesajul
    Draga mea,ai fi putut ramane insarcinata in data de 14,chiar daca ovulatia ta ar fi avut loc in data de 18(in cazul in care ciclul tau menstrual este regulat),pentru ca spermatozoizii pot supravietui in vagin chiar si 4 zile.Sa stii ca metoda asta naturala de contraceptie nu este foarte sigura.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de GeorgianaR Vezi mesajul
    Draga mea,ai fi putut ramane insarcinata in data de 14,chiar daca ovulatia ta ar fi avut loc in data de 18(in cazul in care ciclul tau menstrual este regulat),pentru ca spermatozoizii pot supravietui in vagin chiar si 4 zile.Sa stii ca metoda asta naturala de contraceptie nu este foarte sigura.
    E cam cu dus si intors chestia cu supravietuirea spermatozoizilor. Sunt multe etape de parcurs. Ciclul are 3 faze. Preovulatorie, ovulatorie si postovulatorie. In preovulatorie, vaginul nici macar nu permite spermatozoizilor sa reziste, este foarte acid, colul este inchis, ei nu pot ajunge pana aproape de col, sa se fixeze si sa astepte ovulatia. Cam din ziua a 10-a, la un ciclu normal, secretia incepe sa fie favorabila spermatozoizilor, colul se deschide, speramatozoizii se pot fixa si astepta ovulatia. Dar pt asta, trebuie sa ejaculeze in terior, cat mai profund. Coitus Interruptus nu asigura de regula, spermatozoizi viabili, pt ca daca e sa scape, scapa doar din greseala, cei de la inceput, care sunt cei mai slabi.
    Acum depinde si cate zile are ciclul ei menstrual, cum au decurs 'ostilitatile', ce grad de fertilitate are, etc..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari