Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cristinaz's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2012
    Postari in forum
    4

Siofor 1000

Buna

am o intrebare va rog. Am fost diagnosticata cu OMPC si mi s a dat sa iau Siofor 1000, 1 1/2 pastile pe zi timp de 3 luni. Le iau de 1 luna jumate si tot nu a aparut CM. E normal? trebuia sa apara mai repede sau mai trebuie sa astept

Multumesc

Floricica Novice laura9's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2011
    Postari in forum
    363
    Buna,
    Si am aceeasi problema.
    Eu am luat duphaston ca sa imi vina. Sioforul nu are rolul de a-ti reda ciclul. este un antidiabetic care ajuta la stimularea ovarelor si la fertilitate.
    Cel mai bine intreaba un doctor.

Membru inregistrat la
    28.08.2012
    Postari in forum
    4
    vad ca esti insarcinata....cum ai reusit?
    eu sunt putin cam stressata pentru ca inprima faza mi -a dat dufaston dupa care i am zis ca vreu bb repede si a zis sa iau siofor + anticonceptionale 3 luni?!?!

Membru inregistrat la
    19.05.2011
    Postari in forum
    363
    Siofor si anticonceptionale?La ovare polichisitce?
    Am auzit ca anticonceptionalele nu sunt recomandate, pentru ca nu vindeca sop.
    de unde esti? cine ti-a zis sa iei siofor?
    eu am fost la parhon la bucuresti, eu sunt din ploiesti.
    acolo pentru sop mi-a prescris siofor, verospiron si spironolactona. am urmat tratamenul cateva luni anul trecut. apoi l-am oprit ma saturasem de pastile. am continuat doar sioforul. eu fiind mai plinuta m-a slabit.
    si am zis ca rau nu imi face. ciclu nu venea regulat. luam duphaston cand uita sa vina.
    asa am ramas. m-am trezit in mai ca luasem duphaston sa vina si nu a venit si uite surpriza.
    nu stiu cand a avut loc ovulatia, nu am facut calcule si nici nu am vreo banuiala. s-a intamplat.
    te sfatuiesc sa schimb doctorul.

Membru inregistrat la
    28.08.2012
    Postari in forum
    4
    da, mersi...ma gandeam si eu sa schimb doctorul
    off...mi se parea mie ciudat din ce am citit pe aici ca doctorul meu a facut pe dos- eu sunt din Bucuresti si am mers la Medlife la Dr Mitroi Gabriel.

ca sa mi vina mi a dat dufaston, am luat 2 saptamani ceva de genul asta dupa care i am zis ca vreau copil pana la sfarsitul anului si a zis " ah..pai atunci nu mai lua dufaston, ia siofor si jasmin 3 luni"...cam ciudat...faza e ca ciclu tot nu mi vine, de slabit nu am slabit, mai mult m am ingrasat

multumesc de sfaturi

Membru inregistrat la
    19.05.2011
    Postari in forum
    363
    nu ai pentru ce.
    eu am luat tot timpul siofor. dar nu imi venea ciclu regulat. de exemplu anul asta in ianuarie a uitat sa vina, am luat duphaston si mi-a venit in februarie, in martie a venit singur, si in aprilie am luat dphaston sa imi vina dar deja era bebe si nu a mai venit.
    daca a trecut deja mult timp de cand nu ti-a venit eu zic ca nu mai stai sa iei duphaston. eu luam timp de 5 zile 2 pe zi una seara una dimineata, si cam dupa alte 5 zile imi venea.
    nu sta fara ciclu ca e mai rau.
    ia tu singura si apoi du-te la un alt doctor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari