Ultimele discutii din forum
    teodoraioana
    Guest
    Citat Postat de medycus Vezi mesajul
    Mie nici nu imi trecea prin cap ca nu o raman insarcinata repede.Nu trebuie oricum sa te stresezi incerci de foarte putin timp. sfatul meu este sa iei tratamentul pe care ti-l va da medicul.
    Multumesc frumos, am intrebat deoarece atatea chestii sunt pro si contra incat sincer nici nu mai stiu ce sa zic...
    De cand cu forumul acesta macar m-am linistit putin :).

ciurariu
    Guest
    buna ziua sunt noua pe forum acuma miam facut cont,imi doresc si eu un copil si vroiam sa va intreb si pe voi. am fost la control la iasi acum 2 sapt pe 3 si saptamana trecuta pe 11 ma chemat iar la doctoru onofriescu profesor si mia dat niste pastile clostibegyt din a 5 zi de menstra prima data si am fost iar pe 11 feb iar sa vada daca au crescut foliculi si mia zis End.5mm od 1folicul de 15mm si os 3 foliculi de 16mm si mia dat si o injectie ovitrelle sa o fac in miercuri asta la ora 9 si sa am contact de joi-duminica si de vineri sa iau utrogestan.ce stiti am vreo sansa? astept un rasp multumesc

ciurariu
    Guest
    buna ziua sunt noua pe forum acuma miam facut cont,imi doresc si eu un copil si vroiam sa va intreb si pe voi. am fost la control la iasi acum 2 sapt pe 3 si saptamana trecuta pe 11 ma chemat iar la doctoru onofriescu profesor si mia dat niste pastile clostibegyt din a 5 zi de menstra prima data si am fost iar pe 11 feb iar sa vada daca au crescut foliculi si mia zis End.5mm od 1folicul de 15mm si os 3 foliculi de 16mm si mia dat si o injectie ovitrelle sa o fac in miercuri asta la ora 9 si sa am contact de joi-duminica si de vineri sa iau utrogestan.ce stiti am vreo sansa? astept un rasp multumesc

Floricica Nou Venita adrianasto's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2013
    Postari in forum
    7
    Buna Teodora,

Iti spun din experienta personala care este destul de asemanatoare cu a ta. Dupa multi ani de anticonceptionale in feb 2013 am avut un chist de peste 7 cm care trebuia operat, lucru pe care nu l-am facut, era functional s-a retras singur. Avand ovare polichistice si chisturi am luat cateva luni la sfatul medicului dupfaston pentru reglarea ciclului (regleaza ciclul dar si ajuta sustinerea unei sarcini, este progesteron).
    In iulie aveam iar un chist de 4 cm ( sa stii ca multe femei au dar nu isi dau seama ca se retras singure) deci a estima o zi de ovulatie era imposibil si totusi fara stres si calcule, la inceput de august, la 1 zi dupa terminarea menstruatiei am ovulat si neplanificand dragostea cu partenerul s-a produs si minunea. Era prima data cand ramaneam insarcinata, la varsta de 33 ani, dupa multe ganduri ca eu nu voi putea. Am un baietel pe care o sa-l cunosc luna viitoare de Paste si o sarcina fara nici o problema.
    Sfatul meu este sa-ti faci niste analize hormonale sa fii sigura ca nu este ceva ce trebuie tratat, timpul pierdut nu face decat sa fii mai dezamagita (la recomandarea medicului).
    Cel mai important este sa ai incredere in tine, sa te bucuri de momentele pe care le traiesti acum impreuna cu partenerul tau ca sunt unice si sa asculti de mamicile care spun ca bebe vine cand nu te astepti pentru ca au mare
    dreptate.
    Bafta multa!

Floricica Nou Venita Ioana_oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2014
    Postari in forum
    1
    buna. Am si eu cateva intrebari. Am un ciclu neregulat, imi vine doar cu ajutorul factorilor artificiali. Pot ramane insarcinata in acest fel?? Iau laptisor de matca, acest lucru ma poate ajuta???

Floricica Nou Venita Danuka's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2014
    Postari in forum
    5
    Buna teodoraioana,
    Eu am luat 7 ani contraceptive deoarece eram predispusa la aparitia unor chisturi ovariane si medicul mi-a spus sa renunt la ele doar in momentul in care doresc sa raman insarcinata.

1 an de zile am incercat pe cale naturala iar in luna ianuarie anul acesta am inceput procedura de FIV, in urma cu 2 zile am aflat ca la 3 saptamani de sarcina, s-a oprit din evolutie.

Amandoi suntem sanatosi, nu exista o explicatie plauzibila pentru acest esec.

Cel mai corect ar fi o investigatie medicala si un dr obstretician competent pentru a descoperi eventualele probleme.

Mult succes si sa fie cu ochisori!

Buna Ioana_oana,
    Produsele naturiste au rezultat in timp, daca pentru reglarea ciclului menstrual urmezi tratament medicamentos, poate si pentru a ramane insarcinata ai nevoie tot de un asemenea tratament. Te sfatuiesc sa inclini spre un medic specializat pe probleme de fertilitate.

Mult succes!

Multa sanatate!

LA MULTI ANI!
    Modificata de Danuka; 08.03.2014 la 23:11:46.

Floricica Nou Venita baby_baby's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2016
    Postari in forum
    2
    Stiu cat de greu este sa ajungi la final cu rezultat pozitiv, sarcina, astazi pot spune ca lucrurile evolueaza in bine ,
    sunt in 16 saptamani si doar acum am vrut sa va spun experienta mea cand sunt sigura ca sarcina va decurge bine.
    Am avut 2 sarcini pierdute si nu ar fi fost de spus nimic nou sau ceva care sa ajute.
    Experienta pe care am capatat-o in 5 ani de incercari disperate de a ramane insarcinata cred si imi doresc din toata inima sa foloseasca celor care isi doresc sa aiba bebei.
    Privind in urma imi mi-am dat seama de timpul si , de ce nu, banii pierduti pe tot felul de medicamente si tratamente complementare ,
    cabinete medicale , analize fara rost costisitoare. Au si medicii rolul lor dar in general nu sunt zei , rezolva putin mai mult decat a lasat natura , evolutia corpului omenesc.
    Adica ''Dzeu te ajuta dar nu iti baga si in sac'' ,minunile pe care le asteptam dupa lungi incercari si suferinte sunt rodul credintei in posibilitatile si optiunile pe care le alegem
    de fiecare data , speranta ca orice ai face pana la urma se va finaliza asa cum am dori.
    Cu cat finalul nu este cel asteptat cu atat speranta scade si orice veste mai putin pozitiva este luata in considerare iar una cu adevarat pozitiva
    in evolutia catre'' bebeu ''trece neobservata.
    Am inceput cu explicatiile acestea putin teoretice ca o concluzie a celor 5 ani petrecuti prin cabinete medicale , consultatii ,
    consultari pe tema cu nenumate mamici si viitoare mamici pe forumuri, am studiat orice aparea pe forumuri si aproape ca renuntasem la a mai continua sa ne indeplinim visul, acela de a avea un copil.
    Acum pot sa va spun experienta mea cu usururinta deoarece sarcina decurge normal si suntem in al 9lea cer, eu si sotul meu. Despre sotul meu si comportamenrul lui in acesti 5 ani as putea scrie o carte
    la cate l-am supus.Trebuie sa specific ca sotul meu are azoospermie , eu am rezerva de ovule ok, spun aceasta deoarece am amanat pana in ultima clipa FIV , am spus ca la 40ani o fac sigur,
    dupa o incercare dureroasa ICSI acum 2ani.
    Pot sa va spun ca atunci cand eram pe punctul de a renunta salvarea a venit de la un medic de planning familiar pe care l-am vizitat la rugamintea mamei,
    auzise ea de sfaturile bune pe care le oferea din discutii, ca de acum toata lumea inconjuratoare era conectata la problemele noastre.
    A urmarit atent evolutia analizelor de-a lungul timpului , 4 ai si ceva timp in care , si credeam ca va spune ceva care auzisem poate de nenumarate ori dar nu a fost asa si ne-a surprins pe amandoi
    cu concluzia principalula: omul modern. Hopa , pai noi nu venisem la psiholog, nu de alta dar mai fusesem.
    Foarte logice explicatiile chiar ne-am intrebat cum nu ne-a trecut prin minte asa ceva , cei drept nu toate adunate la un loc, si anume stresul , poluarea , medicatia excesiva si
    faptul ca nu mai suntem la varsta optima 20-25ani, pozitia in timpul actului sexual pentru ca o mai mare cantitate de ''gigei'' sa fie aproape de locul de intalnire.
    Am realizat ca era ceva ce nu luasem in calcul pana atunci , trecusera deja 4ani.Discutia a fost convingatoare si trebuia sa trecem la treaba .
    Stresul: cum sa fi mai putin stresat cand alergam catre si dinspre serviciu,ore petrecute in trafic , nebunie ce mai , rate la banca , facturi de platit si seara sa mai fi in conditie optima.
    Poluarea: asta o mai auzisem dar nu am dat prea mare importanta, cum ar putea fi altfel in Bucuresti. Explicatia a fost ca substantele si particulele nocive ajung direct in sange prin alveolele pulmonare
    si influenteaza direct , in cazul nostru, calitatea aparetelor reproductive.
    Am intrebat de ce nu alimentele. Pentru ca acestea trec prin procesul de metabolizm o fmica cantitate de sustante toxice ajung in sange.
    Medicatia excesiva: substantele sintetizate din medicamente nu sunt recunoscute ca atare de catre organism si astfel nu sunt procesate si ajung in toate aparatele acolo unde nu este nevoie de ele,
    adica o crema data pe piele are sanse fmici sa influenteze sa zicem stomacul. Medicamente, naturiste ,aleopate am luat amandoi conform prescriptiilor si au fost destule.
    Varsata: ce aveam la 20 ani si acum nu? dorinta sexuala? poate ...vin alte dorinte de reusita etc...explicatia medicului a fost cum ca la 20 de ani suntem masini de facut sex corpul este
    pregatit este stimulat permanent.Adevarul este ca ce alte preocupari importante aveam pe atunci????Amandoi , eu si sotul meu suntem impreuna din liceu.Ce ne mai placea.....
    Pozitia: incercasem ininte diferite pozitii dar nu credeam in abordarea aceasta.Medicul a sugerat ca pozitia optima se obtine prin realizarea unei ecografi in timpul actului sexual si
    analizarea lui ''titel'' sa ajunga fix unde trebuie pt a spori sansele. Mai citisem ceva pe tema asta dar nu l-am convis pe sotul meu,
    avem sa -l fortez cu multe altele pe parcurs dar eram in stare de orice, repet de orice ca sa ne atingem obiectivul.
    Gata zic ,plecam de aici si rezolvam situatiile. Stresul si poluarea : o perioada la tara. Dar care tara ca noi nu avem o ''tara '' aproape si tre sa si scatem bani , ca ne-au epuizat tratamentele .
    Cu stresul a fost ca la inceput am fost si mai stresati dar apoi rezultatele incurajatoare ne-au impins inainte. Orice mi se intampla sau auzeam incercam sa fiu zambitoare , pozitiva. La inceput nu a functionat de loc ,
    dupa cum am spus mai stresat/a.
    Am pus pe hartie prioritatile si modul de abordare.Trebuia neaparat schimbam ceva , sa mergem pe drumul care ni se deschidea.
    In primul rand era clar ca tre mai mult timp pentru sex de ''calitate'' (inainte aveam perioada de 5zile de sex la 12zile de la menstruatie)
    fara concedii dedicate, vine vara incepem totusi cu un concediu si scapam si de poluare, eu continuam cu clostilbegyt, el doar cu profertil si branca ursului.
    Medicul de planning ne-a convins ca medicatia si tratamentele nu sporesc sansele cu mai mult de 2-3% oricat de ''speciale '' ar fi.Tot organismul trebuie sa-si indeplineasca rolul, trebuie sa gasesti modalitatile.
    Ca sa-ti duci organismul inapoi in timp la 20ani este imposibil si atunci ii creezi conditii continuue, permanente de stimulare care sa conduca la imbunatatirea conditiilor organelor reproductive.
    Am inceput prin a verifica perioada de refacere a materialului seminal care pana la urma difera de la persoana la persoana, 2-5zile se inlocuieste intreaga cantitate de sperma dupa aceasta perioada scade calitatea,
    si am remarcat ca la al 3lea act sexual consecutiv nu mai iesea nimic. Dupa aprox. 4ore mai aprea o picatura , f.importanta deoarece aceasta noua sperma este cea mai sanatoasa sperma.
    Problema era cum facem sa se produca mai multa =timp mai scurt . El reticent la vreo posibilitate dupa nenumarate incercari din trecut cu medicatie scumpa .
    Tre sa aibe gandul numai la sex( ca la 20 ani) mi-am zis eu . Joviala , zimbitoare am apelat la ''farmecele
    feminine '' si chiar filme xxxx pentru a intelege necesitatea pozitiei optime si a creste libidoul , as fi adus si o dansatoare la bara:)) atat de obsedata am fost.
    Cresterea libidoului pt mine era echivalenta cu ''titel'' sus tot timpul ,
    in weekend eram obsedata sa fie'' drept'' si ''il chinuiam '' la fiecare 2 ore (nu omiteti dezmierdarea lui ''titel'' in aceasta perioada,
    masajul asa mai incitant cat si partenerul asupra ta pentru lubrifiere), astfel am ajuns ca dupa o luna de zile timpul de refacere a
    spermei sa fie undeva la 2ore dupa ultima partida de sex( practic producerea de gigei este permanenta in testicule cu mai multa sau mai putina cantitate doar ca acum revenea undeva la potentialul maxim posibil),
    fapt care a permis ,ceea ce cred eu acum ,sa raman insarcinata.Testiculele le masuram le verificam , in obsesia mea, si fffimportant tinute la rece , da asa este ,
    il ''ajutam '' cu dusurile reci local de teama ca sotul meu nu executa aceasta procedura.Saracu' prin ce a mai trecut....:)))
    Conform medicinei sexul doar in perioada de ovulatie aduce dupa sine sarcina dar cate dintre voi fetelor stiti exact cand este acea perioada?
    Eu acum va pot spune ca simptomele nu coincid intotdeauna cu coborarea ovulului care dupa cum stiti sta aprox. 2zile bun de fecundat si ''gigeii'' aprox. 5zile in conditii maxime. .
    Inainte il sunam sa vina de la serviciu rapid , ca este momentul maxim ,temperatura bazala optima. Si nimic. Metoda calendarului are o rata crescuta de esec.
    Citind am aflat ca o femeie a ramas insarcinata dupa sex in ultima zi de menstruatie si era disperata ca mai avea 3copii , alta la inceputul menstrei.
    Eu am concluzionat ca trebuie sa ai in permanenta o cantitate proaspata de sperma in uter cat mai aproape de zona de desprindere
    pentru ca atunci cand se desprinde ovulul, in calea lui sa intalneasca ''gigeii'' sau macar un gicuta fericit:)) .Asadar ori de cate ori aveam
    timp impreuna ( o intamplare hazlie cand am fost la o nunta si nu avea localul camere de inchiriat si din 2 in 2 ore dispaream in toaleta :)))
    Apoi trebuie creat un ''patinoar '' pt gigei adica sa gaseasca alunecarea propice pentru inaintare dar revin: ce mai aveam 20ani???Ma trezeam noapte visand ca gigeii sunt blocati si il trezeam pe
    sotul meu sa-mi produca orgasm , orice numai sa fie umed interiorul. Sa nu folositi sub nici o forma geluri sau alte solutii nici chiar apa care sa sporeasca umiditatea in interior.
    Bacteriile formate in zonele intime, asta este -suntem acoperiti de bacterii, trebuie tinute departe prin
    igiena personala dar in zona vaginala de preferat doar apa si indepartat parul care ascunde si este propice pentru dezvoltarea bacteriilor.
    F. important -orice contaminare a spermei cu orice altceva conduce la diminuarea si deteriorarea ''gigeilor'' sanatosi.
    De preferat ca in aceasta perioada sa exagerati si sa eliminati acele miscari sau la sport care , va ve-ti da seama , impinge sperma la exterior. Cu orice pret tre sa
    o pastrati in interior precum un marsupiu:))
    Dupa aprox. 3luni de ''munca'' intensa a sosit vestea minunata care aproape ca ne-a surpris , imi mai dadusem timp pana la sfarsitul anului cand as fi implinit varsta
    de 40 ani , varsta limita la care am cazut impreuna de acord la care as fi trecut la FIV ,
    si astfel pot impartasi experienta de a avea un bebe, experienta unori dureroasa.
    Dupa calculele noastre si ale medicului , fecundarea s-a produs in ziua 17, total diferit de calendar, dupa cum spuneam despre metoda calendarului -rata mare de succes.
    Acum o sa plec o perioada din Bucuresti, poluarea nu mai reprezinta o problema in acesta perioada sau ma rog, mai mica , sunt in concediu special.
    Ca si concluzie , poate am fost cam lunga in explicatii dar stiti cat de multe s-ar putea spune, se desprind urmatoarele:
    1. Eliminarea stresului sub orice forma, creearea unui climat favorabil in caminul dvoastra
    2.Zonele cu poluare de la locul de munca chiar si din casa( nu mai folositi tot felul de arome si mirosuri artificiale ) trebuie evitate , aerisite, apropo cred ca as fi plecat pana la urma la tara o perioada de timp.
    3.Tindeti catre sexul de calitate asa cum am reprodus mai sus , fara nici o opreliste, cunoasteti-va organismul ,'' interogati-l'' .
    4. Si nu in ultimul rand atunci cand pare nimic nu mai este de facut ,speranta in dzeu
    sa nu lipseasca nici o clipa chiar daca eu recunosc nu eram o mare cunoscatoare sau practicanta religioasa.
    Va multumesc din suflet tuturor acelora care ati impartasit pe forumuri experientele voastre, trairile voastre , atat de utile in gasirea drumului dorit.
    Am avut momente in care sprijinul necesar mi-a venit din mesajele si descrierile optimiste ale voastre , ale tuturor acelora care va-ti ostenit ( de ce nu) sa ''traduceti'' intamplarile si cunostintele voastre.
    Va iubesc si va doresc succes!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari