Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Dtte's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2013
    Postari in forum
    7

Se poate sau nu?

Buna,dragi mamici si burtici.Sunt noua pe aici,cu toate ca va urmaresc de ceva timp.Ca multe alte femei doritoare de bebei,pun si eu o intrebare deoarece nu mai am somn.Eu si sotul ne-am hotarat ca ar fi momentul sa fim parinti,asa ca de saptamana trecuta "ne-am pus pe treaba",in speranta ca vom fi norocosi..Ultima menstruatie a fost pe 20.02 dar CM nu mai este de ceva timp regulat.Am avut contacte sexuale neprotejate in 3,4,6,respectiv 8 martie.Eu mi-am calculat teoretic perioada fertila insa am nevoie si de alte pareri,de la voi.Credeti ca sunt sanse sa fi ramas insarcinata?Stiu ca pot astepta pana la data la care ar fi trebuit sa-mi vina dar..sunt nerabdatoare,un sentiment cu care cred ca multe dintre voi sunteti familiarizate. Va multumesc,astept pareri si bineinteles,daca am postat unde nu trebuia,rog adminii sa mute topicul.

sadia
    Guest
    Eu zic sa ai un pic de rabdare.........

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    draga mea, propria experienta mi-a dat peste cap toate "previziunile" medicale privind perioada fertila...eu am ramas insarcinata ori in ziua 8, ori in 22:) daca e sa vina un bebe, el vine!

Membru inregistrat la
    09.03.2013
    Postari in forum
    7
    Multumesc..am rabdare dar am crezut ca de-asta exista acest forum,sa impartasim experiente,sa primim sfaturi de la cele care sunt deja mamici.Adica,daca tot raspundem,macar sa o facem cum trebuie,nu doar de dragul de a scrie.In fine..supermami,inseamna ca ai fost o norocoasa,si ca ai depasit multe asteptari! :-) Sa-ti traiasca minunile!

sadia
    Guest
    A fost un mesaj destul de binevoitor sa stii........

mada_lyna
    Guest
    perioada ta fertila AR FI 03-08 martie. atentie la "ar fi", pt ca, tu neavand un cm regulat, nici ovulatia nu este regulata mereu. te-as sfatui sa folosesti testele de ovulatie. ti-ar fi fff utile ca sa vezi cand incepe ovulatia si cand se termina. eu le-am folosit si s-au dovedit a fi ff ok.

si ziua cea mai fertila la tine ar fi fost 06 martie. exista un calculator pe acest site unde iti poti verifica singura perioada fertila si poti chiar seta sa fii anuntata de ea.

Membru inregistrat la
    09.03.2013
    Postari in forum
    7
    Sadia,nu te contrazic ci doar mi-am spus parerea.La prima vedere,nu a parut asa.Apreciez atunci intentia si-mi cer scuze numai ca as fi vrut un raspuns mai concret la intrebare..cu exemple din experientele voastre.Mada,multumesc!Daca nu se intrevede nimic in urmatoarea perioada,probabil voi incerca si acele teste,deocamdata nu vreau sa disper mai mult de-atat.Mai am rabdare ceva timp,mai ales ca nu consider ca am incercat suficient. :-) Mersi din nou,va mai tin la curent sau poate va mai intreb cate ceva.E asa placut cand ai cu cine sa vorbesti!

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    Dtte eu mi-qm socotit perioada fertila cu calculatorul de pe forum si a mers....despre testele de ovulati, nu zic ca nu ar fi bune, dar iti zic ce mi-a zis mie medicul meu: e un factor de stress in plus...daca in perioada respectiva nu ai timp, nu ai cum...te stresezi iar stressul nu ajuta cu nimic...si eu am incercat 3 ani sa am un bebe deci inteleg ce inseamna sa astepti...oricum poate te superi, dar sfatul care gti l-a dat sadia era unul bun...rabdare...multa sanatate si un bebel cat mai curand

Membru inregistrat la
    09.03.2013
    Postari in forum
    7
    Erendis,eu nu ma supar daca mi se spune sa am rabdare,sunt constienta ca nu pot avea un Bb atunci cand vreau eu,nu bat din palme si-l fac doar ca mi s-a parut foarte transanta in raspuns..stiu ca va veni si pentru mine la momentul potrivit si atunci ma voi bucura enorm.Pana una-alta,nu pierd nimic daca intreb si eu pe altii ci din contra,poate am cate ceva de invatat de la mamicile mai norocoase.Multumesc!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Pai asta e un fel de "hai sa discutam discutii", pentru ca la acest moment nici noi, nici tu, si nici macar un test de sarcina nu iti poate spune nimic concret. Si nici perioada fertila nu are cineva cum sa stie cand ai avut-o, sau daca a fost ovulatie care sunt sansele sa fi prins.

Membru inregistrat la
    09.03.2013
    Postari in forum
    7
    Roxie,da,chiar asta era..."hai sa discutam"!!Doar n-o sa stie cineva cum lucreaza corpul meu si nici eu n-as fi absurda sa cer pareri exacte unor persoane care nu ma cunosc.Dar repet,nu asta este scopul acestui forum?Sa ne punem toate intrebarile,absurde sau nu,unor femei care au trecut prin asta?Eu asa cred..ca toate care au experimentat o sarcina(sau mai multe) s-au comportat relativ la fel cum ma port eu acum.Si cred ca toate au fost nerabdatoare!Asa ca da,cred ca imi permit sa fiu putin rautacioasa si sa spun ca este dreptul meu sa fiu copilaroasa si imatura sa pun astfel de intrebari,cine vrea sa imi dea un sfat,sa-mi impartaseasca ceva,este binevenit.Restul,din punctul meu de vedere,se pot abtine.Multumesc inca o data!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari