Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita iacobroxana24's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2014
    Postari in forum
    3

Sarcina dupa polip uterin

buna,
    sunt noua pe aici si am intrat cu rugamintea de a-mi spune din experienta voastra sau din auzite macar ce as putea face pentru ca sunt disperata
    ne dorim sa avem un copil si impreuna cu sotul am hotarat in noiembrie 2013 sa imi fac un control sa vedem daca este totul ok pentru o sarcina.atunci am aflat ca am un polip uterin de 12 mm si doamna doctor a spus sa iau duphaston 10 zile si apoi sa revin la dumneaei.La al doilea control am aflat ca s-a micsorat la jumatate si am primit recomandarea sa mai iau inca 2 luni duphaston ,poate scap asa de operatie,si sa incerc intre timp sa raman insarcinata.Minunea nu s-a produs si acum in martie ,dupa menstruatia din februarie ,trebuia sa merg din nou la medic insa am mai amanat o luna,adik sa merg dupa ce imi vine menstruatia in martie,ca sa mai incercam odata.Intre timp am facut o cistita puternica cu eliminarea unui chegulet de sange la urinare.
    Cam asta s-a intamplat cu mine si intrebarile mele sunt:
    1.Exista vreo modalitate sa imi dau seama ,fara sa merg la medic , daca mai am polip uterin?
    2.In cazul in care mai exista acel polip,dupa operatie ,pot ramane insarcinata si daca da ,la ce perioada as putea incerca?

Stiu ca trebuie sa merg la medic dar nu mai am rabdare si nici putere sa rezist pana atunci.Ma simt inutila,sunt super frustrata si speriata pentru ca imi dorec enorm de mult un copil sanatos si toate vestile astea urate(polip uterin,cistita cu scurgere de sarge)ma sperie si mai tare.

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Nu cred ca exista posibilitatea sa afli fara control medical daca acel polip mai exista.Dupa o eventuala operatie,cred ca exista sanse sa ramai insarcinata,nu cred ca ar afecta fertilitatea,dar nu stiu cat timp ar trebui sa astepti,numai medicul care te-ar opera ar fi in masura sa recomande asta.Cat despre acel chegulet...ar fi foarte bine sa consulti si un medic urolog,orice problema de sanatate trebuie rezolvata inainte de a obtine o sarcina.

Floricica Avansata medycus's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2012
    Postari in forum
    1.243
    Buna...Nu cred ca poti afla daca mai acel polip fara control, iar daca te opereaza nu cred ca ai o perioada foarte lunga de recuerare.... eu am avut un polip uterin ff mic ( imi pare rau dar nu mai retin ce dimensiune avea) ... eu aveam sangerari maronii in afara cm cateva zile pe luna.... nu am avut nevoie de operatie mi l-am scos pe viu... am avut voie sa incerc imediat sa raman insarcinata.... incearca sa nu te mai stresezi... stresul esete cel mai bun anticonceptional... chiar daca nu ai nicio problema de sanatate se poate intampla sa nu ramai insarcinata din primele incercari...Iti doresc sa ai un bebe cat mai curand...

Membru inregistrat la
    09.03.2014
    Postari in forum
    3
    Multumesc tare mult pentru incurajari.azi merg la medic sa vad ce imi spune.sper din suflet sa fie bine.

Membru inregistrat la
    09.03.2014
    Postari in forum
    3
    buna,din nou!
    am fost la medic si inca il aveam si mai grav,mai si crescuse asa k impreuna cu doctorita mea am hotarat sa ma opereze.vineri m-am operat si acuma sunt destul de bine,mai am mici dureri ca de menstruatie.Abia astept sa imi revin k sa pot incerca iar sa avem un bebe.oricum m-am mai linistit,mai bine faceam aceasta operatie de la inceput

Floricica Nou Venita befit's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2014
    Postari in forum
    5

Cum te mai simti?

Citat Postat de iacobroxana24 Vezi mesajul
    buna,din nou!
    am fost la medic si inca il aveam si mai grav,mai si crescuse asa k impreuna cu doctorita mea am hotarat sa ma opereze.vineri m-am operat si acuma sunt destul de bine,mai am mici dureri ca de menstruatie.Abia astept sa imi revin k sa pot incerca iar sa avem un bebe.oricum m-am mai linistit,mai bine faceam aceasta operatie de la inceput

Buna Roxana,

si eu sunt noua pe aici..cu aceeasi problema ca a ta, ceea ce te face pe tine sa fii mai veche. Asa ca vreau sa te intreb: ce faci, cum te simti si mai ales in ce stadiu esti ? Eu intamplator am descoperit un polip uterin de cca 2 cm, in timpul histeroscopiei (nu s evazuse nimic la ecografii-desi era f mare), ma rog, a fost extirpate si analizele bune.Asta a fost in mai 2014. O luna nu am avut voie contact, ca atare abia de vreo 2 luni am incercat. Problema e ca nici nu s a prins nimic, m au luat supararile iar...credeam ca scap de problem odata cu interventia reusita...dar sincer, nici macar cm nu s a reglat dupa parerea mea. Inca imi vine ba la 26, ba la 30-31 de zile, in conditiile in care eu eram ceas la 28 ! Nici nu mai stiu ce sa zic...Tie ce ti au zis doctorii: asta era marea problema? Ce trebuie sa faci acum? C eu nu mai stiu nici macar daca sa maia stept sau nu...sa merg mai departe cu o IA , poate....off.....

Te pup si sper ca tu esti mai bine decat mine !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari