Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999

Sarcina dupa avort

In urma cu 24 zile am suferit un avort provocat la 15 saptamani,deoarece mi s-au rupt membranele amniotice prematur,iar sarcina nu mai putea fi salvata.Acum 6 zile am avut un contact sexual neprotejat,dar sotul meu m-a protejat,oprindu-se cu ceva timp inainte de a finaliza,stiind ca este posibil sa raman insarcinata.Stiu ca este posibil sa fi ramas din nou insarcinata,in cazul in care s-ar fi scurs lichid seminal in timpul actului.Este posibil ca,in cazul in care sunt insarcinata,anumite simptome sa apara atat de devreme?Am nevoie de un raspuns urgent,deoarece in cazul in care am ramas insarcinata,doresc sa iau medicatie pentru mentinerea sarcinii cat mai devreme,dat fiind ca nu a trecut o luna de la efectuarea avortului.
    Multumesc!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Categoric nu....nu ai cum sa ai simptome la 6 zile dupa contact.....iar eu zic ca ar trebui sa te protejezi mult mai bine decat Metoda coitului intrerupt....asta pt ca nu este ok sa ramai insarcinata atata de repede!tu faci cum crezi bineinteles....dar raspunsul la intrebarea ta este NU!

Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Da,stiu ca trebuie sa ma protejez mult mai bine,am hotarat asta,aia a fost singura data.Din ce stiam si eu,banuiam ca este mult prea devreme pentru simptome,dar aveam nevoie si de alte pareri.In astfel de cazuri nu strica niciodata mai multe pareri bine informate.Nu ramane decat sa fac analiza HCG,pentru a afla mai devreme decat poate depista un test de sarcina.Multumesc pt raspuns!

tabitha
    Guest
    Citat Postat de Georgiana_Georgiana Vezi mesajul
    Da,stiu ca trebuie sa ma protejez mult mai bine,am hotarat asta,aia a fost singura data.Din ce stiam si eu,banuiam ca este mult prea devreme pentru simptome,dar aveam nevoie si de alte pareri.In astfel de cazuri nu strica niciodata mai multe pareri bine informate.Nu ramane decat sa fac analiza HCG,pentru a afla mai devreme decat poate depista un test de sarcina.Multumesc pt raspuns!
    Eu cred ca esti foarte stresata,incearca sa stai calma,mai e putin timp pana poti afla.Dupa 6 zile nu ai cum sa simti daca esti insarcinata sau nu.Nu sunt prea bine informata,dar la ce perioada dupa un avort trebuie sa apara menstruatia?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    menstruatia revine dupa ce in corp nu mai este detectata hcg...deci depinde de organism...de obicei in 6 saptamani ar trebui sa apara...nu este lege dar media ar fi 6 sapt...pentru ca dupa un avort de obcei organismul se comporta ca si dupa o nastere naturala.

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Dupa un avort este bine sa astepti cel putin 6 luni inainte sa ramai din nou insarcinata.Dupa un avort,corpul tau are nevoie de aceasta perioada pentru a-si reveni si a fi pregatit de o noua sarcina.Altfel din pacate te poti intoarce de unde ai plecat si nici o pastila nu te va putea ajuta.Sfatul meu este sa mergi la medic la un control si dansul te va indruma sa faci cea ce este cel mai bine pentru sanatatea ta.

Sanatate maxima!

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    "Dar la ce perioada dupa un avort trebuie sa apara menstruatia? "

Menstruatia urmatoare va veni la 4-6 saptamani dupa avort.

Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Tocmai de aceea sunt stresata,mi-e foarte teama sa nu fie vreun risc pentru dezvoltarea sarcinii.Medicul mi-a spus ca ciclul trebuie sa apara la 4 saptamani si ca e bine sa astept 3 luni inainte sa incerc din nou.Bineninteles ca voi face un test.Stiu ca este devreme pentru o noua sarcina,ma simt putin prost pentru ca poate trebuia sa se intample altfel,si totusi,e posibil sa nu fi ramas acum insarcinata,pentru ca am avut grija,dar o parere bine documentata e bine venita.
    Multumesc!

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Cu siguranta NU esti insarcinat si tocmai pentru-ca stii ce consecinte te pot astepta incearca sa te protejezi mai bine folosind chiar prezervativul care te fereste si de infectii urinare.Tu acum esti foarte expusa si nu ar strica sa faci niste investigatii mai amanuntite .Vorbeste cu medicul tau si el va stii sa te indrume pentru a face niste investigatii mai amanuntit pentru-ca nu este normal sa pierzi nici macar o sarcina.
    Pierdera unei sarcini este traumatizant pentru organism si suflet atunci cand iti dorestesti cu adevarat un copil si toate visele tale se construiesc in jurul lui si apoi intr-o clipa totul se naruie.Doare tare si indiferent de varsta sarcinii pentru tine a fost puiul tau inca din ziua cand a fost conceput ,stiu ca pentru unii a fost doar o sarcina ,dar asta este educatia pe care noi o avem...din pacate.

Floricica Nou Venita nicole65's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2014
    Postari in forum
    2
    cm apare la 4 saptamani dupa avort si e indicat sa astepti in jur de 5-6 luni pana la urmatoarea sarcina....si eu am trecut printr-o situatie similara am ramas fara lichid amniotic si medicii au fost nevoiti sa intrerupa sarcina acum incerc din nou :))) ....dupa prima menstruatie de la avort e bun sa iei anticonceptionale(care le recomanda medicul) ca sa poti fi sigura ca nu o sa ramai prea devreme insarcinata o alta sarcina venita prea devreme poate fi pusa in pericol pt.ca organismul nu are timp sa se odihneasca si sa se refaca de la sarcina anterioara si cel mai indicat e ca inainte de a ramane insarcinata din nou sa mergi sa faci un set de analize sa poti sti daca organismul e pregatit sau nu pentru o noua sarcina

Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Nicole,postarea mea este veche...spune-mi,cand ti s-a intamplat si cate saptamani de sarcina aveai?Ai depistat cauza?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari