Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Narnia29's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2013
    Postari in forum
    21

Sarcina dupa anticonceptionale

Buna. Poate ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri, pareri...
    Am luat o perioada destul de mare anticonceptionale, aprox 5 ani... cu unele pauze. Am renuntat la ele anul trecut in luna mai pentru ca ne dorim un bebe. Am facut acea pauza dupa renuntarea la anticonceptionale. Credeti ca anticonceptionalele au vreo influenta asupra fertilitatii? Multumesc.

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    Da influenteaza in mod pozitiv fertilitatea, unii medici prescriu anticonceptionale pentru cresterea fertilitatii.

Floricica Nou Venita anastasia1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    152
    Eu am ramas insarcinata din a doua luna dupa ce am renuntat la anticonceptioanle, luasem aproape un an si copilul e sanatos, oricum nu cred ca anticonceptionalele influenteaza negativ, ori influenteaza pozitiv ori deloc...parerea mea.

Floricica Novice oanaelena28's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    307
    Parerile sunt impartite in legatura cu anticonceptionalele, unii medici zic ca daca iei o perioada mai lunga de timp, ramai foarte greu insarcinata, sau deloc :(; altii spun ca daca esti tanara, daca e organismult tanar, nu-ti face nici un rau. Eu am luat vreo 7-8 ani pt ca nu-mi venea menstruatia regulata, si am renuntat la ele de vreo 3 ani, pt ca ne doream un bebe. Abia acuma am reusit sa raman inasrcinata, am 15 sapt. :)))

Sa va dea DD un copil frumos si sanatos!!!!!!

Floricica Novice oanaelena28's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    307
    Da prussian_bleu, unii doctori prescriu anticonceptionale pt fertilitate da pt cateva luni, nu pe o perioada mai lunga :))

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Am luat cativa ani de zile anticonceptionale, aproape fara pauza. Le-am oprit si am lasat sa treaca 6 luni pentru curatarea organismului (desi medicul mi-a zis ca nu era necesar), si dupa cele 6 luni, cand am decis sa raman am ramas.

Floricica Nou Venita buneaalinaelena82's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2012
    Postari in forum
    20
    eu am luat rigevidon vreo 11 ani fara intrerupere.cind ne-am decis sa avem un bebe le-am intrerupt si apoi am avut rabdare.am ramas insarcinata la fix un an dupa ce le-am intrerupt.sarcina a decurs normal si am nascut o fetita sanatoasa care acum are 4 luni.

Floricica Debutanta el3na25's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2013
    Postari in forum
    607
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Am luat cativa ani de zile anticonceptionale, aproape fara pauza. Le-am oprit si am lasat sa treaca 6 luni pentru curatarea organismului (desi medicul mi-a zis ca nu era necesar), si dupa cele 6 luni, cand am decis sa raman am ramas.
    La cat timp dupa ce ai lasat pastilele s-a reglat cm-ul? eu le-am lasat de 4 luni si e foarte dereglat...luna asta inca nu a venit!!!

Membru inregistrat la
    04.01.2013
    Postari in forum
    607
    Citat Postat de buneaalinaelena82 Vezi mesajul
    eu am luat rigevidon vreo 11 ani fara intrerupere.cind ne-am decis sa avem un bebe le-am intrerupt si apoi am avut rabdare.am ramas insarcinata la fix un an dupa ce le-am intrerupt.sarcina a decurs normal si am nascut o fetita sanatoasa care acum are 4 luni.

Aceeasi intrebare o repet? la cat timp s-a reglat cm-ul? care a fost motivul pt care bebe a venit dupa 1 an si nu mai repede?eu aud si vad in jurul meu situatii in care luna asta au lasat pastilele, luna viitoare sunt deja insarcinate!!!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de el3na25 Vezi mesajul
    La cat timp dupa ce ai lasat pastilele s-a reglat cm-ul? eu le-am lasat de 4 luni si e foarte dereglat...luna asta inca nu a venit!!!
    Si eu il aveam dereglat inainte de pastile. Dupa ce am renuntat la pastile nici macar nu am stat sa il contorizez, nu mai tin minte daca se reglase sau tot aiurea venea.

Membru inregistrat la
    04.01.2013
    Postari in forum
    607
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Si eu il aveam dereglat inainte de pastile. Dupa ce am renuntat la pastile nici macar nu am stat sa il contorizez, nu mai tin minte daca se reglase sau tot aiurea venea.
    Si atunci cum ai ramas gravi roxie daca nu s-a reglat cm-ul? :D ....sa inteleg ca esti un caz fericit care a zis: ”luna asta vreau bebe, si bebe a venit”? :P... m-ai facut curioasa, asa ca astept detalii :D

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari