Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita zeita's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2006
    Postari in forum
    4

Sarcina dupa anticonceptionale

Topicul este raspuns la articolul Sarcina dupa anticonceptionale

De fapt am si eu o intrebare asemanatoare. Eu iau pastile anticonceptionale Marvelon de aproape 6 ani si in aceasta perioada am facut poate de doua ori pauza cite o luna in primii 2-3 ani. De vreo 3 ani nu am mai facut pauze si ma intreb daca ma va afecta in momentul in care voi dori sa raman insarcinata? As dori sa stiu daca TREBUIE sa fac o pauza de 4-6 luni inainte de a ramane insarcinata(pentru a nu afecta fatul?)sau oricum nu voi putea ramane insarcinata inainte de aceasta perioada? Ce imi recomandati? Multumesc anticipat.

Floricica Nou Venita mihaiancu's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2007
    Postari in forum
    5
    si eu am aproximativ aceeasi problema.Iau anticonceptionale de (diane 35)de 5 ani cu pauza de 2 luni pe an,aceste diane mi au fost recomandate de catre un dermatolog,deoarece aveam acnee puternica,cu aprobarea ginecologului,de 8 luni le am intrerupt total.De 3 luni mi am facut toate analizele si vreau sa raman insarcinata.ce trebuie sa mai fac?astept sfaturi.va multumesc anticipat.

Floricica Nou Venita duturaluca5's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.05.2007
    Postari in forum
    8
    Aceasi problema o am si eu doar ca iau Marvelon de 1 an si acum am facut o pauza, ciclul menstrual intarzie sa apara si nu stiu ce se intampla pt. ca acum 10 zile am fost la un control si nu a iesit nimic. Ce poate fi?

Floricica Nou Venita ancutzik's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2008
    Postari in forum
    50
    O intrebare pentru domnul dr. Am luat anticonceptionale Logest pana in luna sept anul curent(2008)si le-am oprit pentru a face o operatie. Acum in noiembrie am ramas insarcinata, credeti ca vor afecta fatul? Desi nu au trecut 4-6 luni ca ovarul sa-si reia functiile.

Multumesc

Floricica Senior nicolii's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    buna fetelor!!!!!!!!! acelas lucru l-am facut si eu....am luat aticonceptional 7 ani(marvelon)si nu am mai mers nici la control in ultimi ani,pana cand am inceput sa am probleme de sanatate constand in dureri de cap,prob cu colesterolul,lesinuri.vorbiind cu un dr cardiolog mia zis sa intrerup anticonceptionalele si dupa aia sa vad cum ma simt.asa am facut,,,,le-am intrerupt in decembrie iar la sf luni ianuarie 2008 eram gravida.am ms la ecograf pt ca medicul de familie mia zis ca trebuia sa fac o pauza s de 6 luni si dupa sa fac bebele,pt ca exista posib sa fac gemeni.am facut o eco si n veam decat un bebe,dar aveam in sk un chist de 4 cm pe ovarul drept...care acum dupa nastere nu mai este..sunt foarte bine si eu si bebele meu....va pup si multa sanatate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari