Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita julie2u's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2009
    Postari in forum
    3
    Buna ziua. Sunt si eu o aspiranta la minunatul rol de mamica. Eu si sotul meu incercam de deva vreme sa facem un bebe insa nu prea ne-a iesit pana acum. Problema este ca el lucreaza prin tara si este mai mereu plecat cam in periaoda de ovulatie asa ca...

Problema mea este ca intre mesntruatii am sangerari la inceput erau doar cateva picaturi insa acum au devenit destul de abundente. Am facut eco si dr a zis ca nu am nimic si ca poate fi o ovulatie mai puternica insa ...eu nu prea inteleg atunci daca e puternica de ce nu am ramas insarcinata?

Floricica Nou Venita ioana98's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2009
    Postari in forum
    84
    Buna ziua. Am avut si eu aceste sangerari si la fel mi-a zis dna doctor. Explicatie este ca nivelul de estrogeni este foarte ridicat si stimuleaza endometrul (mucoasa uterina) prea tare si provoaca aceasta sangerare. De obicei, dupa sangerare, la o zi este maxima fertilitate si iti spun aceasta pentru ca va doriti un bebe.. Succes! Doamne ajuta!

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Sangerarea intermenstruala (intre menstruatii) poate aparea atat in cazul menstruatiilor neregulate, cat si in cazul celor regulate.

Pot duce la la sangerari intermenstruale :

• Metodele de contraceptie bazate pe tratament hormonal (contraceptive etc.),
    • Utilizarea steriletului,
    • Oboseala psihica,
    • Anumite medicamente (cum ar fi anticoagulantele),
    • Fluctuatii ale nivelului hormonal
    • Cancerul ginecologic (de col uterin, ovarian etc.).

Medicul iti va recomanda cel mai probabil investigatii de tipul:

• Analize de sange
    • Ultrasunete transvaginale
    • Biopsie endometriala
    • Histeroscopie
    • Colposcopie

Poti citi mai multe despre acest subiect in articolul Sangerarea intermenstruala.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari