Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78

Exclamatie Prolactina marita

Buna dragilor,

Mi-am facut de curand analizele si prolactina a iesit foarte mare, daca valoare maxima pentru prolactina este de 24.2, mie mi-a iesit 112. Cu cateva luni in urma o aveam la 47.

Imi doresc foarte mult o sarcina; inca nu am primit tratament; urmeaza sa fac imagistica pentru tumora hipofizara.

As vrea sa stiu de la cele care au trecut prin aceeasi situatie la ce sa ma astept.

Ce tratamente ati urmat, sunt sanse pentru o sarcina?

Multumesc pentru parerile voastre.

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    buna. am intrat intimplator si am citit ce ai scris.
    sa stii ca si eu am avut o prolactina destul de mare dupa spusele dr- 700 si zice ca limita ar fi 600 dupa unele laboratoare.
    si mi e mi-a indicat RMN de hipofiza si urma sa-l fac anul trecut dar nu eau fonduri si pina la urma nu l-am facut.
    am luat bromcriptina vreo 2 luni dupa care imi era f rau si l-am intrerupt.
    nu am mai luat nici un fel de tratament de anul trecut din aprilie si acum sint insarcinata , am 36 de sapt, urmeaza sa nasc la inceputul lui sept.
    deci, nu stiu ce sa-ti spun, si eu eram dezamagita si speriata ca nu o sa am nici o sansa, avind in vedere virsta(35), dar vezi, a fost sa fie, si fara tratament
    asa a vrut cel de sus. nu as vrea sa te influentez, dar nu intotdeauna au medicii dreptate, se mai si inseala!
    fruntea sus. o sa fie bine. bafta!

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Citat Postat de davidica Vezi mesajul
    buna. am intrat intimplator si am citit ce ai scris.
    sa stii ca si eu am avut o prolactina destul de mare dupa spusele dr- 700 si zice ca limita ar fi 600 dupa unele laboratoare.
    si mi e mi-a indicat RMN de hipofiza si urma sa-l fac anul trecut dar nu eau fonduri si pina la urma nu l-am facut.
    am luat bromcriptina vreo 2 luni dupa care imi era f rau si l-am intrerupt.
    nu am mai luat nici un fel de tratament de anul trecut din aprilie si acum sint insarcinata , am 36 de sapt, urmeaza sa nasc la inceputul lui sept.
    deci, nu stiu ce sa-ti spun, si eu eram dezamagita si speriata ca nu o sa am nici o sansa, avind in vedere virsta(35), dar vezi, a fost sa fie, si fara tratament
    asa a vrut cel de sus. nu as vrea sa te influentez, dar nu intotdeauna au medicii dreptate, se mai si inseala!
    fruntea sus. o sa fie bine. bafta!
    Multumesc tare mult pentru raspunsuri si incurajari. Nastere usoara iti doresc si un bebelus sanatos!

Eu am 28 de ani, nu imi fac foarte multe griji, m-a speriat insa cresterea brusca a prolactinei si ca urmeaza sa merg pentru tomograf.

Esti din Bucuresti? Unde iti recomandase medicul sa mergi, sa faci RMN?

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    buna. nu sint din Bucuresti, sint din Satu Mare.
    puteam sa-l fac si la noi, dar iti spun sincer, mi-a si fost cam frica, cu cite auzi ca se intimpla. dar am scapat, nu l-am mai facut si tot a fost bine.
    iti doresc bafta multa daac il faci pina la urma si sa dea d-zeu sa reusesti sa ramai insarcinata, sa iti implinesti visul
    mai vb. pa pa

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78

multumesc!

Citat Postat de davidica Vezi mesajul
    buna. nu sint din Bucuresti, sint din Satu Mare.
    puteam sa-l fac si la noi, dar iti spun sincer, mi-a si fost cam frica, cu cite auzi ca se intimpla. dar am scapat, nu l-am mai facut si tot a fost bine.
    iti doresc bafta multa daac il faci pina la urma si sa dea d-zeu sa reusesti sa ramai insarcinata, sa iti implinesti visul
    mai vb. pa pa
    multumesc frumos pentru incurajare!
    te tin la curent cu momentul. sunt planificata la tomograf la inceput de septembrie, cand se intoarce si medicul meu.

Medicul mi-a spus ca este bine totusi ca am menstruatie, desi vine neregulat de cateva luni bune. Sper sa fie bine.

Cele bune.

Floricica Senior mara80's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2007
    Postari in forum
    2.753
    buna!si eu am fost in situatia ta.....adica inca sunt!mi-a iesit prolactina marita de 3 ori peste limita acum 3 ani.d-na doctor a zis ca in sfarsit mi-a gasit problema si o sa reusesc sa raman insarcinata in cel mai scurt timp....aveam 27 de ani....nu a fost sa fie..la rmn mi-a iesit adenomul hipofizar(tumoarea de care spuneai) si dupa 2 ani de tratament cu bromocriptina dr. zice ca aproape a disparut si hipofiza e la dimensiunea normala.asa o fi....insa daca las pastilele prolactina creste iar.....nu stiu ce sa mai zic...
    totusi davidica ma incurajeaza si imi da sperante!eu zic totusi ca o sa reusesc cu ajutorul lui dumnezeu!
    sa ne tii la curent cu noutatile!

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Citat Postat de mara80 Vezi mesajul
    buna!si eu am fost in situatia ta.....adica inca sunt!mi-a iesit prolactina marita de 3 ori peste limita acum 3 ani.d-na doctor a zis ca in sfarsit mi-a gasit problema si o sa reusesc sa raman insarcinata in cel mai scurt timp....aveam 27 de ani....nu a fost sa fie..la rmn mi-a iesit adenomul hipofizar(tumoarea de care spuneai) si dupa 2 ani de tratament cu bromocriptina dr. zice ca aproape a disparut si hipofiza e la dimensiunea normala.asa o fi....insa daca las pastilele prolactina creste iar.....nu stiu ce sa mai zic...
    totusi davidica ma incurajeaza si imi da sperante!eu zic totusi ca o sa reusesc cu ajutorul lui dumnezeu!
    sa ne tii la curent cu noutatile!
    Multumesc de incurajare! :)
    Cum decurge un RMN, cum te pregatesti?

Acum, la inceput de septembrie, merg la Parhon, pentru tomograf.
    Va tin la curent.
    Modificata de mmonikamm; 25.08.2010 la 23:28:37.

Floricica Nou Venita Ioana29's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.07.2013
    Postari in forum
    1
    Buna..Acum 1 an si ceva o luna de zile am avut amenoree si am fost la endocrinologie.La analize mi a iesit prolactina 100 si mi-a prescris Dostinex timp de 3 luni insa nu am luat decat o luna.dupa 2 luni am fost la medic din nou si prolactina mi a iesit 200.din nou mi a prescris dostinex timp de 6 luni.intr-una din zile sunt programata din nou la analize sa vedem dak prolactina a ajuns in limite normale.Precizez k am 22 de ani.Cauza cresterii se presupune k ar fi din cauza stresului f mare.Acum sunt nerabdatoare sa vad cum o sa.mi iasa de aceasta data analizele.Sa speram k totul va fi bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari