Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 23
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita magmarip's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2009
    Postari in forum
    51
    Buna. Ma numesc Mariana si tocmai mi-am creat cont.

Am intrat si eu in cercul aspirantelor la statutul de mamica.

Am 28 de ani, sunt casatorita de 5 ani. De acum doua luni ne-am hotarat ca vrem un copil si nu ne-am mai protejat. Nu am luat anticonceptionale niciodata.

stiu ca erau foarte mici sansele sa raman insarcinata din prima, dar in ziua cand mi-a venit ciclul, am fost foarte dezamagita. Am tot citit despre ovulatie dar am o nelamurire.

De exemplu: in luna aprilie CM pe 18, in mai CM pe 17 si in iunie pe 10. Nu stiu ce s-a intamplat in iunie de a venit mai repede. Care era perioada fertila in iunie? si data ovulatiei. Folosind calculatoare de ovulatie de pe diverse site-uri, imi iesea perioada fertila undeva intre 21 - 26 iunie cu ovulatie pe 23.

Acum sunt in asteptare. Ar trebui sa imi apara ciclul saptamana viitoare. Sanii au inceput sa ma doara putin. Am mai simtit si niste mici dureri. fetele care au fost insarcinate poate pot sa-mi spuna, ce au simtit sau daca au simtit ceva in prima luna in acele zile in care se asteapta ciclul?

Daca luna asta imi apare ciclul, ma gandeam sa apelez la teste de ovulatie. Sunt bune de ceva?

imi doresc un copil foarte mult si parca acuma regret ca am asteptat atat.

Va multumesc frumos.

Floricica Nou Venita rebecab's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2009
    Postari in forum
    7
    Buna Mag
    Din cate stiu eu de la medicul meu, saculetul cu ovule "explodeza" si se revarsa in organism in ziua a 14- din ziua in care ai avut prima zi de CM.
    De obicei inainte sa fii la menstruatie te dor sanii??
    Aceasta poate fi intradevar si un semn de sarcina. Durere la sani, incep sa se mareasca putin si sa fie tari si fermi.
    Eu de exemplu am crezut ca trebuie sa imi vina CM cand am simtit ca ma dor sanii pt ca de obicei mi se intampla acest lucru si cand colo ... am un baietel de 2 anisori :)). Acum incerc sa fac si eu bebe nr 2.

Floricica Nou Venita magmarip's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2009
    Postari in forum
    51
    Buna Rebecab

Din pacate am avut ciclu si luna trecuta, si deja mi-a venit si luna asta.
    Nu mai inteleg nimic ce se intampla cu ciclul meu. De obicei, daca imi venea pe 10, luna viitoare imi venea tot pe 10 sau pe 9.

Acuma de cand incercam sa avem un bebe, parca a luat-o razna.
    In aprilie pe 18
    in mai pe 17,
    in iunie pe 10,
    in iulie pe 12
    in august pe 7.

Cum sa-mi mai gasesc eu perioada fertila? Ma ajuta testele de ovulatie? Ca habar nu am daca luna viitoare in septembrie o sa imi vina pe 7 sau pe 2 sau poate dupa data de 7.
    Am citit pe niste forumuri ca testele de ovulatie Oview ar fi cele mai bune. Dar din ce a ciclului incepi sa le folosesti?

Si mai ales in cazul meu??? se face o medie? sau se ia ciclul cel mai scurt?

Succes cu bebe.

Floricica Nou Venita handreamihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2009
    Postari in forum
    5
    buna, fetelor
    ma numesc Mihaela si, astazi mi-am creat si eu cont
    asa cum spunea cineva mai sus, sunt o proaspata aspiranta la postul de mamica
    in luna octombrie, pe 24, vom avea nunta
    am considerat ca e momentul potrivit (sau de acum incolo), sa avem un copilas
    am ceva antecedente cu o anexita netratata la timp si cateva micoze
    oare nu imi vor fi acestea, o micuta piedica???
    are cineva cunostinte mai largi despre asta?
    la fel ca si o alta fata, patesc ca ciclul sa imi fie foarte, dar foarte neregulat
    in iuni mi-a venit pe 19
    in iulie, pe 29
    oare ce se intampla?

oricum, ce stim amandoi, eu si viitorul meu sot, este ca ne dorim foarte mult un copilas al nostru, de care sa avem grija si, care sa ne umple viata; ne atasam f repede de toti copiii din parc, de copiii prietenilor nostri sau, ce mai, de orice copil (frumos)!!!

Astept opinii
    Week-end placut tuturor!

Moderator Floricica Veterana Tinker_Bell's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    10.707
    eu zic ca numai medicul iti poate spune daca anexita si micozele te pot impiedica sa ramai.oricum,si medicul te va intreba de cat timp incerci,deci incearca,si nu te speria din prima luna,ca nu vine tot timpul asa repede.bafta multa si asteptam vesti de la tine.

Floricica Debutanta 2you4ever's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2009
    Postari in forum
    1.145
    Fiecare organism se comporta diferit. Voua va intarzie 10 zile? Ce ziceti de cazul meu cand dupa luna februarie mi-a mai venit CM in luna mai(fara a fi vreo urma de sarcina, cu toate ca nu folosim metode contraceptive) ci pur si simplu asa a vrut corpul meu.
    Ati incercat cu temperatura bazala?
    Teste de ovulatie nu am folosit si nu pot sa dau o parere despre ele, dar poate ne da amanunte cineva care a folosit.

Floricica Nou Venita crisma's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.07.2009
    Postari in forum
    16
    Buna tuturor!
    Am si eu o intrebare la p.de ovulatie(p.o.),am un ciclu foarte neregulat dar imi doresc un copil foarte foarte mult.Nu stiu cum sa imi aflu p.o.,am incercat sa mi-o aflu tinid cont de 6 luni min ,insemnind fiecare data cind a venit si cite zile dureaza.dar din nefericire chiar azai mi-a venit C.M. sunt foarte suparata :(.Ma ajuta cineva cum sa imi aflu p.o./
    Aici citeva ex ale c.m.:
    iunie a venit pe 11
    iulie pe 19
    si august azi pe 17
    imi sune cineva cind o sa am ovlatie in septembrie ?ori cind va fi ?
    Stie cineva de calcularea temperaturii bazala e buna sau nu chiar?
    Multumesc mult,o sa astept cu nerabdare sfaturi si pareri.

Floricica Senior violett24's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    3.323
    Buna fetelor,
    Si eu am o problema cu calcularea dar am gasit un site care se pare ca e ok
    http://www.sanatate.org/teste/ovulatie.php
    Noi incercam acum sa facem dupa ceea ce scrie aici tinand cont de facptul ca CM la mine vine la 35 de zile.
    Mai am 6 zile sa pot sa fac un test .Sper din suflet sa fiu.Imi doresc enorm.
    Am emotii.Va tin la curent
    O zi buna!

Floricica Senior violett24's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    3.323
    Buna fetelor,
    Si eu am o problema cu calcularea dar am gasit un site care se pare ca e ok
    http://www.sanatate.org/teste/ovulatie.php
    Noi incercam acum sa facem dupa ceea ce scrie aici tinand cont de facptul ca CM la mine vine la 35 de zile.
    Mai am 6 zile sa pot sa fac un test .Sper din suflet sa fiu.Imi doresc enorm.
    Am emotii.Va tin la curent
    Crisma eu zic ca intre 31 august si 05 Septembrie.Mult succes!!
    O zi buna!

Floricica Nou Venita crisma's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.07.2009
    Postari in forum
    16
    Multumes mult violett24.Ce stii despre testele de ovulatie? As vrea sa incerc ,dar nu stiu pe cit de sigure(precise) sunt,am citi atit de mult ,si sunt foarte multe pareri ,nici nustiu pe cine sa cred.

Floricica Nou Venita ioana98's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2009
    Postari in forum
    84
    pt crisma
    Buna tuturor!
    Am intrat pe forum pentru ca am vazut multe aspirante la bucuria de a fi mamici si m-am gandit sa dau o mana de ajutor...
    In cazul ciclurilor neregulate stabilirea perioadei fertile pe baza unor calcule nu este sigura de aceea este mai bine sa umaresti indicatorii de fertilitate: mucusul cervical si temperatura bazala. Perioada de fertilitate maxima este atunci cand mucusul cervical da senzatia de alunecos si arata ca un albus de ou crud.
    Daca doresti poti sa inveti sa-ti masori temperatura: dimineata, inainte de ridicarea din pat, cu acelasi termometru, aproximativ la aceeasi ora, inainte de ora 7,00. Temperatura poate fi masurata rectal, vaginal sau oral, timp de 5 minute, dar pentru un ciclu acelasi tip de masurare. Trebuie facut un grafic cu aceste masuratori si se poate vedea o usoara scadere in preajma ovulatiei urmata de o crestere cu aprox. 2 zecimi de grad fata de 6 masuratori anterioare. In prima zi a unei astfel de cresteri este maxima fertilitate. Cresterea temperaturii este datorata prezentei unei cantitati peste un anume nivel a preogesteronului, care incepe sa apara in preajma ovulatiei si continua pana la urmatoarea menstruatie.
    Succes!

+ Raspunde
Pagina 1 din 23
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari