Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lieben's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2010
    Postari in forum
    16

Ovulatie?

Buna ziua!
    Adresez o intrebare celor mai pricepute ca mine in intelegerea ciudateniilor CM. UM 17.10. Facut teste ovulatie in numar de 5 in zilele de 30 octombrie, 1 (doua teste), 2 si 3 noiembrie. Primul test o linie, al doilea si al treilea (facute in aceeasi zi, la ore diferite) doua linii. Acum interevine partea ciudata. Pe 2 si 3 noiembrie testele au ieist din nou cu o singura linie. E posibil ca atat de repede sa scada HL? Ori testele sint proaste? Si inca o intrebare: e posibil ca dupa momentul ultimului test sa fi putut creste din nou, deci sa fi ovulat mai tarziu?
    Multumesc.

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Din cate stiu eu ovulatia se desfasoara pe parcursul a 2 sau 3 zile, iar testele de ovulatie identifica ziua in care suntem cel mai fertile. Mi se pare normal sa iti apara 2 liniute pe test intr-o zi ca apoi in ziua urmatoare testul sa fie negativ. Acum ca ai aflat a cata zi ovulezi, repeta testele in jurul zilei asteia si luna viitoare si apoi incearca sa ai contact sexual in ziua respectiva lunile urmatoare daca iti doresti un bebe. Eu recunosc foarte usor ziua in care sunt la ovulatie pentru ca se modifica secretia (are consistenta unui albus de ou si este mai abundenta). La al doilea copil nici nu am mai calculat perioada fertila, am urmarit secretia, am avut contact sexual in ziua cu pricina si am ramas insarcinata din prima:)

Membru inregistrat la
    13.01.2010
    Postari in forum
    16
    Multumesc tare mult, pavalina! M-ai linistit. Copii sanatosi si fericiti!

Floricica Nou Venita Ddiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2012
    Postari in forum
    14
    Buna, fetelor,
    AM si eu o intrebare referitoare la ovulatie.... Eu imi masor tempertatura bazala.... deja de 4 luni.... de fiecare data in jur de ziua a 12-13 temperatura creste cu ~0.2 grade, CM fiind de 25 zile. Concluzia mea este ca ovulatia are loc cu o zi mai devreme. Acum sunt in ziua 25 si temperatura scade gradual, adica de ieri cu 0.1 grade.... Eu insa nu simt nici un simptom de CM... Pot sa sper macar un pic ca am ramas insarcinata?

Membru inregistrat la
    13.01.2010
    Postari in forum
    16
    Eu mi-as face un test de sarcina sau de singe.

Membru inregistrat la
    31.08.2012
    Postari in forum
    14
    Nu am reusit sa fac un test de sarcina.... ca totusi , din pacate,... "musafirii" neasteptati au poposit si luna asta..... ...

Membru inregistrat la
    13.01.2010
    Postari in forum
    16
    Imi pare sincer rau. Ti as spune ca poate luna viitoare se va intampla miracolul, insa, probabil, ca acum nimic nu te ajuta. Eu oricum iti doresc sa nu iti pierzi speranta si sa iti fie bine.

Membru inregistrat la
    13.01.2010
    Postari in forum
    16
    Ddiana, iti urmez, din pacate. asa ca poate luna asta e luna noastra.

Membru inregistrat la
    31.08.2012
    Postari in forum
    14
    Sper din tot sufletul... sa ni se realizeze visul....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari