Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

Mi-e frica de nu mai pot

PE 30 LA ORA 8 SUNT PROGRAMATA LA LAPAROSCOPIE. MI S-A SPUS CA POT STA SI 4-5 ZILE INTERNATA. FETELOR CARE ATI FACUT ASA CEVA SPUNETI-MI CEVA, ORICE, CAT DUREAZA, CUM E CU ANESTEZIA, CE SANSE CREDETI CA SUNT SA SE POATA DESFUNDA O TROMPA(INFUNDATA INSPRE UTER NU IN CEALALTA PARTE), CE SANSE AM SA NU AJUNG LA FIV SI SA RAMAN INSARCINATA, LA CAT TIMP DUPA....PUTEM PRESAT DIN NOU, DACA V-A DURUT DUPA CE V-ATI TREZIT DIN ANESTEZIE...pe scurt absolut orice vreti voi. va pooop, merci mult

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Nu iti pot spune nimic din proprie experienta, insa am avut zilele trecute paret de o veste buna de la o prietena. Ea in 6 ani a ramas de 2 ori insarcinata, ambele sarcini le-a pierdut. Anul acesta a facut o astfel de interventie si acum vine bebe... deci fi increzatoare ca se poate.
    Sfatul meu personal... oricat de multe obstacole si greutati apar in viata trebuie sa mergem inainte cu fruntea sus si mult optimism. Trebuie sa crezi ca totul va fi bine si asa va fi.

Floricica Nou Venita magy's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2009
    Postari in forum
    15
    Nu trebuie sa iti fie frica. Gandeste-te de ce o faci. Eu nu am facut laparoscopie, dar am facut HSG si instilatii ... si fara anestezie. Foarte dureroase, dar nu ma gandeam decat ca e singura cale de a avea un copil.

Floricica Nou Venita Dharma's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2010
    Postari in forum
    7
    Buna fetelor!
    Sa va povestesc si eu putin despre experienta mea cu instilatiile!
    Nu am facut HSG deoarece dr. nu a vrut sa-mi expuna uterul la radiatii. Mi-a spus ca din prima sedinta de instilatii isi poata da seama daca trompele sunt sau nu infundate, in functie de cantitatea de lichid care intra din uter spre ele.
    Instilatiile se fac in prima zi dupa menstruatie si pana in perioada de ovulatie.
    Acestea sunt dureroase doar daca ai trompele infundate. La mine au fost ambele, dar mai tare trompa stanga.
    Procedura este rapida,maxim 10 minute cu tot cu formule de politete, dezbracat, asezat pe masa etc.
    Ca si pregatire, in afara de igiena, trebuie sa aveti un tampon la voi.
    Substanta folosita este un amestec de ampicilina, xilina si ser fiziologic - 10 ml. Eu am cerut sa fiu testata la antibiotic pentru ca sunt alergica la unele dintre ele.
    La prima sedinta m-a durut tot. Nu puteam sa precizez care parte era mai dureroasa. Pentru ca trompele erau infundate dr. a reusit sa introducă doar jumatate din substanță. La a doua sedinta cel mai dureros a fost pe partea stanga, semn ca acolo era blocajul cel mai mare. De abia la a 5-a sedinta durerea a fost insesizabila si ulterior procedurii.
    Acum, daca da DD...poate voi ramane insarcinata! Va pup!

Georgiana

PS Va stau la dispozitie pentru orice alte amanunte!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari