Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mona28's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2008
    Postari in forum
    8
    As vrea cateva impresii ale celor care au apelat la tratamentele ginecologice de la Sovata. In ce constau, ce rezultate sunt, cate zile de tratament sunt necesare.

Va pup si astept parerile voastre despre experienta Sovata.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna draga Mona, nu pot sa iti povestesc din experienta mea, insa te pot ajuta cu cateva informatii sper

Sovata este binecunoscuta ca statiune prin calitatile balneoclimaterice pe care le ofera, insa si Techirghiol e la fel de binecunoscut.

Statiunea este indicata in principal pentru tratamentul bolilor ginecologice (insuficienta ovariana, cervicita cronica, metrosalpingita cronica, sterilitate) dar si pentru afectiuni degenerative, inflamatorii si reumatismale (spondiloza cervicala, dorsala si lombara, artroza, poliartroza, dureri articulare, tendinite, tendimiozita, poliartrita scapulohumerala), stari posttraumatismale (dupa operatii vindecate la articulatii, muschi, oase, dupa luxatii si entorse), pentru boli ale sistemului nervos periferic (pareze usoare, sechele ale poliomielitei, polinevrite), tulburari endocrine (hipotiroidie, urmare unui tratament endocrinologic), boli cardiovasculare (ulceratii, acrocianoza).

Statiunea Sovata beneficiaza de dotari multiple (pentru bai calde, in cada sau bazin,cu apa minerala sarata prelevata din lacuri; pentru tratamente ginecologice si impachetari cu namol cald; bazine pentru kinetoterapie, instalatii pentru electroterapie si hidroterapie; saune; sali de gimnastica medicala; plaje pe malul Lacului Ursu si Lacului Alunis etc.); conditiile de cazare sunt excelente (hoteluri cum ar fi "Sovata", "Bradet", "Alunis", "Faget", "Caprioara", beneficiind in unele cazuri de baza de tratament proprie, vile, hanuri, moteluri si cabane).

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Am gasit o postare vizavi de prima zi la Techirgiol la tratament:

"am ajuns dimineata in sanatoriu si m-a luat in primire dna asistenta de ginecologie. Am stat putin de vorba, mi-a luat o tensiune, mi-a facut niste recomandari si ... m-a dus la tampoane ginecologice. Adica, m-am urcat pe bicicleta de rigoare, si o alta dna asistenta a bagat o valva si dupa aceea a introdus o fasa, adica o bucata lunga de pansament, muiata in namol. Nu m-a durat, nu m-a fript, nu m-a nimic!
    Dupa aceea, cu chestiunea la locul X m-am deplasat la baile de namol, si am facut o baita neagra dar, confortabila, timp de 20 de minute. Apoi m-a clatit asistenta de acolo cu un dus cu apa de Ghiol si m-am dus inapoi la Gineco. sa imi scoata tamponul si sa imi faca irigatie cu apa de Ghiol. "

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Etapele unei cure balneare

Specialiștii în balneoterapie din Polonia au identificat trei etape de vindecare în cazul celor care merg la băi în scopul tratării unor afecțiuni existente. În tratamentul afecțiunilor cronice, sunt necesare anual între trei și patru săptămâni de băi.

1.Organismul are nevoie de trei-șapte zile de adaptare pentru a răspunde la tratament.

2.După două săptămâni de băi, este posibil ca pacientul să aibă dureri puternice de cap, insomnii sau tahicardie; comune sunt și febra și o stare accentuată de oboseală (această etapă este denumită perioada de criză).

3.Spre finalul curei, starea de sănătate a pacientului se îmbunătățește vizibil, iar simptomele dispar. S-a observat că efectele curei balneare, indiferent dacă s-a folosit nămol sau apă minerală termală, pot ține și 10-12 luni.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    La Sovata, apele clorurate-sodice sunt recunoscute pentru beneficiile lor în tratarea afecțiunilor ginecologice. Băile calde și aplicațiile cu nămol cald se mai folosesc pentru afecțiunile reumatice degenerative, inflamatorii și articulare, dar și pentru leziunile posttraumatice.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Am gasit pe un site sovata-alunis.ro si informatii privind preturile, poate te ajuta:

Profil ginecologic

Cură balneară ginecologică 7 zile (5 zile de tratament) - 125 lei
    (include: 1 procedură majoră / zi)
    Cură balneară ginecologică 7 zile (5 zile de tratament) - 175 lei
    (include: 1 procedură majoră și 1 procedură minoră / zi)
    Cură balneară ginecologică 7 zile (5 zile de tratament) - 200 lei
    Cură balneară ginecologică 7 zile (5 zile de tratament) - 275 lei
    (include: 1 procedură majoră și 2 proceduri minore / zi)
    Cură balneară ginecologică 7 zile (5 zile de tratament) - 300 lei
    (include: 2 proceduri majore și 1 procedură minoră / zi)
    Cură balneară ginecologică 7 zile (5 zile de tratament) – 375 lei
    (include: 2 proceduri majore și 2 proceduri minore / zi)

Cură balneară ginecologică 12 zile (10 zile de tratament) - 250 lei
    (include: 1 procedură majoră / zi)
    Cură balneară ginecologică 12 zile (10 zile de tratament) - 350 lei
    Cură balneară ginecologică 12 zile (10 zile de tratament) - 400 lei
    Cură balneară ginecologică 12 zile (10 zile de tratament) - 550 lei
    (include: 1 procedură majoră și 2 proceduri minore / zi)
    Cură balneară ginecologică 12 zile (10 zile de tratament) - 600 lei
    (include: 2 proceduri majore și 1 procedură minoră / zi)
    Cură balneară ginecologică 12 zile (10 zile de tratament) - 750 lei
    (include: 2 proceduri majore și 2 proceduri minore / zi)

În zilele de duminică și sâmbătă nu se prestează servicii de tratament.
    Pentru orice profil de tratament se adaugă tariful de consultație medicală, daca pacientul nu are bilet de trimitere de la medicul de familie.

Floricica Nou Venita andreianca71's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2009
    Postari in forum
    7
    buna bebelaa, sunt mai noua pe forum. am si eu o intrebare: dupa cura de la sovata ai ramas gravida?
    Eu am o insuficienta ovariana, care ma impiedica sa fac bebel, cu toate ca imi doresc enorm.Ce zici, cunosti cazuri care dupa un tratament la sovata ea a ramas gravida???
    merci mult mult, astept raspunsurile voastre

Floricica Nou Venita alunissovata's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2009
    Postari in forum
    3
    Va anuntam ca Hotelul Alunis din Sovata va asteapta pentru tratarea atat a bolilor ginecologice cat si a celor reumatice sau a cailor respiratorii cu o BAZA DE TRATAMENT proprie, deschisa de curand.
    Pentru detalii si preturi va asteptam sa ne vizitati la www.sovata-alunis.ro , mail: office@sovata-alunis.ro, tel: 0265.570.551

Va asteptam si nu ezitati sa ne contactati.

Floricica Nou Venita maryy37's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2009
    Postari in forum
    1
    Buna alunissovata! Doresc sa stiu, cu bilet de trimitere de la medicul de fam. Doar pt mine (cu probleme ginecologice), cat m-ar costa pt 10 zile,(eu si sotu) tinand cont de biletul de trimitere? M-as bucura sa primesc raspuns. Multumesc!

Floricica Nou Venita alunissovata's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2009
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de maryy37 Vezi mesajul
    Buna alunissovata! Doresc sa stiu, cu bilet de trimitere de la medicul de fam. Doar pt mine (cu probleme ginecologice), cat m-ar costa pt 10 zile,(eu si sotu) tinand cont de biletul de trimitere? M-as bucura sa primesc raspuns. Multumesc!
    @maryy37

iti putem raspunde la orice intrebare. putem spune cu mandrie ca avem deja bebei confirmati :)
    tot ce trebuie sa faci e sa ne scrii la office@sovata-alunis.ro sau sa intri pe Sovata Alunis - cazare, tratament, salina, hotel, vila, cabana, partia de schi si vei gasi tot acolo :)

Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

M-am intors de la Sovataaaaaa

Fetelor, deci este peste asteptari de frumos acolo, ma intorc din 1 august pana pe 15 pentru ca vreau sa mai fac tratament. E superb, mancare multa si buna conditii super de cazare, cald, baite, apite....totul este minunat. Ati rata daca nu ati merge!!!! O recomand cu cea mai mare caldura si incredere!!!! AAA si preturile sunt super accesibile

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari