Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita amalia_brt's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    2
    buna am facut o operatie laparoscopie acum 5 luni,iar peste 2sapt.imi face histero vreau sa stiu la ce sa ma astept multumesc

Floricica Novice pricopmirela's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2008
    Postari in forum
    310
    buna amalia unde trebui sa faci histero la ce spital? si la ce te referi la ce sa te astepti de dureri sau cu ce sa te pregatesti inainte te pup.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna draga amalia, ce s-a intamplat? ai facut histero?

Histero (histerosalpingografie) - HSG - este de fapt un examen radiologic al uterului si al trompelor. Examenul asociaza histerografia (examenul radiologic al uterului) cu salpingografia (examenul radiologic al trompelor).

Indicatii - Medicul prescrie in mod obisnuit o histerosalpingografie atunci cand pacienta sufera de tulburari de ciclu, sangerari anormale sau de sterilitate si in caz de avort spontan.

Pregatire si desfasurare - Examenul este practicat, intr-un centru de radiologie, intre a 8-a si a 12-a zi dupa menstruatie, cu vezica goala. Medicul radiolog pune un specul cu scopul de a vedea colul uterin si de a pune aici canula de histerografie care va servi la efectuarea injectarii a produsului de contrast. Odata injectat, acesta opacifiaza progresiv colul uterin, cavitatea uterina apoi trompele. O histerosalpingografie dureaza intre 25 si 30 minute.

Efecte secundare - Histerosalpingografia este un examen delicat care poate fi dureros. Uneori, in orele care urmeaza, pacienta poate resimti dureri in partea de jos a abdomenului, insotite de febra. Este vorba de o reactie locala la produsul de contrast, care dispare rapid. Uneori exista si unele semne de alergie la iod (mancarimi, urticarie pe corp).

Contraindicatii - Histerosalpingografia trebuie sa fie realizata in afara perioadelor de hemoragii (menoragii sau metroragii) sau ale infectiilor genitale. Acest examen este contraindicat in caz de alergie cunocuta fata de iod, in caz de sarcina sau in caz de infectie necunoscuta a vaginului si trompelor (salpingita), deoarece ar risca diseminarea infectiilor in micul bazin (pelviperitonita).

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Asteptam sa ne povestesti cum a fost la histero!

Eu am mai citit alte discutii ale fetelor si am observat ca pentru majoritatea a fost dureroasa rau injectia cu substanta de contrast, nu injectia propriu-zisa ci dupa ce aceasta a inceput sa ajunga unde trebuie..

Floricica Nou Venita auramary's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2009
    Postari in forum
    4
    histerosalpingografia e groaznic de dureroasa.... e de 10 ori mai dureroasa decat la menstruatie

Floricica Avansata mysasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    1.635
    eu am facut histero la particular si m a anesteziat total. nici nu stiu ce mi au facut. instilatiile se fac fara anestezie, asa am auzit , dastea nu am facut. dar am auzit ca sunt mai bune

Floricica Nou Venita philadelphia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2009
    Postari in forum
    258
    Bebelaa, da-mi si mie o mina de ajutor. Spune-mi daca la histeroscopie s-ar putea depista endometrioza sau o inflamatie in zona uterului...
    Eu am facut histeroscopie care a iesit f bine. Nu stiu daca sa fac laparoscopie investigativa. Ar fi ultima analiza la care nu am recurs.

Floricica Senior blue_eyes's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2009
    Postari in forum
    3.185
    Buna fetele,
    si eu am facut hsg, fara anestezie, a fost dureros ,dar suportabil,,,
    am facut si instilatii, iar acolo durerea este incomparabila, de cel putin 10 ori mai puternica decat la hsg,,,
    ce sa mai, hsg e apa de ploaie pe langa instilatii,,,

Floricica Nou Venita nedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    7
    buna fetelor! sunt noua in grupul vostru si am nevoie de cateva sfaturi. am facut hsg acum doua luni iar rezultatele au fost "neconcludente".dna dr spune ca foarte probabil trompele sunt infundate. mi a dat un tratament cu antibiotice pentru inca trei luni si apoi "daca tot nu se intampla nimic" mi a spus sa merg la Iasi sa fac operatia de desfundare a trompelor si sa nu mai fac instilatii. intrebarea mea este daca sa mi fac sperante si cam cat ar costa. a mai facut cineva la Iasi? pls un raspuns. multumesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari