Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita clausim's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    1
    buna fetelor,

sunt noua pe forum desi de citit am citit mereu acest forum, stiam ca intr-o zi voi fi si eu in situatia de a apela la FIV desi sincer, mereu speram ca mie nu mi se poate intampla.

Am ajuns si eu la Stamatian, am 3 operatii si am ramas doar cu o parte din ovarul stang si cu trompa. Medicul a vazut si hidrosalpinx la trompa stanga, m-a chemat la FIV insa mi-a explicat ca va fi greu cu aceasta trompa plina de apa, embrionul poate migra spre trompa si fiv poate sa nu reuseasca. CE sa fac? Nu vrea sa ma opereze, mi-a explicat ca se poate rezolva problema laparospcopic insa o a 4a operatie nu e de preferat. va incerca la punctie sa extraga parte din lichidul din trompa si sa diminueze cumva riscul.

A mai trecut cineva prin experienta asta? Se poate tine sub control acest hidrosalpinx?

A ramas cineva insarcinata dupa fiv cu hidrosalpinx sau e poveste?

Sincer imi doresc enorm sa am un copil, am 34 de ani si ma gandesc ca viata nu e implinita fara un rod.

Va pup pe toate

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna! Bine ai venit la noi! Te primim cu mare mare drag .

Nu am auzit de domnul doctor. se vede ca iti doresti foarte foarte mult un bebe si iti doresc si eu din toata inima sa il ai. un bebe vesel si sanatos!

pentru cei care nu stiu, hidrosalpinx este acumularea de ser in trompa uterina = infundarea trompelor uterine cu lichid.

iti pot oferi cateva sfaturi pe care le-am gasit, nu am trecut prin experienta asemanatoare ca a ta, insa sunt alaturi de tine..

"Sunt persoane care, dupa laparoscopie sau dupa instilatii au ramas insarcinate. Depinde cat timp ai ca sa mai recurgi la tratamente naturiste. Eu am fost diagnosticata cu hidrosalpinx bilateral, am facut laparoscopie apoi instilatii insa la 8 luni dupa, hidrosalpinxul se refacuse si trompele aratau si mai rau. Inainte de primul fiv am fost sfatuita sa scot trompele insa o astfel de hotarire este tare greu de luat. Dupa ce primul fiv nu mi-a reusit am hotarit sa imi scot trompele. Solutia pare radicala insa judecind la rece mi s-a parut cea mai buna, am 36 de ani si ma grabesc, vreau sa am un copil, il astept de vreo 10 ani si nu vreau sa ma amagesc. Si eu sunt adepta tratamentelor naturiste, beau ceaiuri si tot soiul de pastile care m-ar putea ajuta din punct de vedere hormonal insa in privinta hidrosalpinxului, in ceea ce ma priveste doar chirurgia m-a putut ajuta. Fiecare e un caz diferit, sunt fete care au ramas insarcinate, poti incerca daca ai timp..."

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari