Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Petcu_Mihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2013
    Postari in forum
    1

Cum se calculeaza perioada fertila?

cine stie sa imi calculeze si mie perioada fertila la urmatoarele date: 21.01, 19.02, 20.03, 18.04, 17.05, 13.06, 14.07, 9.08, 6.09, 6.10, 2.11. Va multumesc anticipat.

Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Iti poti calcula perioada fertila folosind calculatorul nostru:
    Perioada fertila | Copilul.ro

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Calculatorul acela este standard si spune ca ovulatia ar fi in ziua 14, dar afiseaza ziua 15. Cand am incercat sa facem bb m-am luat si eu dupa un calculator de genul si deja fusese prea tarziu.
    Pentru o mai mare exactitate iti poti lua teste de ovulatie de la farmacie. Sau mai e pe fertilityfriend.com daca iti faci cont un curs despre fertilitate si acolo iti faci un grafic in functie de temperatura bazala, dar si alti factori, cum ar fi pozitia colului uterin, consistenta lui si aspectul secretiei vaginale.
    Cate zile inainte de ovulatie esti fertila, asta nu poate fi spus cu siguranta, pt ca sunt femei care au un mucus propice pt asta si pot tine spermatozoizii in viata si 5-7 zile. Ovulul in schimb este viabil parca 24 de ore. Deci dupa 1 zi de la ovulatie e liniste pt cine nu vrea sa faca copii. Pt cine vrea sa faca copii se recomanda inainte de data presupusa a ovulatiei (5-6 zile) sa faca sex 1 data la 2 zile.
    Cifrele care le-am spus poate nu sunt chiar exacte, ca a trecut mult timp de cand am facut cursul ala de pe site.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Fetita mea, Teodora, este dovada vie (si dragalasa) ca metoda calendarului nu este intotdeauna exacta, mai e si cum vrea Doamne-Doamne.Cu alte cuvinte,am folosit timp de multi ani aceasta metoda, fara probleme...pana acum vreo 2 ani, cand am ramas insarcinata intr-una din zilele considerate sigure - ziua 8 si ziua 22.Medicul mi-a explicat ca dupa 30 de ani organismul meu nu mai functioneaza ca un mic robotel:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari