Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita laurapatri's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2012
    Postari in forum
    2

Cum calculez perioada fertila?

vreau sa devin mamica dar nu stiu sa imi calculez perioada de fertilitate ma poate ajuta cineva va rog?

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Citat Postat de laurapatri Vezi mesajul
    vreau sa devin mamica dar nu stiu sa imi calculez perioada de fertilitate ma poate ajuta cineva va rog?

Ai un ciclu regulat? Daca da imparti numarul de zile al ciclului menstrual la 2 si afli ziua cea mai fertila. De exemplu la un ciclu de 28 de zile (se calculeaza de la prima zi a menstruatiei pana la prima zi a urmatoarei menstruatii) ziua cea mai fertila este de obicei ziua 14.

Succes!

Floricica Nou Venita mary_lav's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.05.2012
    Postari in forum
    13
    exista test in farmacie pentru depistarea perioadei fertile. de obicei perioada fetila este la doua saptamani de la prima zi a menstruatiei dar cum spuneam testul de depistare este cel mai concludent.si eu l-am folosit de numa.....mi-a fost de folos,bafta

Floricica Nou Venita Narnia29's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2013
    Postari in forum
    21
    [QUOTE=pavalina;2968213]Ai un ciclu regulat? Daca da imparti numarul de zile al ciclului menstrual la 2 si afli ziua cea mai fertila. De exemplu la un ciclu de 28 de zile (se calculeaza de la prima zi a menstruatiei pana la prima zi a urmatoarei menstruatii) ziua cea mai fertila este de obicei ziua 14.

Succes!

Teoretic asa se afla ziua cea mai fertila, dar practic stie cineva daca intr-adevar asa este? Eu ma tot intreb oare si pe vremea parintilor nostrii la fel se proceda? Statea cineva sa calculeze cand este la ovulatie sau nu? Existau oare aceste teste de ovulatie? Eu trei luni de zile am un cm de 28 zile, dupa care urmatoarele 3 luni cam 30 - 31 zile iar acum nush, cred ca incep cele 3 luni in care dureaza 28 zile. Este regulat sau nu? Ultima data dupa ce mi s-a terminat menstruatia am avut o scurgere apoasa de culoare roz. Ce ar putea fi... ?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari