Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694

Postare Clostilbegyt, rezultate pozitive? - capitolul 2

Dragele mele,
    Dat fiind faptul ca un capitol trebuie sa contina maxim 200 de pagini, am deschis un nou capitol, o noua casuta , in care sa va intalniti si sa discutati despre tratamentul cu clostilbegyt , investigatii medicale si sper in mare masura despre eficienta lor.
    Pentru ca si eu la randul meu sunt un caz fericit care a reusit sa aiba un copilas in urma tratamentului cu clostilbegyt si pregnyl, sper sa va port noroc in acest nou capitol si va urez bun venit in casa noua!
    Cu drag, Andreea Bunea .

Floricica Nou Venita Ande's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    129
    [Buna fetelor, am citit poveștile voastre și vreau sa va spun ca și eu am făcut inseminare luna aceasta și din păcate nu a fost cu noroc, am crezut ca de data aceasta o sa fie un test pozitiv, după câte tratamente am făcut, dar nu a fost sa fie.....sunt asa de dezamăgită ca nu mai știu ce sa fac??? ma ajuta foarte mult sa va urmăresc pe fiecare....poate, poate o sa vina ziua cea norocoasa si la noi. Va puszi ]

Alizia draga te inteleg perfect.Si eu mi-am facut atatea sperante cand am inceput tratamentul cu Closti...eram sigura ca o sa iasa bebe si dupa 2 luni de tratament nu s-a intamplat
    Si eu ma tot intreb ca sa mai fac ca nu mai pot.
    nu mai am rabdare, nervi,nimic...vreau bebe, vreau bebe atat de mult incat simt ca nu mai rezist.Avem aproape 4 ani de incercari...e foarte mult timp si nu mai stiu ce sa mai incerc si ce sa mai fac si nu inteleg de ce nu raman.
    Dar merg mai departe.Ma gandesc ca Dumnezeu are ceva in plan si el stie mai bine de ce nu se intampla.Poate mai incolo o sa inteleg si eu :)
    Succes iti doresc.

Floricica Nou Venita maryemn's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2012
    Postari in forum
    43
    Ande, dna doctor la care merg mi-a fost recomandata ca fiind f buna, m-a ajutat sa scap de o infectie cu care m-am chinuit aproape 2 ani la un alt medic din localitatea mea, acum ramane de vazut.
    Si eu am ovare polichistice si totusi mi-a dat closty. Ai idee cam ce trebuie facut la endocrinolog? Stiu ca el imi va spune la mom potrivit insa as vrea sa stiu dinainte.

Corina, iti tin pumnii, poate foliculul asta e cu noroc.

Floricica Nou Venita ingriduta's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2012
    Postari in forum
    74
    Buna dragutelor,Ande spune-mi si mie ce fel de inseminare ai facut tu, si cat te-a costat?Am fost azi la monitorizare,a doua luna de closty, ziua11 doi foliculi cam mici, 1,3 mm si 1,6 mm.Luna trecuta in aceeasi zi aveam unul singur de 2.03mm. Nu mai fac stimulare luna viitoare am vb si cu doctore vrea sa fac inseminare.Maine ma duc cu sotul la urolog, spermograma este ok dar mie nr de gigei mi se pare destul de mic adica 45 mii in coditiile in care sotul meu nu bea nu fumeaza nu bea cafea.Vreau sa fac insemonare intrauterina am inteles ca ar fi cam 400 de euro. doctore al meu nu face ca nu are laborator unde sa prelucreze gigeii.

Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    129
    Citat Postat de maryemn Vezi mesajul
    Ande, dna doctor la care merg mi-a fost recomandata ca fiind f buna, m-a ajutat sa scap de o infectie cu care m-am chinuit aproape 2 ani la un alt medic din localitatea mea, acum ramane de vazut.
    Si eu am ovare polichistice si totusi mi-a dat closty. Ai idee cam ce trebuie facut la endocrinolog? Stiu ca el imi va spune la mom potrivit insa as vrea sa stiu dinainte.

Eu am facut ceva analize de sange , hormoni, pt endocrinologie si inca ceva analize tot de sange ATPo si inca una care sunt ceva legati de tiroida si iti arata daca ai probleme.Iti poate face si un ecograf la tiroida sa vada cum arata.
    Cam atat e cu endocrinologia...daca ai ceva probleme iti da tratament.
    Succes iti doresc.

Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    129
    Citat Postat de ingriduta Vezi mesajul
    Buna dragutelor,Ande spune-mi si mie ce fel de inseminare ai facut tu, si cat te-a costat?Am fost azi la monitorizare,a doua luna de closty, ziua11 doi foliculi cam mici, 1,3 mm si 1,6 mm.Luna trecuta in aceeasi zi aveam unul singur de 2.03mm. Nu mai fac stimulare luna viitoare am vb si cu doctore vrea sa fac inseminare.Maine ma duc cu sotul la urolog, spermograma este ok dar mie nr de gigei mi se pare destul de mic adica 45 mii in coditiile in care sotul meu nu bea nu fumeaza nu bea cafea.Vreau sa fac insemonare intrauterina am inteles ca ar fi cam 400 de euro. doctore al meu nu face ca nu are laborator unde sa prelucreze gigeii.
    Draga eu nu am facut inseminare.Eu am facut doar 2 luni de stimulare cu Closti
    Dar ma gandesc sa fac si inseminare
    Nu cost asa mult inseminarea...trebuie sa fie undeva sub 1000 RON procedura in sine...sunt locuri unde costa sub 500 ron, depinde unde o faci
    Ce poate costa mai mult sunt medicamentele cu care iti va da sa faci stimularea...poate sa iti dea din alea mai scumpe daca nu raspunzi la Closti....eu am o colega care a facut luna asta stimulare cu ceva injectii care au costat-o 1400 RON...
    Dar eu raspund la Closti la stimulare,ca am avut folicul de 20 mm,asa ca daca o sa merg la inseminare o sa-i zic sa-mi dea stimulare tot cu Closti ca eu nu vreau sa incerc tratamente foarte puternice pt ca imi e frica sa nu patesc ceva...
    Dar nu merg inca la medic pt inseminare decat peste vreo 2 luni ca nu mai am timp si bani acuma...
    Sper sa nu mai fie nevoie sa merg :P
    Succes si cauta mai multe clinici unde se face inseminare si compara preturile, mai cauta si tu pe net si vezi pe unde au mai fost fetele :)

Esti sigura ca ai avut folicul de 1.6 mm?Nu era cumva de 16 mm?Ca atunci e ok, mai creste putin si e numai bun de spart...ca de 2 mm e micut, nu e bun, trebuie sa fie de 20 mm
    Sotul meu avea spermatozoizi vreo 60 de milioane pe ml si fumeaza si bea cafea...esti sigura ca al tau avea numai 45 de mii?nu e buna numarul asta...e prea mic...ei trebuie sa aiba milioane altfel nu e ok spermograma...
    Dara daca pe analize scrie ca e ok, ca se incadreaza in limite normale, nu vad dc sa mai mergi cu el la medic, in fond tie iti trebuie doar 1 si bun :)
    Modificata de Ande; 23.04.2012 la 14:04:35.

Floricica Nou Venita ingriduta's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2012
    Postari in forum
    74
    Ande, foliculul de luna trecuta a fost de 20mm, ai dreptate am scris eu gresit.Luna asta sunt mI mici miercuri ma mai duc odata sa vad cat au crescut. In legatura cu spermograma, am facut-o la gynera iar limita inferioara la nr este 25 milioane el are 45 milioane deci i-a iesit normospermie dar daca ar avea 100 de milioane sansele sunt mai mari nu inteleg de ce are asa putini, asta spuneam, nu bea nu fumeaza poate fi de la variocel. El a mai fost casatorit 5 ani si nu putut face copii nici cu fosta. Si atunci a facut spermograma si era ok dar totusi spre limita inferioara.

Floricica Nou Venita Anaki's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2012
    Postari in forum
    45
    buna fetelor azi sunt in ziua 13 a cm ...maine ma duc sa fac injectia (brevactid ) sunt in a treia luna de stimulare ...sa vedem ce se intampla ...Doamne ajuta ! sper ca treia sa fie cu noroc ...:(

Floricica Nou Venita corina_turcanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2012
    Postari in forum
    244
    Citat Postat de ingriduta Vezi mesajul
    Ingrid sunt buni foliculii tai, nu te intrista

Membru inregistrat la
    20.03.2012
    Postari in forum
    244

multumesc, maine va zic ce mai nou la mine:)

Membru inregistrat la
    20.03.2012
    Postari in forum
    244

Astazi am aflat ca 2 cunoscute de ale mele sunt insarcinate, si m-am bucurat mult, insa in acelasi timp sunt trista ca nu ma pot lauda ca am cvea in urtica, si ma intristeaza ca suntem multe in aceeasi situatie...mi-ar placea sa aud mai multe povesti reusite

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari