Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita iulya333's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    212

Ciclu peste 35 de zile!

Buna ziua fetelor!
    Am inteles ca cm-urile de peste 35 zile ar fi anovulatorii. Este cineva care sa aiba ciclu de peste 35 zile si sa fi ramas insarcinata? Voi ce credeti? Eu am de 36 zile, a 36-a zi practic am spoting pt urmatorul ciclu.
    Modificata de iulya333; 12.08.2012 la 17:22:06. Motiv: CM peste 35 zile si ovulatia

mada_lyna
    Guest
    ia-ti teste de ovulatie si vezi dak ai ovulatie. eu le-am folosit cateva luni consecutiv ca sa vad dak ovulez ok si m-am lamurit. spor!!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Mai poti sa iti masori temperatura bazala si sa determini cand si daca ai ovulatie... cu teste cred ca tre sa tot faci si iesi mai scump.
    Uite aici un site care te inavata cum trebuie sa faci si iti poti baga datele direct acolo
    Ovulation Calendar and Ovulation Chart - Fertility Charting
    Dupa ce iti faci cont poti cauta si charturi cu ciclu asa lung. Sunt sigura ca pot fi cicluri ovulatorii si asa lungi, tin minte ca am vazut si cicluri de 50 de zile si au ramas insarcinate.
    Succes!

Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    212
    Eu mi-am facut cont pe fertility friend si am grafic acolo , imi iau temperatura bazala, dar scaderea temperaturii de afara din ultimele zile imi da batai de cap acum caci o data cu ea a scazut si temperatura corpului meu si ma gandesc ca poate fi influentata si de temperatura de afara? Este posibil, voi ce stiti?

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna! De cat timp incerci sa ramai insarcinata?Daca incerci de multa vreme....atunci e posibil sa ai cm fara ovulatie. Cel mai sigur ar fi sa mergi la medic in ziua 14 a cm pentru o ecografie intravaginala care va spune cu certitudine daca ai ovulat sau daca urmeaza sa ovulezi. Exista pastilute care ajuta ovulatia ( ma refer la o stimulare usoara) si exista pastile care ajuta la reglarea cm fara sa influenteze ovulatia....Iti doresc sanatate multa si 2 liniute cat mai curand!:)

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    poti sa te dusi la doctor sa-ti faca ecografie intravaginala si vede daca ovulezi sau nu. eu aveam cicluri neregulate inainte si cateodata pur si simplu nu ovulam. dar am fost la doctor si mi-a monitorizat ovulatia, nu mai stiu exact termenii dar trebuie 2 chestii sa fie pregatite. eu am luat si un stimulator de ovulatie usor timp de 10 zile si dupa, am ramas insarcinata. mult succes!

Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    212
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    poti sa te dusi la doctor sa-ti faca ecografie intravaginala si vede daca ovulezi sau nu. eu aveam cicluri neregulate inainte si cateodata pur si simplu nu ovulam. dar am fost la doctor si mi-a monitorizat ovulatia, nu mai stiu exact termenii dar trebuie 2 chestii sa fie pregatite. eu am luat si un stimulator de ovulatie usor timp de 10 zile si dupa, am ramas insarcinata. mult succes!
    Cum se numea acel stimulator de ovulatie?

Floricica Nou Venita joly13's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2012
    Postari in forum
    1
    Buna, eu sunt insarcinata in 27 de saptamani si se pare ca o sa am o fetita:) , ciclu de knd ma stiu:) l-am avut la peste 35 de zile asa ca nu am stiut knd am ovulatie dar se pare ca am ramas km la o saptamana inainte sa imi vina urmatoru ciclu ... ciudat dar asa a fost:) akuma depinde de organismul fiecareia.. ;)

Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    212
    Va multumesc pt raspunsuri, sarcina usoara la burticute si sa speram ca va rasari soarele si pe strada noastra, a aspirantelor!

Floricica Novice laura9's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2011
    Postari in forum
    363
    Speranta sa ai! Si eu aveam ciclu neregulat. Sincer nici nu stiu sa precizez la cate zile, pentru ca o luna venea singur, o luna uita sa vina, si luam duphaston imediat sa imi vina.
    Si chiar asa am ramas. Fara sa stiu nici macar cand am avut ovulatia.
    Ultimul cm l-am avut pe 27 martie. Doctorul zice ca am ramas undeva dupa 25 aprilie. Si mi-a stabilit ciclul pe 15 aprilie. Deci ..... se pot intampla si minuni!
    Continua sa lupti si vei vedea ca va fi bine! Nu iti pierde speranta!

Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    212
    Laura iti urez o sarcina usoara si multa multa sanatate la bebe! Nu imi pierd speranta, poate Dumnezeu va face si cu mine o minune. Tu dupa cat timp de incercari ai ramas?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari