Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adrianasto's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2013
    Postari in forum
    7

Chist ovarian functional

Buna fetelor,
    Am 33 ani, nu am avut niciodata o sarcina si automat nici o intrerupere.
    Am o problema care ma macina, poate v-ati confruntat cu asa ceva si imi puteti da un sfat. Aveam ciclu regulat la 28 zile pana in 29 decembrie 2012.
    In ianuarie nu mi-a mai venit ciclul cand trebuia decat cateva picaturi rozalii. La vreo 10 zile mi-am facut o ecografie transvaginala si aveam un chist de 6.8 cm in ovarul drept, chist functional cu lichid clar.
    Medicii au zis ca trebuie operat clasic dar am refuzat, pe 15 feb mi-a venit ciclul care a durat cu 1 zi mai putin decat de obicei, adica 4 in loc de 5 si nu chiar asa de cantitativ cum imi venea de obicei.

Am inceput un tratament naturist cu ceai pentru reglarea tiroidei, tinctura marar, mladite de zmeur, cretisoara, napraznic si coenzima Q10 in ulei de catina. In 5 martie chistul avea 2.2 cm. Inca de pe 2 martie am inceput sa avem contact neprotejat pentru prima data pentru ca ne dorim mult un copil, contacte ce au durat pana in data de 12 martie, la intervale regulate.
    Incepand cu 15 martie am inceput sa am senzatii ciudate la sani, sunt umflati dar nu durerosi si am sfarcurile foarte sensibile unde simt usoare intepaturi. Pe langa asta si senzatia de oboseala si somn (nu lucrez deci nu este oboseala legata de munca).
    Incepand cu data de 21 seara mi-a venit un asa zis ciclu, fara nici un fel de simptom de menstruatie, in decursul unei zile se face o pata de marimea unei nuci normale pe tampon, culoarea este relativ normala, adica rosu inchis. In a doua zi "de ciclu" adica ieri am facut un test de sarcina care a iesit negativ.
    Sincer nu stiu ce sa cred, cu siguranta chistul nu a crescut ca l-as fi simtit ca si prima data.
    Pot ramane insarcinata asa repede, este acesta un ciclu fals?
    Ziua ovulatiei era mai tarziu decat am calculat-o eu?
    Nu stiu cum sa-mi mai calculez ovulatia urmatoare ca sa putem incerca iarasi. Va rog mult sa ma ajutati cu parerile voastre si va multumesc anticipat!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    buna...da poti ramane insarcinata, dar nu neapart acum esti insarcinata, avand in vedre ca ai luat ceva tratamente se pot modifica atat simptomele cat si cm-ul....orice este posibil, doar ai 2 ovare si 2 trompe...deci ai sanase cel putin 50%....eu as zice chiar mai mult!
    eu zic sa tii cont si de perioada fertila, dar nu ttrebuie sa iti programezi contactele sexula ein functie de asta...in perioada fertila daca ai contact o zi da una nu....ai sanse sa ramai, insa din experienta iti zic..nu am avut nici o intrerupere de sarcina..nici o problema ginecologica si am ramas insarcinata dupa aprope 1 an de incercari...si aveam 24 de ani..deci...orice e posibil..in urma cezarienei am aflat ca aveam o mica problema la uter...adik aveam si fibre care erau orizontale si din cauza acestora spermatoziozii nu treceau mai departe...dar intr-un final a fost unul mai capos si a reusit:))))...si a iesit un baiat la fel de capos....:))...asa ca fruntea sus....totul e posibil ira bebe va veni cand te astepti mai putin!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari