Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mad.ducu's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2012
    Postari in forum
    12

Nelamurit Ce este mai precis o ovulatie tarzie?

Buna,ma confrunt si eu cu cm neregulat:(... si nu prea stiu cand e ovulatia..am mai citit ca este ovulatie tarzie,dar nu prea am inteles despre ce este vba.. de ex eu am avut ovulatia in ziua 17 si menstruatia mi.a venit dupa 14 zile,in ziua 31...ESTE vorba despre o ovulatie tarzie?

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Nu, este vorba de o ovulatie ok. Faza luteala optima este 14 zile

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    LA tine e ovulatia tarzie in sensul ca nu este la fix 14 zile de la prima zi a menstruatiei si la 14 inainte de urmatoarea menstruatie, ceea ce ar corespunde unui ciclu de 28 de zile. Practic a avut loc cu 3 zile mai tarziu decat ziua 14; dar, asa cum a spus si Ioana, nu e nicio problema, atata vreme cat faza luteala e de 14 zile. Deci e ok!
    Din cauza ca ai ciclul neregulat, e mai greu sa iti dai seama in fiecare luna cand are loc ovulatia...

Floricica Nou Venita mad.ducu's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2012
    Postari in forum
    12
    Multumesc anna_creteanu si ioanabalescu... eu luna aceasta am facut teste de ovulatie clear blue si mi-a aratat ca sunt fertila in Z15, Z16, Z17 SI Z18... este bine? cam cand am ovulat? Multumesc anticipat ptr rasp.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Ovulatia tarzie este ovulatia care apare cu mai putin de 8,9 zile inainte de ciclul menstrual. Poate uneori sa para si cu 3 zile inainte de cm, dar sunt rare cazurile. In general sunt dereglari hormonale, cicluri neregulate, antibiotice la mijloc..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari