Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andra_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2012
    Postari in forum
    7

Cand am ramas insarcinata?

buna seara, cam am o problema, dara se poate sa ma ajutati cu niste pareri.. pe 27 aprilie am fost cu cineva, fiind despartita de prietenul meu. in mai ne'am impacat, pe 9 mai mi'a venit menstruatia, urmatoarea trebuia sa vina dupa 6 iunie, avand CM pe la 28-32 zile... pe 19 iunie la echo, medicul a zis sarcina de 6 saptamani. dar nu inteleg cum calculeaza ecografele sarcina.. cu 2 saptamani in plus, sau cum?
    pe 1 august, la fix 12 sapt de amenoree, la echo a iesit varsta gestationala de 12s4z (CRL=6.2 cm). la 15s4z, a iesit la masuratori de vreo 16 sapt.. la 17s4z, la echo a iesit la masuratori: BPD: 4.26 cm (18s6z), FL=2.71 cm (18s2z), HC=15.45 cm (18s3z), AC=11.87 cm (17s4z).
    DPN dupa menstruatie, mi'a dat 13 feb 2013 (cand se fac 40 sapt), iar la echo de la 12 sapt, pt ca iesise 12s4z, mi'a dat 9 feb 2013.
    intrebarea e, dupa aceste date, cand am ramas insarcinata, atunci in aprilie, sau in mai, si am avut pe 9 mai menstra peste sarcina? in mai am facut neprotejat pe 19 si 27 , teoretic ovulatia era pe 23, dar avand CM mai lung, cica am ovulatie mai tarziu de 14 zile... va rog un raspuns, sunt putin disperata :((

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Andra, varsta unei sarcini se calculeaza incepand cu prima zi a ultimei menstruatii. In cazul tau, se calculeaza incepand cu 9 mai. Cel mai probabil ai ramas insarcinata in perioada 19-27 mai (cand spui ca ai si avut 2 contacte sexuale neprotejate).
    Nu stiu care e motivul disperarii tale, dar nu e cazul sa te gandesti ca tatal copilului e barbatul cu care ai facut sex pe 27 aprilie.

Floricica Debutanta LavinutzaB's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2012
    Postari in forum
    1.145
    Ai acelasi DPN ca mine. Dupa parerea mea e ca ai ramas gravida pe19- 27 mai.

Membru inregistrat la
    26.09.2012
    Postari in forum
    7
    anna_creteanu: ms, eu imi faceam griji, ca daca mi'a venit menstra peste sarcina, pe 9 mai, sau am avut acea sangerare de la implantare... am intalnit multe femei care in prima luna au avut "menstruatie"...
    lavinutzab: ce coincidenta, observ ca avem fix aceeasi varsta a sarcinii. si la tine la masuratori la echo, iese la fel cu diferente, gen la 17 sapt sa iasa de 18 sapt, samd?

Membru inregistrat la
    03.08.2012
    Postari in forum
    1.145
    Da,este cam cu o sapt mai mare si e normal.

Membru inregistrat la
    26.09.2012
    Postari in forum
    7
    banuiesc ca ies aceste diferente pt ca, cresc ei diferit, nu? nu fix dupa tabel... am vazut ca unii ies mai mici, mai mari, chiar si cu diferente de o luna intre 2 bebe, desi au aceeasi varsta...

Membru inregistrat la
    03.08.2012
    Postari in forum
    1.145
    Da,fiecare bebe e diferit.Tu stii ce ai in burtica?Fata sau baiat?
    Poti veni in Clubul noilor generatii-Eu sunt la burticute de primavara 2013 si nu numai:)Suntem mai multe gravidutze si vb despre sarcina:)

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Andra, pai daca toti bebelusii s-ar dezvolta dupa tabel, s-ar naste toti cu aceeasi greutate si lungime :))) Un copil se poate naste la 40saptamani si sa aiba 3200grame si altul, tot la 40 de saptamani, sa aiba 4000grame.
    E normal sa exista decalaje intre masuratori si calendar. Motivele sunt variate - in primul rand e ritmul de crestere care difera de la un bebelus la altul (si ritmul asta e dat de anumiti factori dar n-are sens sa ii analizam); apoi e vorba de ovulatia care poate avea loc cu 1-2...n zile mai devreme sau mai tarziu decat clasica zi 14 de la ultima menstruatie.

Irini, fetita mea, pe toata perioada sarcinii a avut la masuratori un avans de doar 2-3 zile. Acum, bebe2 are de la inceput un avans de 10 zile... pentru ca asta e ritmul lui.

Membru inregistrat la
    26.09.2012
    Postari in forum
    7
    am inteles... ca la mine medicii comentau k nu iese fix in grafic, desi si mie mi se parea putin ciudat sa aiba fix masurile din tabel. plus ca ovulatia sigur nu am avut'o in ziua 14, k daca era asa sigur nu ramaneam gravida.... da, de la 12 sapt mi'a zis medicul k are structura de baiat, si la 16 sapt s'a confirmat :) acum sper sa pot duce si sarcina la capat, k e cu probleme.. hai k intru si la Clubul noilor generatii sa vad ce e p'acolo :) msms

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari