Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sexyemocional's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    6

Bebe sau probleme?

Buna seara tuturor! Ma numesc Elena Georgescu si am 20 de ani. Am si eu o mica incertitudine; Cam de aproximativ doi ani iau pastile anticonceptionale. Luna aceasta am avut o mica raceala in gat si am luat antibiotice si cum oricum ne dorim un bebe, am lasat pastilele pe la jumatatea cutiei. Am intretinut relatii si inainte si dupa. De obicei CM il am destul de regulat. Acum am o intarziere de aproximatim 3 saptamani jumatate, chiar patru. Am facut trei teste de sarcina, care au iesit negative, ultimul fiind acum 4 zile. Acum 3 zile am fost si la doctor pentru o ecografie intrauterina care mi-a spus ceva de genul, ca nu se vede nimic, insa ovarele au lipsa de activitate. Nu stiu exact ce a vrut sa insemne, fiindca am fost la urgente si m-au cam usuit fiindca nu este o urgenta. Simtome nu prea am, insa ma doare destul de rau spatele si crampe la burta. Ce spuneti, e un bebe sau nu? Va pup si multumesc mult cu antelatie!
    Modificata de sexyemocional; 09.12.2011 la 03:43:05.

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Nu e bebe, nu inteleg de ce ai lasat anticonceptionalele la mijlocul foliei, asta nu se face! poate asta ti-a cauzat si o dereglare, daca iei anticonceptionale e normal sa ai cm regulat. Mergi la control si vezi care e treaba ca nu e ok sa nu iti vina. Lipsa de activitate poate insemna multe lucruri... care e de fapt diagnosticul sau ce alte analize ti-a recomandat?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Cum a spus si Je_ramy nu e recomandat sa intrerupi Ac la mijlocul foliei.
    creeaza dereglari..ar fi trebuit sa vina CM la cateva zile dupa ce nu ai mai luat.
    Legat de antibiotice nu toate interactioneaza cu pastilele.Si din cauza lot ar putea fi dereglarea.Multa sanatate!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    bebe nu e cu siguranta.nu mai intrerupe pastilele asa,si eu am facut greseala asta si am facut hemoragie.si daca vrei un bebe si o sarcina fara probleme dupa 2-3 luni de la intreruperea pastilelor ia acid folic preventiv fati si un papanicolau,si apoi incearca sa ramai.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Nu e bebe e doar o deregrale posibil din cauza anticoceptionalelor sau poate fi din cauza antibioticului.Mergi la un medic si vorbeste cu el cu siguranta te va ajuta .

Floricica Nou Venita sexyemocional's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    6
    Multumesc pentru raspunsuri! Medicul nu mi-a recomandat nici un tip de analize. Doar sa mai astept pana luni sa sa mai fac un test....nu stiu ce sa zic...

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Pai atunci astepti pana luni si mai faci un test...
    Si la fel ca fetele, iti spun si eu: folia de AC nu se intrerupe aiurea cand ai ajuns la mijloc.

Floricica Avansata diana.raluk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    1.434
    buna!

ai spus ca ai fost la doctor de curand si ti-a facut o ecografie si nu a vazut nimic in uter. sacul gestional incepe sa se vada in uter din saptamana a 5-a, adica la o saptamana dupa ce-ti intarzie cm. deci sarcina uterina nu cred ca este. te sfatuiesc sa-ti faci si analizele de sange ca sa se elimine posibilitatea unei sarcini extrauterine. te-as indruma sa te duci la un doctor ginecolog sa-ti faca o serie de investigatii daca tot te-ai hotarat sa ramai gravida....

numai bine!

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    cred ca raspunsul il gasesti la un medic de specialitate dupa niste analize amanuntite ,nicidecum pe un forum...

siminaa
    Guest
    Citat Postat de sexyemocional Vezi mesajul
    Buna seara tuturor! Ma numesc Elena Georgescu si am 20 de ani. Am si eu o mica incertitudine; Cam de aproximativ doi ani iau pastile anticonceptionale. Luna aceasta am avut o mica raceala in gat si am luat antibiotice si cum oricum ne dorim un bebe, am lasat pastilele pe la jumatatea cutiei. Am intretinut relatii si inainte si dupa. De obicei CM il am destul de regulat. Acum am o intarziere de aproximatim 3 saptamani jumatate, chiar patru. Am facut trei teste de sarcina, care au iesit negative, ultimul fiind acum 4 zile. Acum 3 zile am fost si la doctor pentru o ecografie intrauterina care mi-a spus ceva de genul, ca nu se vede nimic, insa ovarele au lipsa de activitate. Nu stiu exact ce a vrut sa insemne, fiindca am fost la urgente si m-au cam usuit fiindca nu este o urgenta. Simtome nu prea am, insa ma doare destul de rau spatele si crampe la burta. Ce spuneti, e un bebe sau nu? Va pup si multumesc mult cu antelatie!
    Buna in primul rand ar fi bine sa nu mai faci ce ai facut stiin ca tu iei antibiotice sa vrei sa ramai ....ai idee ce poti sa faci?daca tot ai luat antibiotice trebuia sa termini AC plus protectie din cate stiu antibioticele elimina efectul anticonceptionalelor ..asta o stiu de la medica mea acum sper saºmi fi zis bine ....Eu am renuntat la fel ca tine la a 12 pastila de AC dar am facuto de frica mi se unflase picioarele ..la genunchi si le simteam grele si aveam dureri de sani...medica mia zis sa le termin dar nu am vrut sa mai iau nici una .....Dupa ce am lasat AC a venit menstruatia a 3 catre a 4 zi ... deci mia venit de 2 ori in aceiasi luna avand doar 12 zile de la ultima menstra mia venit din nou datorita AC la care am renuntat inainte....dupa asta surpriza nu a mai venit menstruatia :D:D pt ca am ramas chiar din prima ...dupa ce am renuntat la ele.....acum sunt fericita...dar cum zici tu mie una miar fi o frica imensa sa vreau sa raman si totusi sa iau antibiotice .....

siminaa
    Guest
    testul meu a iesit dupa doar 6 zile de intarziere ...pe el scria gravida 3 saptamani....ar tebui sa iti apara ceva pana acum nu?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari