Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Suzy25's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2010
    Postari in forum
    1

Anticonceptionalele!!!

Buna gagicilor ! Numele meu este Mihaela si am o mare dilema. In luna mai a acestui an am ramas insarcinata, urmat de un avort la doar 6 saptamani.Am facut o pauza de anticonceptionale timp de 1 an inainte sa raman. Acum incerc sa raman din nou si auzisem de la alte fete ca daca voi lua doar 1 luna pastile anticonceptionale voi putea ramane imediat dupa ce nu le mai administrez. Ce parere aveti e ok sau fac mai mult rau ovarelor mele?

leut
    Guest
    buna seara
    eu zic ca faci rau, anticonceptionalele nu se iau la intamplare. si au alt rol decat cel in care ai vrea tu sa le utilizezi acum.

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    eu am luat anticonceptionale si mi-au facut mult rau....nu intru in detalii , dar pot sa-ti spun ca am ramas gravida la 2ani dupa ce nu le-am mai luat si acu nu mai am voie sa le iau
    daca vrei sa ramai gravida in nici un caZ NU IEI ANTICONCEPTIONALE (acu nu stiu daca medicul te-a sfatuit).
    mult noroc
    Citat Postat de Suzy25 Vezi mesajul
    Buna gagicilor ! Numele meu este Mihaela si am o mare dilema. In luna mai a acestui an am ramas insarcinata, urmat de un avort la doar 6 saptamani.Am facut o pauza de anticonceptionale timp de 1 an inainte sa raman. Acum incerc sa raman din nou si auzisem de la alte fete ca daca voi lua doar 1 luna pastile anticonceptionale voi putea ramane imediat dupa ce nu le mai administrez. Ce parere aveti e ok sau fac mai mult rau ovarelor mele?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de Suzy25 Vezi mesajul
    Ce rost are, dupa ce ai facut pauza un an de zile si s-a curatat organismul, sa iei acum din nou? Asta cu "poti sa ramai foarte usor imediat dupa ce renunti" nu e o regula. Poti sa nu ramai chiar deloc. Deci eu zic sa nu iei din nou pastile, ca asta nu-ti garanteaza ca atunci cand le opresti, ramai gravida din prima. Mai bine pastrezi terenul "curat" pentru bebe cand va veni. E mai important.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Nici eu nu ti-as recomanda sa iei pilula din nou. Pe multe tipuri de pilule scrie ca trebuie sa le intrerupi minim 6 luni inainte de a ramane gravida si ca mai ales daca faci fetita o poate afecta.
    Eu dupa ce am luat pilule mi-a dereglat hormonii si a trebuit sa fac tratament ca sa pot fi din nou fertila... deci clar ca sunt si reactii adverse.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Anka hai ca asta nu stiam..ca poate afecta Ac daca faci 'fetita'
    voi ce stiti fetelor?
    si in ce fel afecteaza??

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Nu stiu cat e de adevarat... acum ca ai spus am dat o cautare rapida pe net si americanii zic ca nu afecteaza in nici un fel, dar recomanda sa stai cateva luni pana sa incerci sa ramai insarcinata.
    Eu auzisem chestia asta de la medicul meu ginecolog care imi prescrisese pastilele... si n-am mai stat sa gandesc sau sa caut daca este adevarat. Logica era ca fetitele isi formeaza toate ovulele din perioada intrauterina si ca nivelurile moficate de hormoni ale mamei datorita AC pot duce la dereglari.

leut
    Guest
    eu stiam de la medicul meu ca nu e nevoie de pauza aia asa mare...adica in cazul in care ramai luna imediat urmatoare intreruperii nu e nici un risc pt. bebe, adica sunt riscurile obisnuite dintr-o sarcina.
    daca ovarul isi reia functia dupa Ac si ramai imediat, e ok. eu am luat Ac de mai multe ori (mai multe perioade cu intreruperi) si nu m-am dereglat niciodata, mie mi-au priit sa zic asa. Cm-ul a fost mereu ca de obicei, regulat, dupa Ac.
    si insarcinata am ramas usor. poate am fost eu norocoasa si organismul meu si-a revenit imediat. microgynon am folosit de fiecare data.

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Buna fetele..inainte sa raman gravida am luat si eu yasmine...le-am luat pana in luna decembrie ,apoi am facut pauza o luna si in februarie am ramas insarcinata,nu am avut probleme si am o fetita sanatoasa tun care astazi are un anisor....Altceva vroiam sa va zic...in ianuarie mi-a venit ciclul mai tz decat inainte si am sunat in Romania la medicul meu sa-l intreb ca e vreo problema dc raman gravida si am luat inainte ac?El mi-a spus ca multor femei care nu raman gravide pe o perioada mai lunga le da ac si in luna urmatoare raman...deci nu ar fii nici un fel de problema dc as fii insarcinata...Oricum atunci a fost o alarma falsa si am ramas luna urmatoare...
    Sfatul meu e sa te consulti cu medicul tau si el va stii mai bine ce e de facut.
    O zii frumoasa in continuare!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari