Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

ajutor, va rog mult

Incercam si noi de 2 ani sa facem un bebe si nimic. Ovulatie vad ca am, spermograma este buna, analizele de sange sunt bune, mi-am facut acum progesteron de ziua 21 sa vedem. Trebuie sa merg la histerosalpingografie sa vedem, iar daca trompele sunt infundate, medicul meu mi-a spus ca nu mai are rost sa fac laparoscopie pentru ca si-asa nu se rezolva mare lucru sa fac direct FIV, numai ca costa o mare gramada mareeeee de bani si nu stiu ce sanse de reusita am. Ce credeti, ce ma sfatuiti? Am facut si tratament naturist, si eu si sotul si rezultatul a fost acelasi, adica...niciunul:((. Simt ca innebunesc. Multumesc mult

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Asadar atish papi bataie! Intai si intai trebuie sa te calmezi, in al doilea rand eu zic sa mai ceri parerea unui medic, si va fi bine, dar trebuie sa te calmezi fiindca si stresul este un motiv.

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Vezi ca sunt niste topicuri cu fete care tot au incercat si sunt experimentate in partea aceasta, poate te pot ajuta ele, poate sunt fete din acelasi oras ca si tine si iti recomanda si un alt medic...dar din experienta proprie eu zic ca este bine sa consulti 3 medici inainte sa iei o decizie finala, si sa nu le spui ca ai mai fost la alti....o parere in plus nu conteaza

Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264
    multumesc mult isaelena, adevarul ca sunt de-a dreptul la pamant, azi ma intrebam de ce Dumnezeu daruieste copii unor monstri( nu stiu cum sa spun altfel) care urmeaza sa-i abandoneze, sa-i omaore ,si El stie asta pentru ca El stie tot, iar unora ca mine, care si-ar da tot, tot aurul din lumea, pana si haina de pe ea sa aibe unul nu ni-l da.... Nu mai stiu ce sa fac sa ma pot opri din plans, e contra vointei mele.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de atish Vezi mesajul
    multumesc mult isaelena, adevarul ca sunt de-a dreptul la pamant, azi ma intrebam de ce Dumnezeu daruieste copii unor monstri( nu stiu cum sa spun altfel) care urmeaza sa-i abandoneze, sa-i omaore ,si El stie asta pentru ca El stie tot, iar unora ca mine, care si-ar da tot, tot aurul din lumea, pana si haina de pe ea sa aibe unul nu ni-l da.... Nu mai stiu ce sa fac sa ma pot opri din plans, e contra vointei mele.
    Buna, Atish! Hei, linisteste-te! Esti inca foarte tanara :)) Eu am 31 de ani, si incerc de 3 ani...am trecut prin experiente foarte neplacute dar inca mai am speranta! Stiu prin ce treci...dar trebuie sa gandesti pozitiv, mai ales ca analizele au iesit bune pana acum! Eu cred ca este totusi prea devreme sa te gandesti la FIV, stresul de cele mai multe ori este cel vinovat! Ai fost monitorizata pe perioada ovulatiei? Eu am ajuns sa cred ca Dumnezeu ne trimite bebei atunci cand considera El ca este momentul...O sa vezi, vei fi mamica !!!

Floricica Novice melalisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2009
    Postari in forum
    361
    Buna,
    Mai intai treb sa te linistesti si sa nu te mai gandesti de ce. Si eu m-am intrebat de multe ori, am fost furioasa, am urlat si am plans zile in sir. Crezi ca m-a ajutat cu ceva? Raspunsul este Nu.M-au ajutat f mult sotul meu,parintii, prietenii si fetle de pe acest forum.
    Eu incerc de 4 ani fara rezultat. Am facut un FIV in luna mai 2009 si in septembrie vreau sa-l fac pe al doilea. Sfatule meu este ca daca nu ai nicio sansa , sa faci fiv-ul in Ungaria la Debrecen sau Szeged. Costurile nu sunt foarte mari dar merita pt ca medicii si asistentele nu se compara cu cei de la noi. Eu in Romania am cheltuit f multi bani fara niciun rezultat , doar nervi si multe semne de intrebare.Eu mai vb cu fetele pe topicul de la inseminare artificiala. Daca vrei sa vb cu cineva imi poti scrie pe adresa ali_alisia2002@yahoo.com. SI FII TARE pt ca pana la Doamne Doamne trebuie sa te ajuti tu, da?

Floricica Avansata alyna-ch's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2009
    Postari in forum
    1.664
    Atish,nu stiu cine ti-a recomandat sa faci inseminare daca ai trompele infundate.
    In primul rand trompele se desfunda ,salpinografia este apa de ploaie ,tie iti trebuie laparo.
    Aceasta procedura poate regla mult mai multe decat salpinografia,salpinografia este o procedura invechita.
    In seminarea se face in cazuri mai grave.
    Eu am avut multe probleme ,pe langa faptul ca nu ramaneam insarcinata ,mai si pierdeam sarcinile.
    Dupa multi nervi(facuti cu n doctori),care nu imi dadeau sanse sa fac un copil,un teanc mare de analize,am dat peste dctr potrivit si acum am doi baietii.
    Multa sanatate si sa ai bebicul dorit!
    Daca vrei mai multe lamuriri ti le pot da pe privat,sciemi mess tau.

Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264
    Citat Postat de alyna-ch Vezi mesajul
    Atish,nu stiu cine ti-a recomandat sa faci inseminare daca ai trompele infundate.
    In primul rand trompele se desfunda ,salpinografia este apa de ploaie ,tie iti trebuie laparo.
    Aceasta procedura poate regla mult mai multe decat salpinografia,salpinografia este o procedura invechita.
    In seminarea se face in cazuri mai grave.
    Eu am avut multe probleme ,pe langa faptul ca nu ramaneam insarcinata ,mai si pierdeam sarcinile.
    Dupa multi nervi(facuti cu n doctori),care nu imi dadeau sanse sa fac un copil,un teanc mare de analize,am dat peste dctr potrivit si acum am doi baietii.
    Multa sanatate si sa ai bebicul dorit!
    Daca vrei mai multe lamuriri ti le pot da pe privat,sciemi mess tau.
    Mdicum leu mi-a spus ca nu considera ca ar trebui sa mai trec printr-o asemenea procedura (laparoscopia) pentru ca oricum nu prea da detalii, si ca pentru trompe infundate singura solutie este FIV care la singura clinica ce face in Sibiu(la polisano) costa 1960 de euro fara medicatia aferenta, ceeea ce inseamna destul de mult si nu mi se garanteaza reusita. deci nu mai stiu ce sa fac. da-mi mai multe detalii despre ce ti-a spus acest doctor despre care vorbesti.Merci:*:*:*:*

Floricica Avansata alyna-ch's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2009
    Postari in forum
    1.664
    Nu iti poate zice nimeni ca ai trompele infundate si ca nu se pot desfunda.
    La histerosalpinografie injecteaza o substanta de contrast ,care arata daca ai sau nu trompe infundate,si in acelasi timp se pot desfunda de la aceea substanta.
    Eu stiu ca si laparo desfunda trompele si curata eventualele chisturi,cu un simplu serch poti vedea exact ce face una si cealalta.
    Eu am facut histero si nu aveam nici trompe infundate si nici nu ramaneam,a fost apa de ploaie.

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    atish, nu-ti pierde speranta! iti tin pumnii sa ti se implineasca visul cat mai repede!

Floricica Nou Venita lilibebe's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2009
    Postari in forum
    14
    buna ziua , vreau si eu adresa dr. care te-au ajutat pe tine. scuze ca intevin dar sunt intr-o situatie in care cred ca ai trecut si tu . multumesc
    Citat Postat de melalisa Vezi mesajul
    Buna,
    Mai intai treb sa te linistesti si sa nu te mai gandesti de ce. Si eu m-am intrebat de multe ori, am fost furioasa, am urlat si am plans zile in sir. Crezi ca m-a ajutat cu ceva? Raspunsul este Nu.M-au ajutat f mult sotul meu,parintii, prietenii si fetle de pe acest forum.
    Eu incerc de 4 ani fara rezultat. Am facut un FIV in luna mai 2009 si in septembrie vreau sa-l fac pe al doilea. Sfatule meu este ca daca nu ai nicio sansa , sa faci fiv-ul in Ungaria la Debrecen sau Szeged. Costurile nu sunt foarte mari dar merita pt ca medicii si asistentele nu se compara cu cei de la noi. Eu in Romania am cheltuit f multi bani fara niciun rezultat , doar nervi si multe semne de intrebare.Eu mai vb cu fetele pe topicul de la inseminare artificiala. Daca vrei sa vb cu cineva imi poti scrie pe adresa ali_alisia2002@yahoo.com. SI FII TARE pt ca pana la Doamne Doamne trebuie sa te ajuti tu, da?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari