Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita linascuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2007
    Postari in forum
    50
    Buna tuturor. Am si eu o intrebare si nici decum nu-mi pot da raspuns....!!! poate voi ma puteti ajuta...poate aveti mai multa experienta!!!.Primesc acum un tratament hormonal(cu anticonceptionale), am luat deja 3 luni, si mi-au mai ramas 2 luni sa mai i-au aceste pastile(tratament indicat de doctorita mea ginecolog) si doresc chiar imediat dupa tratament(ultima luna de aticonceptionale si primul ciclu) in luna ce vine sa raman insarcinata. Ne dorim cu sotul meu foarte mult un copil. Doctorita mea mi-a spus ca imediat dupa tratament, in prima luna sa incercam sa facem un bebe, si asta dorim sa facem, pt ca dupa tratament dupa cum am inteles ovarele sunt bine odihnite si gata pt o noua ovulatie...daaaar....este un daaar....am citit pe net acum cateva zile o fraza ce zicea asa:ca dupa tratamentul hormonal daca nu ramai insarcinata sa nu te agiti prea tare pt ca e posibil sa nu fi fost ovulatia, pt ca ovarele sunt dupa tratament si pana isi stabilesc cursul adica (ovulatia normala)....dureaza cateva luni!!! Asta m-a pus pe ganduri...este oare adevarat??? e posibil sa nu raman gravida din prima luna??? adica e posibil sa nu fie ovulatie??? Astept un raspuns din partea voastra...cine a mai fost in situatia mea, cine a mai folosit anticonceptionale...si m.a. VA ROG MULT!!! AM NEVOIE DE RASPUNS... Va multumesc anticipat.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna! Nu ai spus pentru ce anume faci tratamentul...Sunt persoane care raman insarcinate imediat ce si-au propus acest lucru, altele incearca luni bune. Doctorii spun ca abia dupa 1 an de incercari se poate spune ca ar exista vreo problema.Daca vrei sa stii cand ai ovulatie(sau daca ai ovulatie) exista teste speciale pe care le gasesti la farmacie. Unii dr. recomanda o perioada de asteptare de 3-6 luni dupa oprirea tratamentului cu anticonceptionale.Exista un topic pe acest forum care iti prezinta semnele care indica prezenta ovulatiei, citeste-l!Cu siguranta te va ajuta! Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    20.11.2007
    Postari in forum
    50
    Tratamentul il fac pentru un chist ovarian pe stanga. Imi doresc mult un bebe...si am tot muncit cu sotul si nu se primea sa raman insarcinata...si din cauza chistului nu avea loc ovulatia, aveam ciclul neregulat. Am mers la doctor pt un consult si mi-a depistat chistul, am luat tratament...si acum il continui cu hormoni diane 35...!!!Doctorita mi-a zis chiar imediat dupa tratament sa incercam...ca atunci probabilitatea e mai mare pt ca ovarele au fost puse in repaos...!!! nu stiu sa vedem....mai dati-mi sfaturi...e posibil sau nu???

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Eu cred ca cel mai bine ar fi sa consulti si alt dr...nu stiu la ce dr te duci tu si nici nu are importanta. Eu chiar am facut tratament cu Diane 35 aproape 2 ani, aceste anticonceptionale sunt foarte puternice! Eu am fost operata de chist in urma cu 9 ani. Daca vrei sa ramai insarcinata cat mai repede, cel mai bine ar fi sa te monitorizeze dr. pe durata unui cm. Asta inseamna sa te duci la eco intravaginala incepand din ziua a 14(sau in functie de durata cm)sa vada exact cand ai ovulatie!

Floricica Senior blue_eyes's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2009
    Postari in forum
    3.185
    Buna lina,
    si eu am luat diane35, si nu am ramas,,,
    nu iti pune toata speranta in luna urmatoare dupa ce termini ac, si nici nu te stresa prea tare ca nu face bine organismului,,,
    da, sa stii ca este posibil sa nu ramai imediat, nu vreau sa te superi, dar asta este o realitate. Si eu am luat acum cativa ani acest tratam tot ptr chist ovarian, si in concluzie au trecut de atunci ceva ani, cam 6-7, si nici acum nu s-a intamplat minunea,,,
    fruntea sus, v-om reusi, dar cu rabdare si speranta muultaaa! ! ! O seara placuta va doresc!

Membru inregistrat la
    20.11.2007
    Postari in forum
    50
    Imi pare tare rau ca asa sa intamplat, sa speram ca o sa fie bine, mare e dumezeu doar el poate face minuni, iti multumesc pt comentariu. . . Si tie curaj! ! ! Numai bine,sanatate! ! !

Floricica Senior Dana2101's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2009
    Postari in forum
    2.735
    Buna lina, nasa mea a fost operata de chist ovarian, iar urmatoarea luna a ramas insarcinata. Parerea mea sa incerci si tu, doamne ajuta.

Membru inregistrat la
    20.11.2007
    Postari in forum
    50
    Ms mult! ! ! Si nu au fost complicatii in sarcina? ? ? Cu bebe a fost tot ok? Ea tot facut tratament hormonal? Pt ca eu imi fac griji ca sa nu afecteze negativ la bebe, tratamentul hormonal (diane 35) chiar imediat,,,,,,,

Floricica Nou Venita kristine's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    34
    buna tuturor

cine ma poate ajuta sa interpretez analizele la clamydia abia maine ajung la doctor sunt stresata si simt ca nu mai pot astepta. mentionez ca imi doresc f mult un bebe

clamydia ig A slab pozitiv
    clamydia Ig G negativ
    va multumesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari