Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee 10 plante care stimuleaza fertilitatea

Plantele sunt terapie alternativa sau adjuvanta pentru foarte multe afectiuni si sunt folosite cu succes de foarte multa vreme. Si in cazul fertilitatii sau mai bine spus al infertilitatii exista o serie de plante care stimuleaza fetilitatea si ajuta cuplurile sa conceapa un copil.

1. Trifoiu rosu, tonifica uterul si echilibreaza secretiile homonale imbunatatid asfel fertilitatea prin continutul bogat de vitamina B1, B2 si B6 sau si minerale (calciu si magneziu) si proteine.

2. Ciubotica-cucului
    (ulei) ajuta la modificarea mucusului cervical favorizand coceptia, insa pentru ca poate favoriza aparitia contractiilor este recomandat sa fie folosit doar in perioada dintre mesntruatie si ovulatie.

3. Frunzele de zmeura alaturi de florile de trifoi rosu ajuta la stimularea fertilitatii

4. Dong Quai (planta traditionala chinezeasca) ajuta la reglarea ciclului menstrual si a secretiei de estrogen, crescand astfel sansele ca ovulul fertilizata sa se implanteze.

5. Ginsengul ajuta partea masculina a cuplului prin cresterea libidoului si a numarului de spermatozoizi.

6. Fructul castitatii ajuta partea feminina a cuplului regland ciclul menstrual dar si ovulatia insa nu trebuie administrat concomitent cu tratamentele hormonale.

7. Semintele de in (ulei) ajuta ambii parteneri, astfel pentru partea feminina ajuta la echilibrarea raportului dintre estrogen si progesteron, iar la partea masculina ajuta la mentinerea sanatatii spermatozoizilor.

8. Urzica ajuta la stimularea sistemului hormonal si la pregatirea uterului pentru sarcina datorita continutului bogat de minerale si clorofila.

9. Damiana pe langa proprietatile afrodisiace pe care le are, ajuta la reglarea sistemului endocrin si la tonifierea sistemului nervos.

10. Radacina de unicorn este un bun tonifiant atat pentru organele genitale feminine cat si pentru cele masculine si ajuta la cresterea fertilitatii, iar folosita in timpul sarcinii, ajuta la prevenirea avortului spontan dar si ameliorarea greturilor matinale.

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Foarte util acest articol.
    Pot adauga si eu ceva interesant cu privire la zmeura.
    Aveam 32 de saptamani de sarcina si bebele meu statea bine mersi in pozitie pelviana(cu funduletul orientat spre canalul de nastere).O doctorita generalist mai invarsta mi-a spus sa mananc niste zmeura...totusi era inceputul lui aprilie si i-am spus ca nu am de unde sa gasesc zmeura la vremea aceea. m-a pus sa mananc zilnic o lingurita-doua de dulceata de zmeura. Cand a venit clipa sa nasc eram speriata ca stiam ca bebe nu e orientat bine dar la spital ecografia a confirmat ca bebe se intorsese.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumim pentru completari Andreea

Floricica Cu Vechime lianadani's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2010
    Postari in forum
    5.264
    Gabitzza ca intotdeauna foarte interesant tot ce ne publici

Si eu as adauga ceai sau medicamente de napraznic

Napraznic -Sterilitate la femei, tulburari de ciclu menstrual (sangerari prelungite, amenoree) - se administreaza napraznicul sub forma de pulbere, cate o lingurita de patru ori pe zi, pe stomacul gol. Terapeutul austriac Rudolf Breuss relata ca a folosit ceaiul de napraznic pentru a trata opt cupluri care nu puteau avea copii. Ambii parteneri au baut zilnic 2-3 cani de napraznic si, dupa mai putin de un an, toate femeile erau insarcinate, ulterior nascand copii sanatosi.

Floricica Novice goea's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2010
    Postari in forum
    429
    ce ziceti de telina?stiu ca nu se incadreaza aici,dar vreau s-o mentionez pentru ca este foarte bogata in vitamine si minerale.E un foarte bun afrodisiac folosit inca de pe timpul romanilor.sau fructele de mare,care sunt foarte bogate in zinc?
    kiwi,grape fruit,portocale bogate in vitamina C,dar si corcodusele noastre autohtone!

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ma bucur ca va sunt de folos informatiile de la mine si va multumesc si eu pentru completari

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Eu as mai adauga:
    -Ceai Branca Ursului:RECOMANDARI: In sterilitate masculina si feminina, frigiditate, impotenta, boli venerice, anexita, metroanexita, amenoree, menopauza precoce, insuficienta ovariana, insuficienta dezvoltare a sinilor, digestie dificila, balonari frecvente insotite de colici, boli renale, hipertensiune arteriala, epilepsie.
    Efecte: afrodisiac, stimuleaza activitatea secretorie a glandelor sexuale, vasodilatator genital, regleaza activitatea sistemului nervos, stimuleaza imunitatea locala nespecifica (la nivel renal si genital), tonic general (digestiv, nervos).

Floricica Nou Venita dodolin's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    78
    interesant de stiut si noi lucram de 1 an la alt bebe si se cam lasa asteptat..hiii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari