Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 27
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime oanap99's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2008
    Postari in forum
    9.481
    Buna fetelor

am decis sa deschid acest topic deoarece aceasta este o boala care afecteaza multe femei in ziua de azi

si din pacate trebuie sa se piarda mai multe sarcini sau chiar sa nu se ramana insarcinate din aceasta cauza

voi posta cam tot ce gasesc in legutura cu acest subiect in speranta ca v-a fi de ajutor multor fete

Membru inregistrat la
    08.09.2008
    Postari in forum
    9.481
    conform definitiei aceasta este:stare patologica caracterizata prin tendinta excesiva spre hipercoagulabilitate (de a forma cheaguri de sange). Apar de obicei ca urmare a unei predispozitii ereditare si au la baza defecte ale proteinelor coagularii sau ale celor cu rol anticoagulant.
    Analize care se fac pentru depistarea ei:
    hemoleucograma,
    frotiu de sânge periferic,
    timp de protrombina,
    timp partial de tromboplastina,
    timp de trombina,
    timp de reptilaza,
    lupus anticoagulant,
    anticorpi anti-cardiolipinici,
    anticorpi anti-ß2-glicoproteina I,
    factorul V Leiden,
    fibrinogenemie,
    homocisteinemie,
    depistarea mutatiilor protrombinei,
    APCR (rezistenta la proteina C activata)
    APTT(activated partial thromboplastin time)
    homocisteina
    antitrombina III
    proteina C
    proteina S
    gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei
    mutatia Factorului XIII (G102T)

Floricica Nou Venita monix's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2009
    Postari in forum
    226
    Buna,
    Dupa parerea mea este un subiect f bune.De ce?Pt ca si eu am fost suspectata de acest sindrom antifosfolipidic chiar acum 2 saptamani.Mai grav fiind faptul ca sunt insarcinata in spat 22 ( acum )si avand anumite dureri, dr meu a vrut sa eliminam si aceasta analiza, din cele pe care le-am efectuat, si sa se asigure ca nu este nevoie de tratament in acest sens.
    Am fost la Institutul de Hematologie Fundeni pt recoltare.Analiza este gratuita ( dar stiti si voi cu e la romani).Mi s-a recoltat vineri la 14.30 si luni la prima ora aveam rezultatul-negativ.
    Si un lucru foarte important de stiut este faptul ca daca ai facut acesta analiza inainte de a ramane insarcinata, in timpul sarcinii ea isi poate modifica starea.

Floricica Senior tinteanuc's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2006
    Postari in forum
    3.659
    buna...sunt veche pe acest forum...
    oana ma bucur ca ai deschis acest topic...eu ma confrunt cu acest sindrom...iar testele mi s-au facut deabia dupa trei sarcini oprite in evolutie....deocamdata iau aspenter...si dupa ce raman insarcinata o sa fac injectii cu clexanne...

Membru inregistrat la
    08.09.2008
    Postari in forum
    9.481
    ma bucur sa vad ca v-am starnit interesul
    la mine nu e confirmat inca, dar sunt sigura ca e
    am si eu 2 sarcini oprite in evolutie
    pooop cris
    sa stii ca din cat am citit eu nu e suficient aspenterul mai tre vitamine si ac folic 5 mg /zi

Membru inregistrat la
    08.09.2008
    Postari in forum
    9.481
    moni sa te ajute dd sa ai o sarcina dusa la termen si sa fi si tu si bb ok

Floricica Senior tinteanuc's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2006
    Postari in forum
    3.659
    pai cand am descoperit am luat vitamina C, acid folic si aspenter...asta mi-a dat doamna dr Uscatescu...de la fundeni si dupa aceea am renuntat si nu iau decat aspenter...dar cred ca o sa reiau...tratamentul...

Floricica Nou Venita monix's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2009
    Postari in forum
    226
    Oana iti multumesc si sper sa aud de bine si de la voi.Pe data de 5 nov am programare la 4 D dupa care voi merge iar la Dna Dr Uscatescu la Fundeni pt recoltare.Se pare ca in timpul sarcinii aceasta analiza se poate modifica in orice moment.
    Multumesc lui DD eu nu am nici o sarcina pierduta si cred cu tarie ca pe acesta o voi duce la final.

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    k sa aflu ca am trombofilie a fost nevoie sa pierd o sarcina!de 2 ori analiza mi-a iesit pozitiva,o data inainte sa raman gravida a doua oara si apoi cnds am ramas!in a 3 luna de sarcina s-a negativat si toata sarcina am continuat cu aspenter,vit c.acid folic si magneziu!!cu ajutorul lui dumnezeu am dus sarcina la capat...adica pana la 36 de saptamani cnd eric s-a hotarat sa vina pe lume!putini sunt dr care recomanda aceasta analiza gravidutelor,desi indicat ar fi sa le facem inainte de a ramane insarcinate

Membru inregistrat la
    08.09.2008
    Postari in forum
    9.481
    felicitari andreea pentru reusita
    si da din pacate asa e
    ar trebui facute de rutine si inainte si in timpul sarcinii
    prea multe femei sunt afectate

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    pe timpul sarcinii lunar mi-am monitorizat valorile si mi-am facut analize la fundeni!era greu ca ajungeam la prima ora si stateam sa astept si rezultatele in aceeasi zi!dar pt bb ce nu facem noi

+ Raspunde
Pagina 1 din 27
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari