Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Buna dimineata Ioana, iti doresc bafta, sa fie totul bine. La inceput prima consultaie am avut-o la 5 saptamani si 2 zile de sarcina, atunci am primit Tardiferon (fier), Cetebezinc pt imunitate, Acid folic care oricum il luam de mai mult de 7 luni, apoi 4 zile mai tarziu am avut o sangerare mica, mi-a descoperit hematom decidual si de atunci mi-a dat tratament pt sustinerea sarcinii utrogestan, dar si tromboass (asemanator cu aspirina). Ioana sa nu te gandesti ca vei pierde. Eu cand voi mai fi insarcinata voi fi optimista si orice ar fi am sa ma bucur de sarcina si doar atat, stiu ca e greu, si eu traiesc cu teama mortii unui viitor copil al meu, dar m-am convins ca nu pot schimba nimic. Optimism doar atat pot sa iti spun, citeste, croseteaza fa orice crezi ca iti aduce liniste in suflet.

Floricica Cu Vechime guest2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    5.086
    Ioana, si mie in iulie 2007 mi-a zis ca am ovare polichistice.

In aprilie 2009 am fost la endocrinolog sa ma caut (pentru cresterea in greutate nu pentru ovare polichistice) si am facut 2 analize, FT4 si TSH. Desi valorile erau in limite normale, am inceput tratamentul cu eutirox pentru un nodul la tiroida. in august 2009 am ramas insarcinata spre surprinderea mea.
    Am gasit pe net si am intrebat si medicul endocrinolog, se pare ca valoarea tsh-ului, chiar daca e in limite normale influenteaza fertilitatea. Adica eu luand eutirox cresteam FT4 si scadeam TSH-ul. Cica, ca sa ramai mai usor insarcinata valoarea tsh-ului (un hormon al glandei hipofize) trebuie sa fie sub valoarea 1,2.
    Ti-am zis cazul meu, poate nu strica sa faci si un control endocrinologic, hormonii astia interactioneaza intre ei. Multa bafta si un bebe mic!

Floricica Senior cami29's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2010
    Postari in forum
    3.920
    buna fetelor,intamplator am intrat aici si am vazut ce ai scris scorpion in legatura cu analizele,eu mi-am luat sapt aceasta analizele si mi-a iesit TF4 1.2 si TSH 2.10

Floricica Senior cami29's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2010
    Postari in forum
    3.920
    valoarea normala la TSH trebuie sa fie intre 0,4 si 5.0 iar la TF4 0.7 si 2.0

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari