Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita magmarip's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2009
    Postari in forum
    51

Medicamente FIV

Buna fetelor

As vrea sa deschid acest subiect cu speranta ca vom putea sa ne ajuta cu sfaturi si sugestii privind medicamentele folosite pentru FIV, in special de unde sa le procuram mai ieftin.

Voi face si eu FIV, probabil in urmatoarele doua luni, la o clinica universitara din Germania. In momentul de fata astept reteta de medicamente de la medicul de acolo. Am inteles ca aceste medicamente de stimulare costa pana la 2000 de euro. De aceea, m-am hotarat sa scriu aici si sa intreb de unde vi le-ati procurat si cat v-au costat. Am auzit ca in Franta ar fi mai ieftine. Poate se posteaza si un link catre farmaciile de unde le-ati comandat.

Multumesc si sa auzim de bine.

Floricica Cu Vechime robertha's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2008
    Postari in forum
    5.058
    Buna...Eu am facut FIV in Ungaria si mi-am procurat medicamentele din Budapesta, m-a costat tot tratamentul 3850 ron (sub 1000 euro)....acum depinde si ce medicamente ti se recomanda...eu am facut stimulare cu Menopur (27 fiole), Gonal F (1 penx300 UI, 2 fiolex75 UI), Cetrotide (3 fiole) si Ovitrelle (2 fiole)...
    Adresa farmaciei nu o am din pacate, pentru ca ma duceam direct si le cumparam nu le-am comandat prin intermediul internetului....stiu doar strada...Alkota utca...iar farmacie in maghiara se spune daca imi aduc bine aminte "gygyszertr"
    Bafta multa....

Membru inregistrat la
    04.07.2009
    Postari in forum
    51
    Multumesc Robertha! Ma bucur ca ai reusit cu FIV, sper sa mi se intample si mie.
    Nastere usoara si un copil sanatos!

Numai bine.

Floricica Cu Vechime robertha's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2008
    Postari in forum
    5.058
    Multumesc pentru urari....
    Bafta multa....sa dea Dumnezeu sa reusesti din prima...

Membru inregistrat la
    04.07.2009
    Postari in forum
    51
    Mi s-a recomandat Enantone injectabil pentru ziua 21, urmand ca din a doua zi a urmatorului CM sa iau Puregon.
    In Romania din cate am vazut nu se gaseste Enantone. Dr. meu mi-a zis ca pot sa inlocuiesc cu Decapeptyl. Cele care ati luat Decapeptyl, de unde vi l-ati procurat?

Multumesc.

Numai bine.

Membru inregistrat la
    04.07.2009
    Postari in forum
    51
    Citat Postat de magmarip Vezi mesajul
    Mi s-a recomandat Enantone injectabil pentru ziua 21, urmand ca din a doua zi a urmatorului CM sa iau Puregon.
    In Romania din cate am vazut nu se gaseste Enantone. Dr. meu mi-a zis ca pot sa inlocuiesc cu Decapeptyl. Cele care ati luat Decapeptyl, de unde vi l-ati procurat?

Multumesc.

Numai bine.
    Buna fetelor

Am facut FIV iar acum sunt in cele 2 saptamani de asteptare care parca nu se mai termina. Am avut transferul de embrioni pe 24.06, iar testul de sange trebuie sa-l fac pe 08.07. Dar nu mai am rabdare. Voi v-ati facut teste de sarcina mai devreme de cele 14 zile?

Maine ar fi ziua 11 de la transfer (incluzand si ziua transferului). O fi prea devreme sa fac testul? Cel mai nasol e ca simt niste crampe prin burtica ca si inainte de ciclu care ma sperie ingrozitor. Sanii ma dor. Ati avut asa ceva si totusi testul pozitiv???

Numai bine!

Floricica Nou Venita elennaa123's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2017
    Postari in forum
    15

fiv

Am rămas însărcinată dupa 4 ani în care am mers din ginecolog în ginecolog, din clinica in clinica. După 4 ani de infertilitate, 1 IA și un FIV eșuate mi s-a recomandat că ultima solutie FIV cu ovocite donate… pe care l-am reușit. Nu disperati, fiecare copil vine la timpul lui!

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare: