Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita danadanny1's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2010
    Postari in forum
    10
    E foarte greu sa scrii aceste randuri aici,pe un site unde nu stii cine te aude sau te poate intelege,dar asa cum toti o stim cand ne dorim ceva din tot sufletul incercam orice,visam si credem in orice. Asa sunt si eu sper ca este cineva aici care ma poate indruma cum pot sa adopt un copilas,daca exista o cale prin care se poate grabi toata birocratia necesara pana la finalizarea formalitatilor de adoptie.Am auzit ca o metoda mai rapida este atunci cind ai norocul (daca se poate numi asa) sa intalnesti o mamica care doreste sa acorde spre adoptie copilasul ei,atunci cu acordul acesteia totul decurge mult mai usor, deoarce ea este in masura sa decida la cine sa mearga copilul.

Sa aduci pe lume un copil e un miracol,am considerat aceasta intotdeauna o binecuvantare de care nu toate femeile au dreptul din pacate. De ce?......... M-am intrebat de foarte multe ori ,dar poate pana la urma si asta e tot o menire sa fii mama acelor micuti care nu sunt doriti sau pe care din pacate familia lor nu are posibilitatea sa-i creasca.

Am avut parte de acest miracol acum 20 de ani,am nascut o fetita minunata, acum este o tanara la fel de minunata ,e minunea vietii mele.Viata a ales sa nu raman cu tatal ei dar am avut sansa ca mai tarziu sa intalnesc nu numai sotul perfect pentru mine dar cel mai bun tata din lume petru fetita mea.Am visat sa avem si un copil impreuna dar din motive medicale nu au mai existat nici cele mai mici sanse sa mai raman insarcinata. Totusi in toti acesti ani noi am sperat la un miracol dar acesta nu s-a intamplat si de aceea am decis sa adoptam. Fetita noastra(a mea-dar sotului nu-i place sa spun asa) are acum 20 de ani si curand va pleca la casa ei Noi avem 40 de ani nu suficient de batrani sa ramanem singuri dar mai mult sa nu mai putem fi parinti Nimic nu-mi doresc mai mult decat sa fiu mama din nou si mai ales ca sotul meu sa fie tata Nu multi barbati merita mai mult ca el sa fie tata-el este cel mai minunat sot si tata din lume si trebuie sa aiba acest drept- aceasta sansa

Va multumesc pentru timpul acordat sa-mi cititi randurile si sper ca acolo este cineva ce ma poate ajuta sau macar indruma

Floricica Nou Venita maria3456's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2009
    Postari in forum
    4
    Draga Dana,

Este foarte frumos si nobil ce ai scris. Iti tin pumnii :)

Membru inregistrat la
    03.01.2010
    Postari in forum
    10

Multumesc din suflet

Floricica Nou Venita connor's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.12.2009
    Postari in forum
    8
    Draga Dana, eu sunt mamica "proaspata", la 38 de ani. Primul baietel l-am nascut la 35 de ani, Iar d-zeu mi-a mai dat o bucurie acum 5 luni, al doilea baietel.Asa cum am mai sfatuit pe cineva pe forum am vazut la stirile de pe antena 1 ca la materniatea din Arad sunt abandonati 24 de bebelusi.poate reusesti sa iei legatura cu cei de acolo.dar te sfatuiesc sa faci totul legal, sa nu-ti faci mai mult rau decat bine.
    succes, su nu te descuraja, d-zeu sa va ajute sa va bucurati sufletele cu un bebe si sa bucurati in acelasi timp sufletul nevinovat al unui micut.

Membru inregistrat la
    03.01.2010
    Postari in forum
    10
    Multumesc foarte mult petru mesajul tau si iti urez numai bucurii alaturi de micutii tai Esti o femeie fericita,implinita D-zeu sa te binecuvinteze .

Floricica Nou Venita teodora127's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2008
    Postari in forum
    8
    Acei copii abandonati in maternitati nu sunt declarati adoptabili.Si eu m-am interesat, insa pacat ca de ei nu se intereseaza nimeni. Asa ca fetelor, asteptati, ca asta fac si eu de aproape 2 ani. Nu stiu ce sa mai fac sa treaca timpul si sa imi vad copilul acasa.Pacat ca la ei nu se gandeste nimeni.Si eu am stiut de doi copilasi abandonati, insa nimeni nu m-a ajutat sa iau unul acasa, ba dimpotriva m-au umilit si impiedicat cu orice mijloace.Parca am fi cersetori de copii!

Membru inregistrat la
    03.01.2010
    Postari in forum
    10
    Buna teodora
    asi dori un sfat de la tine daca imi permiti
    am fost contactata de o fata care doreste sa incredinteze spre adoptie copilul pe care urmeaza sa-l nasca curand motivele sunt triste nu are rost sa le expun aici asi dori sa stiu daca cunosti sau poate te-ai lovit de o situatie asemanatoare? Exista o procedura legala sau o sansa cat de mica ca sa adopt acest copil, cu acordul mamei cum am spus? S-au incerc in zadar iar dupa nastere copilul va fi preluat de serviciile sociale?

Floricica Nou Venita maria3456's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2009
    Postari in forum
    4
    Draga Dana,

Stiu ca nu de la mine ai cerut sfatul dar indraznesc sa il scriu aici totusi: eu in locul tau nu m-as hazarda. Serviciile sociale vor interveni imediat ce mama si-ar exprima dorinta de a-l da spre adoptie pe micut. E mai bine sa urmezi calea legala, mai sinuoasa ce-i drept. Risti mai putin.

Numai bine,
    Maria
    www.adoptia.ro

Membru inregistrat la
    03.01.2010
    Postari in forum
    10
    Buna maria
    multumesc foarte mult

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    nu sunt in situatia de a adopta un bebelus, dar am auzit ca una din metodele prin care se poate ocoli legea care nu prea ajuta viitorii parinti ar fi ca viitorul tata adoptiv sa fie declarat la maternitate si starea civila tatal biologic.si pe urma ar fi mai usor ca mama sa renunte in favoarea viitorilor parinti.

Floricica Nou Venita teodora127's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2008
    Postari in forum
    8
    Draga Danananny1, si eu am fost contactata de astefel de persoane. Nu te apropia nici macar cu gandul, deoarece vei fi dezamagita. Eu am trecut prin astea si acum nu mai cred nimic, doar atunci cand voi fi chemata sa vad un copil.Pacat, insa asta e realitatea.Sper sa nu fi prea dezamagita, deoarece eu de doi ani astept sa am copilul mult dorit in brate.
    Dumnezeu v-a auzi si ruga noastra. Astept acea clipa.
    Va pup si cu speranta in suflet.Chiar, o primavara frumoasa, va doresc!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari