Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    desii am o printesa de fetita si m am chinuit mult pana sa o am imi doresc cel putin inca 2 fratiori pt ea..si ne gandeam chiar sa adoptam unul dar oare e ok sa facem asta? ma gandesc ca aceasta decizie implica multe ...si ma gandesc pe termen lung..oare ce fel de copil voi creste oare ma va invinuii mai tarziu ca e infiat? fetita mea ma va acuza ca am adus un copil strain? se vor bate pe proprietati? de aceea ma gandesc sa nu fac mai mult rau decat bine...in mod clar i as oferii o educatie deosebita insa nefiind sange din sangele nostru vor aparea diferente..chiar e o dilema..simt ca ar trebuii sa ofer o sansa unui copil parasit dar nu vreau sa fiu egoista..voi ce credeti?

Floricica Nou Venita dianajoita's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2009
    Postari in forum
    1
    Drage prietene,

Acum mai bine de o luna, din voia Bunului Dumnezeu, a trebuit sa ma internez la spital cu Teodora, fetita noastra cea mai micuta, din cauza unei raceli. Cred ca toti aceia dintre voi care ati trecut pin experienta unei spitalizari ati avut acelasi sentiment ca si mine, ca pasiti intr-o lume a suferintei, pe care o percepem prea putin in viata noastra obisnuita...

Va scriu insa in mod special de dragul Alexandrei. Alexandra Badea este o fetita orfana, abandonata de mic bebelus, care sta acum la o casa de copii si vine foarte des la spital pentru ca mediul de la orfelinat o face sa sufere ingrozitor. Spre marea lauda a personalului medical de la Spitalul de copii Victor Gomoiu, doamnele doctor si asistentele o inconjoara cu mare grija si iubire. Am stat cu Alexandra in camera 2 zile si am descoperit un suflet minunat, cu o credinta in Dumnezeu si in ingeri cum rar am vazut. Draga de ea, incepuse sa imi spuna chiar ca sunt ca o mama pt ea. Eu care il am pe Andrei de varsta ei si cand stiu cate griji imi fac pt el si cat ma tin dupa el, ma uitam la copila asta cum trebuie sa aiba grija singura de ea in toate cele.
    Lansez un apel si o rugaminte prin voi, daca stiti pe cineva doritori sa infieze un copil, mi-as dori mult de tot pentru aceasta fetita sa aiba o soarta mai buna. Alexandra are 8 ani (ii implineste pe 16 ianuarie), este un copil curat si sanatos (verificat de medicii de la spital, care o cunosc de foarte mica) si are o capacitate de a darui iubire extraordinara. M-a impresionat cum, atunci cand primea cate ceva, imediat dorea sa il imparta cu cei din jurul ei...

Cine stie, poate reusim impreuna sa facem o fapta buna pt un suflet necajit!...

Doamne ajuta!

Floricica Nou Venita lavus's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2010
    Postari in forum
    1
    Buna
    ma bucur din suflet ca am gasit acest mesaj al tau pe forum si eu sunt in aceeasi dilema,am o fetita naturala si imi doresc foarte mult sa adopt un copil. Si sotul meu la fel. Eu cred ca ar fi foarte bine pentru fetita, insa cei din jur au numai variante negative. Si as vrea sa se intampe cat mai repede ca sa poata creste copii impreuna, mentionez ca vreau unul de varsta apropiata a fetitei. Tu te-ai hotarat? Spune-mi si mie te rog decizia ta. Eu nu vreau sa tin cont de cei care ma inconjoara, sunt niste egoisti si cu idei invechite. Cred ca un copil poate fi modelat dupa educatia pe care o primeste. Poate sa fie copil natural si sa nu fie ce ti-ai dorit. La mine in familie sunt 2 cazuri. Cunosc copii naturali care isi injura parintii, si care isi urasc fratii naturali. Multumesc1 imi poti scrie pe mail antoniemaria@yahoo. Ca

Floricica Avansata mysasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    1.635
    buna fetelor. sunteti de apreciat dar vreau sa va mai spun un lucru. copilul meu este infiat si stiu ce vorbesc. NU SUNT COPII de infiat!! sunt foarte multe cupluri care vor sa infieze si nu gasesc copii. voi de bine de rau aveti copii. asa ca lasati si pe altii. intrati pe forumurile de adopti si o sa va convingeti singure cate femei disperate sunt ! oricum va admir, putin sunt care ar lua aceasta decizie .

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    E o decizie foarte grea intr-adevar! Eu cred ca nu as fi putut s-o iau niciodata, chiar daca n-as fi putut face copii.
    Cei care fac asta sunt niste persoane deosebite, demne de toata lauda.
    Despre viitorul copilului, o sa va spun ce spune bona fetitei mele, care are un copil adoptat si un altul in plasament: chiar si de la propriul copil putem avea surprize de comportament, de destin si fratii buni se pot certa pe avere. Important este ca ceea ce faci sa faci din dragoste pt. copil si sa-l cresti ca si cum ar fi al tau. Si de fapt chiar este.
    Cat despre ceea ce spune Mysasha ca nu sunt copii de adoptat, atunci de ce sunt pline orfelinatele de copii abandonati? Poate multi nu au situatia juridica clara, poate sunt prea multi care vor doar bebelus....
    Iar de lasat copiii pt. altii..., eu cred ca fiecare parinte isi va gasi copilul si reciproc, nu ia nimeni copilul altuia.
    Am o colega care a acceptat sa adopte un copil de 6 ani, pt. ca au fost compatibili din prima clipa (chiar seamana) si sunt f. fericiti impreuna.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Un gest nobil este adoptia. Insa faptul ca iti faci atatea griji inseamna ca nu esti pregatita 100% sa adopti. . . Iar certuri pe mostenire sau intre frati apar oricum si intre cei naturali. Iar proverbul. . . ' nu e mama cine te face, ci cea care te creste' este f bun. Succes! Ps. . . . Chiar, daca nu sunt copii de adoptat? ? ? De ce nu se desfiinteaza orfelinatele? ? Pb la adoptie e birocratia, nicidecum lipsa de copilasi.

Floricica Avansata mysasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    1.635
    nu mai sunt orfelinate!! s au desfintat de mult. acum copii stau la asistenti maternali.sunt plasati in famili ca sa creasca ca intr o familie. si sunt foarte multi copii care sunt in plasament dar nu pot fi adoptati pt ca nu si dau acordul parintii naturali care ori sunt prin puscarii , ori i duc la directa de protectie ca ei nu mai pot sa i creasca dar nu renunta la drepturile parintesti.credeti ma ca stiu ce spun . lucrez la asistenta sociala si fac anchete pe teren. vad multe femei de obicei de etnie roma care astau intr o camera vai mama lor si au copii la asistenti maternali. i viziteaza cand si cand cu acodul directiei. intrati si pe alte forumuri sa vedeti cate cupluri sunt care nu gasesc copii.

Floricica Nou Venita ioanalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2010
    Postari in forum
    1
    Si noi avem un baiat si acuma ne-am atestat sa devenim familie adoptatoare. Nu mi se pare corect din partea ta sa pui problema in genul"lasati si la altii". Fiecare copil isi gaseste parintii potriviti si fiecare parinti copilul pe sufletul lor. . . Cat despre grijile de genul"se cearta pe avere", "o sa ma judece cand o sa creasca mare ori unul ori celalalt". . . . Copilul il ai asa cum il cresti: daca il cresti sa fie tot timpul cu un ghimpe impotriva celuilalt, asa o sa fie. Daca il accepti ca al tau de la inceput, il primesti cu inima deschisa si nu faci discriminari. . . . Nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme
    si daca am sti dinainte ce ne rezerva viata. . . . De ce sa mai traim? Experientele care vor urma aduc un plus de savoare vietii, un sens sa asteptam ziua de maine cu nerabdare si curiozitate. [floare galbena]

Floricica Nou Venita loricik's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2009
    Postari in forum
    1

Foarte interesant Buna Lavus,

si eu am o fetita naturala de1 an si 8 luni, dar vrem sa adoptam un copil.... am vrea sa schimbam o viata, s dam o noua sansa unu copil. Noi locuim in Marea Britanie, Scotia. Am vrea ca coplilul pe care il vom infia sa fie de seama fiicei noastre.......As vrea sa stiu daca ai facut ceva pasi in decizia ta.... noi nu stim de unde sa incepem, am vrea sa adoptam un copil din Romania. Dar nefiind acolo, e cam greu sa aflu pasii pe care trebuie sa-i fac, dar speram sa gasim pe internet ceva......
    adresa mea de email este: ****************

Citat Postat de lavus Vezi mesajul
    Buna
    ma bucur din suflet ca am gasit acest mesaj al tau pe forum si eu sunt in aceeasi dilema,am o fetita naturala si imi doresc foarte mult sa adopt un copil. Si sotul meu la fel. Eu cred ca ar fi foarte bine pentru fetita, insa cei din jur au numai variante negative. Si as vrea sa se intampe cat mai repede ca sa poata creste copii impreuna, mentionez ca vreau unul de varsta apropiata a fetitei. Tu te-ai hotarat? Spune-mi si mie te rog decizia ta. Eu nu vreau sa tin cont de cei care ma inconjoara, sunt niste egoisti si cu idei invechite. Cred ca un copil poate fi modelat dupa educatia pe care o primeste. Poate sa fie copil natural si sa nu fie ce ti-ai dorit. La mine in familie sunt 2 cazuri. Cunosc copii naturali care isi injura parintii, si care isi urasc fratii naturali. Multumesc1

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Imi pare rau dar iti spun din surse sigure ca nu poti adopta un copil din Roamania , avand resedinta in alta tara! sigur nu! Au fost multe discutii pe tema asta in ultimii ani1

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari